Inauguracja akcji Drugie życie

III edycja małopolskiej akcji „Drugie życie” promującej przeszczepy wystartowała w Krakowie
26 października 2011 r. (środa) w Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Kampanię zainaugurowali uczniowie – wolontariusze, którzy w miejskich autobusach i tramwajach rozdawali oświadczenia woli oraz zachęcali pasażerów do zapoznania się problemami transplantacji. Akcja oficjalnie rozpoczęła się konferencją prasową w budynku Urzędu Wojewódzkiego o godz. 11:00 (s. 122). Uczniowie przez cztery miesiące będą prowadzić w 30 małopolskich szkołach i w lokalnych środowiskach własne kampanie informacyjne.

„Chcemy by młodzież angażująca się w akcję była głosem ponad 2 tysięcy Polaków czekających na przeszczep. Oni nie mogą wyjść na ulicę. Często są na to fizycznie za słabi. Czekają na swoje drugie życie” – mówi Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych, współorganizatora kampanii w Małopolsce. W ramach akcji młodzież ze szkół ponadgimazjalnych będzie rozdawać oświadczenia woli, organizować konkursy, happeningi. Akcja ma się przyczynić się do wzrostu liczby osób, które będą mogły otrzymać drugie życie, dzięki przeszczepionemu organowi.

Najwięcej (1590) osób czeka na przeszczep nerki. Ostatnie polskie pilotażowe badanie epidemiologiczne wykazało, że przewlekłe choroby nerek występują w naszym społeczeństwie znacznie częściej, niż dotychczas sądzono. Na którąś z form PChN (przewlekła choroba nerek) cierpi aż 10% społeczeństwa – to około 4 milionów osób. Część z nich nie wie o swojej chorobie. Wielu będzie zdiagnozowanych, dopiero gdy ich nerki będą całkowicie zniszczone, a jedynym sposobem uratowania życia będą dializa albo przeszczep. Wiele osób oczekujących na przeszczep wątroby czy serca umiera nie doczekawszy transplantacji.

Inicjatorem i organizatorem kampanii „Drugie życie” w całej Polsce jest firma Fresenius Medical Care Polska. Pracownicy spółki na co dzień, w stacjach dializ, opiekują się ludźmi nieuleczalnie chorymi z niewydolnością nerek. Widzą też jak zmienia się życie chorych po przeszczepie, jak powracają oni do aktywności zawodowej i rodzinnej, jak sami mówią – rodzą się ponownie. „Wprowadzamy do naszych stacji dializacyjne technologie jutra, śrubujemy standardy leczenia i opieki, aby zgłaszać jak najwyższy procent pacjentów do przeszczepu. Czuliśmy jednak, że możemy zrobić jeszcze więcej. Teraz mamy swój udział w promocji transplantacji” – mówi Teresa Rydzyńska, prezes FMC.

Wydarzeniem towarzyszącym inauguracji była akcja w krakowskich środkach komunikacji miejskiej, podczas której wolontariusze zachęcali pasażerów do zapoznania się z informacją, czym jest transplantacja oraz w jaki sposób podpisując oświadczenie woli, mogą przyczynić się do uratowania życia innym ludziom.

Zakwalifikowane do tegorocznej edycji szkoły otrzymają od organizatorów pakiet materiałów promocyjnych: oprócz oświadczeń woli, także koszulki, plakaty, wpinki i naklejki. Uczniów w planowaniu oraz realizacji ich własnych kampanii będą wspierać nauczyciele, specjalnie przeszkoleni w ramach zorganizowanych warsztatów z udziałem lekarzy specjalistów nefrologów, transplantologów oraz pacjentów po przeszczepie. Natomiast o tym, jak wyglądać będzie kampania decydować będą sami uczniowie. Organizatorzy – podobnie jak w latach poprzednich – liczą na ich pomysłowość oraz zaangażowanie.
Akcja ma rozpocząć dialog na temat transplantacji tak wśród samych uczniów jak również nauczycieli, rodziców, ich przyjaciół oraz mieszkańców lokalnej społeczności. To dzięki tego typu działaniom łączącym potencjał i inwencję młodzieży z przekazem rzetelnej i pełnej wiedzy na temat transplantacji z roku na rok wzrasta liczba osób gotowych do podzielenia się swoim życiem z tymi, którzy tego potrzebują.

Zgłoszenia szkół do kampanii przyjmujemy w terminie od 21 października do 14 listopada pod adresem mkorzec@osod.info. Jej zakończenie zaplanowane jest na początek kwietnia 2012r., wtedy to wyłonieni zostaną finaliści. Organizatorzy wyróżnią trzy szkoły, które wykażą się wyjątkowym zaangażowaniem oraz pomysłowością w promowaniu idei transplantacji. Finaliści otrzymają dyplomy oraz czeki charytatywne z przeznaczeniem na wybrany cel dobroczynny.
Pierwsza edycja akcji „Drugie życie” w Małopolsce miała miejsce w 2009 roku. Od tego czasu zaangażowało się w nią 28 tys. uczniów z 69 małopolskich szkół ponadgimnazjalnych. Rozdano ok. 40 tys. oświadczeń woli stanowiących potwierdzenie domniemanej zgody na pobranie narządów po śmierci.

Więcej informacji na temat konferencji inaugurującej akcję

Akcję, jak co roku, objęły swoim patronatem władze województwa małopolskiego. W konferencji prasowej rozpoczynającej kampanię wezmą udział: Wojewoda Małopolski – Stanisław Kracik, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Wojciech Kozak oraz Małopolski Wicekurator Oświaty – Grzegorz Baran. W spotkaniu po briefingu prasowym udział wzięli dodatkowo – dr Piotr Przybyłowski, Konsultant Wojewódzki ds. Transplantologii Klinicznej, Małgorzata Rejdych, pacjentka po przeszczepieniu serca, prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób po Przeszczepie Serca oraz uczniowie którzy przeprowadzili akcję w krakowskiej komunikacji miejskiej.

Organizatorzy akcji:

Fresenius Medical Care Polska< Fresenius Medical Care Polska
OSOD Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych

Partnerzy akcji:

Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej
Polska Federacja Pacjentów „Dialtransplant” Polska Federacja Pacjentów „Dialtransplant”

Patronat Honorowy:

Wojewoda Małopolski Wojewoda Małopolski – Stanisław Kracik
Marszałek Województwa Małopolskiego Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Sowa
Kuratorium Oświaty Małopolskie Kuratorium Oświaty

Patronat medialny:

Telewizja Kraków
Radio Kraków
Dziennik Polski
Zdrowie w Krakowie

Współpraca redakcyjna:

RMF Classic Radio RMF Classic

Kontakt:

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych
Michał Dębski-Korzec
tel. 12 625 46 13
kom. 691 586 848
e-mail: mkorzec@osod.info

Od Lewej: Iwona Mazur – Prezes OSOD, Wojciech Kozak – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Stanisław Kracik – Wojewoda Małopolski
Od Lewej: Iwona Mazur – Prezes OSOD, Wojciech Kozak – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Stanisław Kracik – Wojewoda Małopolski
Uczennice XI LO w Krakowie, które brały udział w akcji rozdawania oświadczeń woli w krakowskiej komunikacji miejskiej
Uczennice XI LO w Krakowie, które brały udział w akcji rozdawania oświadczeń woli w krakowskiej komunikacji miejskiej

Napisz komentarz