Ulga rehabilitacyjna, tak jak inne ulgi podatkowe jest wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, a katalog odliczeń zawarty w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ściśle określony. Warunkiem, aby dana osoba skorzystała z odliczeń jest udokumentowanie niepełnosprawności poprzez:
Do I grupy inwalidzkiej należą osoby, co do których orzeczono całkowitą niezdolność do samodzielnej egzystencji albo znaczny stopień niepełnosprawności.
II grupę inwalidzką tworzą osoby, wobec których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy albo umiarkowany stopień niepełnosprawności.
Dodatkowo na cele rehabilitacyjne mogą odliczyć podatnicy, na których utrzymaniu są następujące osoby niepełnosprawne: dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym macocha, zięciowie i synowie. Ważne jest, aby dochód tych osób nie przekroczył w roku podatkowych 9120 zł.
Podatnikowi przysługują odliczenia następujących wydatków:
Podatnik może także skorzystać z ulg na:
Wysokość wydatków na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Ustawodawca przewidział jednak w tym zakresie istotny wyjątek. Ograniczył kwotę wydatków do 2280 zł na:
Powyższe wydatki nie wymagają posiadania przez podatnika dokumentów stwierdzające ich poniesienie.
Przepisy ustawy wprowadziły jeszcze jedno ważne ograniczenie. Odpisom od podatku nie podlegają wydatki sfinansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane, odliczyć można jedynie różnicę pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.
Jak widać z powyższego ulga rehabilitacyjna pozwala podatnikowi zaoszczędzić sporo, szczególnie przy adaptacji i wyposażeniu mieszkania. Jest to szczególnie ważne, gdy jedynym źródłem utrzymania jest renta lub zasiłek. Niestety, uzyskanie ulg jest mocno sformalizowane, potrzeba dużo zaświadczeń, chodzenia po lekarzach, a i tak sporo zależy od organu podatkowego.
Opracowała Stanisława Barańska
Literatura:
1. Ustawa Ministra podatku dochodowym od osób fizycznych 26 lipca 1991
2. Rozporządzenie Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
3. Wyrok NSA z dnia 17.10.1976 r. sygn. akt S.A./Sz 2668/95 (niepublikowany).
4. Paulina Nowak: Konstrukcja ulgi podatkowej w podatku dochodowym osób fizycznych, www.prawo.univ.gda.pl