ZIP JUŻ DZIAŁA

logozip

Jak zapowiedziała w piątek (28 czerwca) prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz już w poniedziałek (1 lipca) każdy Polak będzie mógł uzyskać w oddziałach NFZ swój login i hasło, które umożliwi zalogowanie się do Zintegrowanego Informatora Pacjenta.

– Jest to kolejny po eWUŚ etap informatyzacji polskiego systemu ochrony zdrowia realizowanego przez NFZ, dzięki któremu będzie można sprawdzić informację o leczeniu i jego kosztach, status ubezpieczenia czy złożone wnioski o sanatorium. Dostęp do systemu jest zupełnie bezpłatny oraz co równie ważne, intuicyjny i prosty w obsłudze – zapewniła Pachciarz.

Prezes NFZ dodała, że system powstawał we współpracy z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, co ma gwarantować wszystkim użytkownikom bezpieczeństwo. – Poza tym dane zawarte w ZIP nie będą zawierały informacji mogących zidentyfikować pacjenta przez osoby nieuprawnione – powiedziała Pachciarz.

Dzięki ZIP pacjenci będą mieli m.in. dostęp do historii swojego leczenia. Będą mogli sprawdzić przez internet, z jakich świadczeń korzystali, gdzie były udzielane i jaki był ich koszt. Pacjenci, jeszcze zanim wybiorą się do lekarza, będą mogli sprawdzić, czy posiadają uprawnienie do świadczeń. ZIP ma mieć także dodatkowe funkcje, takie jak ocena świadczeniodawcy, np. ankiety, które pacjenci mogliby wypełniać po pobycie w szpitalu.

Ponadto będzie można sprawdzić uprawnienia do świadczeń, informacje o zrealizowanych receptach refundowanych, długość kolejek oczekujących do lekarzy (na podstawie danych NFZ), a także deklaracje Podstawowej Opieki Zdrowotnej, realizację wniosków ortopedycznych oraz leczenie uzdrowiskowe.

Pacjenci zyskają też dostęp do wyszukiwarki przychodni i lekarzy mających kontrakty z NFZ. Portal ma być rozbudowywany. Znajdą się na nim także m.in. informacje o programach profilaktycznych i leczeniu za granicą. Na serwerze ZIP nie będą przechowywane dane takie jak imię, nazwisko, adres i PESEL. Dane te nie będą także wyświetlane po zalogowaniu do portalu. Pacjent będzie identyfikowany za pomocą specjalnego numeru i hasła, na podstawie którego otrzyma dostęp do informacji.

Zintegrowany Informator Pacjenta dostępny jest na stronie www.zip.nfz.gov.pl

ZIP to kolejny etap wprowadzania dostępu online do danych pacjentów. Od 1 stycznia działa system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ). Pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online w systemie eWUŚ na podstawie numeru PESEL. Dotyczy to gabinetów lekarskich, przychodni i szpitali, które mają podpisane umowy z NFZ.

Źródło: rynekzdrowia.pl

 

Napisz komentarz