Transplantacje w telewizji

Stowarzyszenie od dawna stara się aby temat zagrożenia chorobami nerek był znany społeczeństwu. Niestety dotychczas był on omijany przez media. Na szczęście jednak zaczyna się to zmieniać.

Nie śledzimy na bieżąco seriali telewizyjnych, ale zdajemy sobie sprawę, że temat poruszony w popularnym serialu ma dużo większą szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców niż kolejna broszura, którą widzimy w szpitalu lub u lekarza rodzinnego. Z tego powodu swego czasu zdecydowaliśmy się napisać list o zagrożeniu chorobami nerek do programów telewizyjnych. Nie wiemy na ile nasz apel oraz prośby o zwrócenie uwagi na ten temat wpłynęły na decyzję o uwzględnieniu w scenariuszu problemów związanych z chorobami nerek oraz przeszczepami rodzinnymi. Jednak bardzo cieszy nas fakt, że te zagadnienia pojawiły się w takich serialach jak „Na wspólnej” emitowanym przez TVN oraz znanym wszystkim serialu „Klan” emitowanym przez TVP 1.

Na szczęście nie tylko serialowi scenarzyści dostrzegli możliwość zaprezentowania tego poważnego problemu szerszej publiczności. Popularne programy informacyjne takie jak „Wiadomości”, „Panorama” czy „Fakty” również poruszyły temat problemów i możliwości związanych z przeszczepianiem narządu. Szczególnie dużo można było usłyszeć w telewizji o transplantacji w związku z Ogólnopolskim Dniem Transplantacji, który miał miejsce 26 stycznia.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że zagrożenie związane z chorobami nerek oraz problemy dotyczące transplantacji zazwyczaj pomijane, zaczęły intensywniej funkcjonować w przestrzeni publicznej. Mamy również nadzieję, że temat nie zostanie porzucony i będzie powracał w mediach motywując zachęcając widzów do zapoznania się z pro belami chorób nerek ich profilaktyki i leczenia. Mamy nadzieję, że z okazji Światowego Dnia Nerek (10 marca) media podkreślą istotność tego tematu. Stowarzyszenie chętnie służy pomocą.

Napisz komentarz