XII KATOWICKIE SEMINARIUM „POSTĘPY W NEFROLOGII I NADCIŚNIENIU TĘTNICZYM”

W dniach 29 listopada do 1 grudnia po raz 12-sty odbyło się w pięknej auli Akademii Muzycznej w Katowicach seminarium zatytułowane „Postępy w nefrologii i nadciśnieniu tętniczym”. Jest to coroczne spotkanie przeznaczone głównie dla nefrologów, lekarzy chorób wewnętrznych i kardiologów, którego głównym organizatorem jest zespół pracowników Katedry i Kliniki Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pod przewodnictwem prof. Andrzeja Więcka. Głównym celem seminarium było omówienie najbardziej aktualnych i ważnych z praktycznego punktu widzenia zagadnień z zakresu nefrologii i nadciśnienia tętniczego.

Jak co roku uczestnikiem seminarium było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, które pod przewodnictwem Pani Prezes Iwony Mazur od lat stoi na straży interesów pacjentów, służąc mi dworactwem, pomocą i zwykłą życzliwością w codziennych trudach zmagania się z chorobami nerek. Prezes Mazur zabrała głos podczas rozpoczęcia obrad zwracając uwagę na aktualne działania Stowarzyszenia oraz potrzebę zaangażowania się w nie również personelu medycznego.

Obrady rozpoczęły się w czwartek 29 listopada o godz.8:30, a pierwszy wykład wygłosił nestor polskiej nefrologii prof. Franciszek Kokot („Kwasica nieoddechowa u chorych z niewydolnością nerek – nowy cel postępowania terapeutycznego”). Pierwszego dnia obrad wygłoszono w sumie 13 interesujących wykładów, a całość podsumowano pięknym wieczornym koncertem w auli Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Następnego dnia ożywione obrady trwały od rana do godziny 18:00. Tak jak codziennie, towarzyszyły im wystawy firm farmaceutycznych i działających na rzecz chorych na choroby nerek. W ostatnim dniu obrad wygłoszono 8 wykładów. Warto zaznaczyć, że seminarium, jak co roku było perfekcyjnie zorganizowane, a wygłoszone przez wybitnych polskich i zagranicznych nefrologów wykłady przyniosły wiele nowych, istotnych informacji o metodach leczenia chorób nerek.

red: Rajmund Michalski, Zabrze

Od lewej: Rajmund Michalski, Iwona Mazur, Mirosław Mańka, Michał Dębski-Korzec

Napisz komentarz