VIII OGÓLNOPOLSKIE IGRZYSKA DLA OSÓB PO TRANSPLANTACJI I DIALIZOWANYCH

PSST

W dniach od 22 do 26 maja 2013 r. odbyły się VIII Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w Krakowie, na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego.

Szczególnym wydarzeniem imprezy był udział 4-letniego Kacperka z Krakowa, z nowym przeszczepionym sercem z Podkarpacia, oraz wręczenie statuetki „Tak dla Transplantacji” Profesorowi Andrzejowi Chmurze za szczególne zasługi dla rozwoju polskiej transplantologii. Statuetkę wręczył Jan Statuch z Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca z Zabrza.

W zawodach startowało 65 zawodników, w tym 48 po transplantacji narządów (nerek, serca i wątroby) i 2-óch dializowanych. Startowano w następujących dyscyplinach sportowych, takich jak: lekka atletyka, pływanie, tenis ziemny, tenis stołowy i  darts. Zawody były jedną z eliminacji do reprezentacji Polski na 8.  Europejskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, Kraków 2014.
Za najlepszego nowego zawodnika Igrzysk uznano Jakuba Janczewskiego w pływaniu, a wśród dzieci Marka Husara i Benjamina Ribey.

W dniu 24 maja odbyło się uroczyste otwarcie imprezy. Gośćmi honorowymi byli: z ramienia Prezydenta Miasta Krakowa Pan  Łukasz Płonka; w imieniu Pana Rektora AWF-u Prof. dr hab. Edward Mleczko; Grzegorz Sudoł – wicemistrz Europy w chodzie sportowym, oraz Prof. dr hab. Andrzej Chmura – z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM,  Szpitala Dzieciątka Jezus w Warszawie i wiceprezes Zarządu stowarzyszenia.

W ramach zawodów realizowano progam popularyzacji świadomego dawstwa narządów wśród studentów i pracowników Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Wykład  pt. ,,Stan przeszczepiania narządów w Polsce” wygłosił Prof. dr hab. Andrzej Chmura. Studenci są bardzo dobrą grupą społeczną do przekazywania wiedzy dot. transplantacji. W przyszłości pracować będą z młodzieżą, rodzicami i innymi grupami społecznymi, dlatego jako nauczyciele, trenerzy, instruktorzy i rehabilitanci będą mogli oddziaływać pozytywnie na kształtowanie postaw w zakresie przekazywania wiedzy na temat świadomego dawstwa narządów.

Duże podziękowanie kierujemy do Asi Bakuły, Ali Chachaj  i Jana Statucha, którzy z uśmiechem na twarzy wsparli naszą akcję popularyzacji świadomego dawstwa narządów, rozdając ,,Oświadczenia Woli”, ulotki POLTRANSPLANTU „Co każdy powinien wiedzieć o przeszczepianiu narządów”.
Swoich pacjentów dzielnie wspierali lekarze:  Prof. dr hab. Andrzej Chmuradr Jacek Rubik – nefrolog, dr Augustin Sebiguli Marishekome – pediatra. Obaj z Centrum Zdrowia Dziecka oraz dr Katarzyna Chojak-Fijałka – pracownik Wydziału Rehabilitacji z AWF Kraków.

Gorące podziękowania dla pracowników Akademii Wychowania Fizycznego, wolontariuszy, sędziów, a szczególnie dla mgr Renaty Nieroda – dyrektora KS AZS AWF Kraków. Dziękujemy także za przybycie i kibicowanie pacjentom Pani dr Iwonie Mazur oraz Michałowi Dębskiemu-Korzec z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.

Serdeczne podziękowania dla sponsorów imprezy, dzięki którym  wsparciu była możliwa realizacja zawodów dla osób po transplantacji i dializowanych. Byli nimi: Urząd Marszałkowski z Rzeszowa (zadanie współfinansowane ze środków Województwa Podkarpackiego), firma SPLAST Sp. z o.o. z Jedlicza, AWF Kraków, darczyńcy 1% oraz dofinansowanie zadania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także dofinansowanie zadania ze środków PFRON z Centrum Pomocy Rodzinie Powiatu Krośnieńskiego.

Dziękujemy również Panu Markowi Thier producentowi wody ,,Małopolanka”  za nieodpłatne przekazanie wody dla naszych zawodników.

Dziękujemy bardzo telewizji TVN24  za udokumentowanie na żywo przeżyć naszych członków oraz za Patronaty medialne TVP Kraków, Radio RMF FM i portal Magiczny Kraków www.krakow.pl

Patronat Honorowy:

Prezydent Miasta Krakowa Prof. dr hab. Jacek Majchrowski 

Rektor Akademii Wychowania Fizycznego Prof. dr hab. Andrzej Klimek

Oryginalny artykuł, zdjęcia oraz filmy z igrzysk dostępne są na stronie Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji

Napisz komentarz