VI Ogólnopolskie Spotkanie Pielęgniarek Oddziałowych

Polskie Towarzystwo Pielęgniarek Dializacyjnych i Transplantacyjnych zorganizowało już po raz szósty Ogólnopolskie Spotkanie Pielęgniarek Oddziałowych. Spotkanie odbyło się w dniach 15-16 kwietnia w Krakowie.

Na konferencji, która miała miejsce 16 kwietnia Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych reprezentowała Pani Prezes Iwona Mazur. Dzięki uprzejmości organizatorów Pani Mazur wygłosiła wykład na temat celów i działania Stowarzyszenia. Pani Prezes przede wszystkim jednak podkreśliła potrzebę współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem, a personelem medycznym a w szczególności pielęgniarkami, które maja najbliższy kontakt z pacjentami i znają ich dobrze. Zachęcała do wspierania Pacjentów w ich działaniach ponieważ aktywność pacjentów przynosi korzyść im samym oraz sprawia, że codzienna praca pielęgniarek jest odrobinę łatwiejsza. Wykład Pani Iwony był uzupełnieniem do wykładu otwierającego konferencję wygłoszonego przez prof. Smoleńskiego na temat „Rehabilitacja chorych z chorobami nerek”, ukazując korzyści jakie wynikają dla pacjenta dializowanego z wykonywania regularnych ćwiczeń fizycznych.

Pani Halina Bajorek – przewodnicząca zarządu PTPDiT, poprowadziła dwie interesujące prelekcje na temat opieki nad dostępem naczyniowym u pacjentów. Podczas konferencji można było wysłuchać również wykładu Pani Mari Cianciary, która mówiła o prawie dotyczącym monitorowania zakażeń w stacjach dializ oraz wykładu Pani Bożeny Szwarc – Budziakowskiej na temat rozwiązywania sytuacji konfliktowych. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy pielęgniarek o sytuacjach, które spotykają je w codziennej pracy.

OSOD liczy na to że pomoc pielęgniarek w utworzeniu grup wsparcia pacjentów na każdej stacji dializ zasadniczo poprawi ich nastawienie i podejście do choroby, a równocześnie bliższa współpraca pacjentów z personelem ułatwi pracę zespołowi.

 

Napisz komentarz