INAUGURACJA V EDYCJI KAMPANII DRUGIE ŻYCIE W MAŁOPOLSCE

Szkolenie dla uczniów i ich opiekunów było jednocześnie  inauguracją piątej edycji kampanii „Drugie życie” w Małopolsce. W auli I LO im. B. Nowodworskiego, 24 stycznia w Krakowie spotkali się przedstawiciele 33 szkół zakwalifikowanych do akcji z całego województwa, którzy wśród swoich kolegów, bliskich i w swoich środowiskach, do końca maja będą prowadzić własne kampanie mające szerzyć wiedzę o transplantacji i promować oświadczenia woli. Warsztaty wprowadzą młodzież w tajniki prawnych i medycznych aspektów przeszczepiania narządów. Bezpośrednio przed szkoleniem kampanię otwarli organizatorzy i patroni honorowi akcji w Małopolsce. To wszystko miało miejsce dwa dni przed Ogólnopolskim Dniem Donacji i Transplantacji, który przypada na 26 stycznia.

02_logo_kampanii

 Kto może zostać dawcą organów? Które organy są najczęściej przeszczepiane? Ile osób można uratować wyrażając zgodę na pośmiertne pobranie narządów? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań z zakresu transplantologii, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uczestniczący w kampanii „Drugie życie” poznali podczas specjalnie dla nich przygotowanego szkolenia. Wcześniej kampanię zainaugurowali patroni honorowi akcji, a wśród nich:,  Małopolski Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej dr hab. med. Piotr Przybyłowski oraz reprezentanci organizatorów: przedstawiciel firmy Fresenius Medical Care Polska dr Andrzej Miłkowski i Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych Iwona Mazur.

Dorota Ligęza, pacjentka po przeszczepieniu nerki (fot. Piotr Bargiel)
Dorota Ligęza, pacjentka po przeszczepieniu nerki (fot. Piotr Bargiel)

Na spotkanie przyjechali liderzy, którzy w swoich szkołach zorganizują własne kampanie promujące transplantację, jako nowoczesną metodę leczenia. Spotkanie było okazją do rozmów na temat przeszczepów ze specjalistami i z chorymi, którym transplantacja uratowała życie. W trakcie szkolenia uczniowie dowiedzieli się wszystkiego, co najważniejsze na temat przeszczepiania narządów, mieli także możliwość konfrontacji własnych opinii ze zdaniem lekarzy. Młodzi ludzie uzyskali informacje, które trudno znaleźć w książkach – specjaliści podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie przygotowywania pacjentów do przeszczepu czy prowadzenia trudnych rozmów z rodzinami osób, których narządy, w związku ze stwierdzoną śmiercią mózgu, ratują życie innych.

dr Andrzej Miłkowski - Fresenius Medical Care Polska (fot. Piotr Bargiel)
dr Andrzej Miłkowski – Fresenius Medical Care Polska (fot. Piotr Bargiel)

„Uczniowie otrzymali wiele interesujących i ważnych informacji. Chcemy tych młodych ludzi, którzy przez najbliższe kilka miesięcy poświęcą swój czas na promowanie idei transplantacji, zainspirować przede wszystkim do dalszego poszukiwania informacji i kontaktu z ludźmi związanymi z transplantologią – zarówno z lekarzami, jak i osobami, które dzięki niej żyją. Kampanię „Drugie życie” organizujemy w Małopolsce już po raz piaty. Poszczególne działania zaangażowanych w akcję szkół niejednokrotnie zadziwiają nas rozmachem, kreatywnością i intensywnością. To znak, że nasze wysiłki nie idą na marne” – mówi dr Teresa Dryl-Rydzyńska, prezes Fresenius Medical Care Polska, firmy, która jest głównym organizatorem akcji.

Zorganizowane w Krakowie szkolenie jest integralną częścią kampanii „Drugie życie”. Uczniowie szkół włączonych do projektu otrzymali podczas spotkania w Auli I LO im. B. Nowodworskiego materiały edukacyjne i promocyjne, dzięki którym będą mogli prowadzić akcje informacyjne wśród rówieśników. Organizatorzy służą szkołom pomocą i wsparciem w prowadzeniu kampanii. Po zakończeniu akcji uczniowie przesyłają raporty z przeprowadzonych działań. Najciekawsze pomysły zostają nagrodzone czekami charytatywnymi, które autorzy trzech wyróżnionych projektów przekażą na dowolnie wybrany cel dobroczynny.

„Kampanię ‚Drugie życie’ prowadzimy już piąty rok w Małopolsce. Widzimy, że uczniowie nadal są bardzo zainteresowani tematyką transplantacji i chętnie o niej rozmawiają. Liczymy na to, że kampania w Małopolsce, która wpisała się już na stałe w kalendarz najważniejszych wydarzeń naszego regionu, wywoła szeroką dyskusję na temat świadomego dawstwa narządów. Chcemy, by każdy wyrobił sobie własne zdanie na temat przeszczepiania organów i, co więcej – podzielił się nim z bliskimi i znajomymi” – mówi Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.

dr hab. Piotr Przybyłowski - Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej (fot. Piotr Bargiel)
dr hab. Piotr Przybyłowski – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej (fot. Piotr Bargiel)

Pierwsza edycja kampanii „Drugie życie” wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział ponad 150 tys. uczniów z 430 szkół. W sześciu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i łódzkie) młodzi ludzie rozdali ponad 480 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania „Drugie życie” w Małopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. Patronat nad małopolską kampanią objęliWojewoda Małopolski Jerzy Miller,  Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski oraz media: Zdrowie w Krakowie i Galaktyka Vital. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych i Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. W roku szkolnym 2013/1014 kampania „Drugie życie” prowadzona jest także na terenie województw: wielkopolskiego i śląskiego.

Więcej informacji o kampanii: www.drugiezycie.eu

pasek

Napisz komentarz