Szkolenie dla uczniów i ich opiekunów było jednocześnie inauguracją piątej edycji kampanii „Drugie życie” w Małopolsce. W auli I LO im. B. Nowodworskiego, 24 stycznia w Krakowie spotkali się przedstawiciele 33 szkół zakwalifikowanych do akcji z całego województwa, którzy wśród swoich kolegów, bliskich i w swoich środowiskach, do końca maja będą prowadzić własne kampanie mające szerzyć wiedzę o transplantacji i promować oświadczenia woli. Warsztaty wprowadzą młodzież w tajniki prawnych i medycznych aspektów przeszczepiania narządów. Bezpośrednio przed szkoleniem kampanię otwarli organizatorzy i patroni honorowi akcji w Małopolsce. To wszystko miało miejsce dwa dni przed Ogólnopolskim Dniem Donacji i Transplantacji, który przypada na 26 stycznia.
Kto może zostać dawcą organów? Które organy są najczęściej przeszczepiane? Ile osób można uratować wyrażając zgodę na pośmiertne pobranie narządów? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań z zakresu transplantologii, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uczestniczący w kampanii „Drugie życie” poznali podczas specjalnie dla nich przygotowanego szkolenia. Wcześniej kampanię zainaugurowali patroni honorowi akcji, a wśród nich:, Małopolski Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej dr hab. med. Piotr Przybyłowski oraz reprezentanci organizatorów: przedstawiciel firmy Fresenius Medical Care Polska dr Andrzej Miłkowski i Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych Iwona Mazur.
Na spotkanie przyjechali liderzy, którzy w swoich szkołach zorganizują własne kampanie promujące transplantację, jako nowoczesną metodę leczenia. Spotkanie było okazją do rozmów na temat przeszczepów ze specjalistami i z chorymi, którym transplantacja uratowała życie. W trakcie szkolenia uczniowie dowiedzieli się wszystkiego, co najważniejsze na temat przeszczepiania narządów, mieli także możliwość konfrontacji własnych opinii ze zdaniem lekarzy. Młodzi ludzie uzyskali informacje, które trudno znaleźć w książkach – specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie przygotowywania pacjentów do przeszczepu czy prowadzenia trudnych rozmów z rodzinami osób, których narządy, w związku ze stwierdzoną śmiercią mózgu, ratują życie innych.
„Uczniowie otrzymali wiele interesujących i ważnych informacji. Chcemy tych młodych ludzi, którzy przez najbliższe kilka miesięcy poświęcą swój czas na promowanie idei transplantacji, zainspirować przede wszystkim do dalszego poszukiwania informacji i kontaktu z ludźmi związanymi z transplantologią – zarówno z lekarzami, jak i osobami, które dzięki niej żyją. Kampanię „Drugie życie” organizujemy w Małopolsce już po raz piaty. Poszczególne działania zaangażowanych w akcję szkół niejednokrotnie zadziwiają nas rozmachem, kreatywnością i intensywnością. To znak, że nasze wysiłki nie idą na marne” – mówi dr Teresa Dryl-Rydzyńska, prezes Fresenius Medical Care Polska, firmy, która jest głównym organizatorem akcji.
Zorganizowane w Krakowie szkolenie jest integralną częścią kampanii „Drugie życie”. Uczniowie szkół włączonych do projektu otrzymali podczas spotkania w Auli I LO im. B. Nowodworskiego materiały edukacyjne i promocyjne, dzięki którym będą mogli prowadzić akcje informacyjne wśród rówieśników. Organizatorzy służą szkołom pomocą i wsparciem w prowadzeniu kampanii. Po zakończeniu akcji uczniowie przesyłają raporty z przeprowadzonych działań. Najciekawsze pomysły zostają nagrodzone czekami charytatywnymi, które autorzy trzech wyróżnionych projektów przekażą na dowolnie wybrany cel dobroczynny.
„Kampanię ‚Drugie życie’ prowadzimy już piąty rok w Małopolsce. Widzimy, że uczniowie nadal są bardzo zainteresowani tematyką transplantacji i chętnie o niej rozmawiają. Liczymy na to, że kampania w Małopolsce, która wpisała się już na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń naszego regionu, wywoła szeroką dyskusję na temat świadomego dawstwa narządów. Chcemy, by każdy wyrobił sobie własne zdanie na temat przeszczepiania organów i, co więcej – podzielił się nim z bliskimi i znajomymi” – mówi Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.
Pierwsza edycja kampanii „Drugie życie” wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział ponad 150 tys. uczniów z 430 szkół. W sześciu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i łódzkie) młodzi ludzie rozdali ponad 480 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania „Drugie życie” w Małopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. Patronat nad małopolską kampanią objęliWojewoda Małopolski Jerzy Miller, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski oraz media: Zdrowie w Krakowie i Galaktyka Vital. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych i Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. W roku szkolnym 2013/1014 kampania „Drugie życie” prowadzona jest także na terenie województw: wielkopolskiego i śląskiego.
Więcej informacji o kampanii: www.drugiezycie.eu