ZAPROSZENIE

Przeszczepy nerek od dawców rodzinnych stanowią bardzo ważne uzupełnienie wciąż brakujących narządów pochodzących od dawców zmarłych. Przeszczepianie nerek od dawców rodzinnych od dawna jest metodą leczenia chorych ze schyłkową niewydolnością nerek własnych. W niektórych krajach europejskich połowa przeszczepianych nerek pochodzi od rodzin.

Speaker at Business convention and Presentation.

Wielką zaletą przeszczepiania nerek od dawców rodzinnych jest fakt, że zabieg jest zaplanowany w optymalnym dla chorego i jego dawcy momencie oraz że spodziewany czas funkcjonowania przeszczepu w organizmie biorcy jest znacznie dłuższy niż w przypadku nerek od dawcy zmarłego.

Dawcą nerki nie musi być osoba spokrewniona może być małżonek, partner, przyjaciel w niektórych przypadkach wymagana jest wówczas zgoda sądu rodzinnego. Dawcą nerki zostać może osoba u której wykluczono chorobę nerek oraz schorzenia, które potencjalnie mogłyby doprowadzić do takiej choroby w przyszłości (na przykład cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze, a także choroby układowe takie jak na przykład toczeń trzewny). Osoba, która chciałaby pomóc komuś bliskiemu oddając nerkę powinna zgłosić się do szpitala w którym przeszczepia się nerki. W takim ośrodku zespół lekarzy i pielęgniarek udzieli niezbędnych informacji oraz zostaną przeprowadzone badania, aby upewnić się że zabieg pobrania nerki jest w pełni bezpieczny dla dawcy. Obecnie w większości ośrodków przeszczepowych nerki od dawców rodzinnych pobiera się laparoskopowo. Chodzi o to aby zabieg był jak najmniej inwazyjny a czas powrotu do pełni zdrowia jak najkrótszy.

Przed podjęciem bardzo poważnej decyzji jaką jest oddanie nerki bliskiej chorej osobie warto dowiedzieć się jak najwięcej, wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Wiemy jak trudna jest to decyzja i ile budzi emocji, dlatego uważamy, że  warto organizować spotkania informacyjne z chorymi i z ich rodzinami .

Chcielibyśmy bardzo serdecznie zaprosić wszystkich chorych dializowanych, przygotowywanych do rozpoczęcia leczenia dializami wraz z ich bliskimi, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o przeszczepianiu nerek od dawców rodzinnych do udziału w spotkaniu poświęconemu tej tematyce.

Spotkanie odbędzie się w szpitalu im Jana Pawła II przy ul. Prądnickiej 80 w Sali Konferencyjnej Kliniki Kardiochirurgii (pawilon A-V, parter, sala nr 4) dnia 30 września o godzinie 12.00 (UWAGA – w ostatnim numerze Dializy i Ty została podana błędna data spotkania, powyższa jest tą właściwą). WSTĘP WOLNY

 

Program spotkania
12:00-15:00

Powitanie uczestników w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II
przez Zespół Przeszczepiania Nerek

Kto może być dawcą nerki? Przygotowanie dawcy do zabiegu operacyjnego.
(dr n. med. Monika Kraśnicka, nefrolog – transplantolog)

Pobieranie nerki od dawcy rodzinnego
(dr n. med. Tomasz Kruszyna, chirurg transplantolog)

Przerwa kawowa

Emocje i wątpliwości w procesie podejmowania decyzji o oddaniu nerki – jak sobie z nimi radzić?
(dr Jolanta Siwińska, psycholog)

Życie po przeszczepie rodzinnym – nasze doświadczenia
(Elżbieta i Anzelm Wilk, Dariusz Machocki)

Informacje organizacyjne:
tel. 12 614 22 95 lub 12 641 22 96
e-mail: edukacja@szpitaljp2.krakow.pl

Dr n. med. Monika Kraśnicka

Napisz komentarz