Zdrowe nerki filtrując krew usuwają a następnie wydalają w postaci moczu produkty przemiany materii, wytwarzane przez cały dzień przez organizm.
U pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, nerki nie pracują prawidłowo i nie usuwają toksyn i innych produktów przemiany materii z organizmu.
Jeśli nerki nie pracują prawidłowo, w organizmie zaczyna gromadzić się płyn. Dializa pomaga usunąć część nagromadzonego płynu i utrzymać równowagę płynów w organizmie.
Bardzo ważnym zadaniem dializoterapii jest również utrzymanie prawidłowych stężeń składników mineralnych i innych związków chemicznych.
Leczenie dializą jest niezbędne dla zachowania zdrowia pacjentów, jednak bardzo ważną rolę u osób z przewlekłą niewydolnością nerek jest przestrzeganie zaleconej diety oraz przyjmowanie leków pomagających uniknąć większości objawów spowodowanych chorobą nerek.
U pacjentów z przewlekłą chorobą nerek wcześniej niż u innych osób mogą pojawić się i szybciej postępować zwapnienia sercowo – naczyniowe (złogi wapnia w naczyniach krwionośnych i zastawkach serca). Jedną z przyczyn jest zaburzenie równowagi fosforanowo – wapniowej, spowodowane zaburzeniem czynności nerek.
W przypadku przewlekłej choroby nerek fosfor i wapń mogą gromadzić się w organizmie, ponieważ nerki nie są w stanie skutecznie ich usuwać.
Nadmiar fosforu i wapnia łącząc się ze sobą tworzą twarde i bolesne złogi kostne zwane zwapnieniami. Mogą tworzyć się one w różnych częściach naszego organizmu np. naczyniach krwionośnych, sercu, skórze, stawach i otaczających tkankach, gałce ocznej, płucach, powodując poważne problemy zdrowotne.
Zwapnienia mogą również usztywniać tętnice i utrudniać przepływ krwi, oraz uszkadzać serce prowadząc do ciężkich powikłań sercowo – naczyniowych.
W jaki sposób można utrzymać prawidłową równowagę mineralną?
1. Należy ściśle przestrzegać schematu leczenia dializą
2. Należy przestrzegać diety zaleconej przez dietetyka
3. Należy przyjmować leki wiążące fosforany wraz z każdym posiłkiem lub przekąską zgodnie z zaleceniem lekarza.
Istnieje kilka rodzajów leków wiążących fosforany:
– oparte na związkach wapnia
– oparte na związkach metali
– leki wiążące fosforany nie zawierające wapnia i metali
Wszystkie leki wiążące fosforany skutecznie usuwają związki fosforu spożywane wraz z posiłkiem. Jednak różnice w działaniu poszczególnych leków sprawiają, że nie każdy lek może być zalecany u wszystkich pacjentów. W celu ustalenia właściwego leku wiążącego fosforany należy skonsultować się z lekarzem.
W dalszej części poznacie Państwo podstawowe zalecenia dotyczące wskazówek, jak utrzymać swój organizm w równowadze i na co należy zwrócić szczególną uwagę.