XX LAT STACJI DIALIZ W WYSOWEJ

 

12_Logo_ver_RGB

Już od dwudziestu lat w „Uzdrowisku Wysowa” SA w Szpitalu Uzdrowiskowym „Beskid w Wysowej-Zdroju funkcjonuje Oddział Hemodializy. To pierwszy w Polsce ośrodek przyjmujący osoby dializowane w warunkach uzdrowiskowych. Stacja powstała z inicjatywy wybitnego nefrologa prof. dr n. med. Franciszka Kokota.

Od 1995 roku „Uzdrowisko Wysowa” SA wykonuje także dializę otrzewnową.

W latach 1993-2012 wykonano w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia ponad 50 tysięcy hemodializ i ponad tysiąc dializ otrzewnowych. Przez ten czas w Szpitalu Uzdrowiskowym „Beskid” gościło blisko 5,5 tysiąca osób dializowanych.

Sama procedura dializy jest bezpłatna – finansowana przez NFZ. Natomiast osoby dializowane mogą skorzystać z różnych form pobytu tj. bezpłatnie ze skierowaniem z NFZ w ramach leczenia uzdrowiskowego, za częściową odpłatnością na turnusach rehabilitacyjnych, pełnopłatnie na wczasach leczniczych lub wypoczynkowych.

dializa1aPobyt w Uzdrowisku to szansa na zmianę otoczenia i wypoczynek. To możliwość wszechstronnej rehabilitacji, skorzystania z zabiegów z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Do tego należy dodać wspaniałe walory Wysowej-Zdroju, unikalne krajobrazy, liczne atrakcje, znakomity mikroklimat, wszechobecną ciszę i nieskażoną przyrodę, które sprzyjają odzyskaniu sił i zdrowia.

Z okazji Jubileuszu XX-lecia powstania stacji dializ w dniu 6 sierpnia 2013r. spotkają się w Szpitalu Uzdrowiskowym „Beskid” osoby związane z powstaniem stacji, władze regionalne, parlamentarzyści, pacjenci dializowani aktualnie przebywający w SU Beskid,  byli i obecni pracownicy.

Patronat medialny nad uroczystościami obejmie Gazeta Krakowska, miesięcznik Głos Seniora, Radio Kraków oraz TVP Katowice. Patronat honorowy objęło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych.

IMG_7986a

Comment 1

Napisz komentarz