TAJEMNICE TRANSPLANTACJI – NOWA KSIĄŻKA AUTORSTWA ANETY SIERADZKIEJ

– 26 października w Światowy Dzień Donacji i Transplantacji odbyła się premiera książki Pani autorstwa „Tajemnice transplantacji”. Proszę mi powiedzieć skąd pomysł na tę książkę?

AS: Za nami piękne wydarzenie, które miało miejsce w Zabrzu, a to wszystko za sprawą nieocenionego wsparcia Prof. Mariana Zembali oraz jego zabrzańskiego zespołu, szczególnie zaangażowanego w rozwój polskiej transplantologii. To był ważny dzień dla polskiej transplantologii, gdzie w Sali i. Prof. Zbigniewa Religii dyskutowaliśmy o historii transplantologii, a przede wszystkim o przyszłości z udziałem przedstawicieli wybitnych transplantologów, przedstawiciela kościoła katolickiego, pacjentów, mediów i środowisk naukowych, bo prawo określa ramy i przejrzystość procedur w wielu aspektach np. stwierdzenia śmierci mózgu, darowania narządu, bezpieczeństwa dawcy i biorcy oraz wszystkich uczestników skomplikowanego procesu przeszczepiania tkanek, komórek i narządów. Nasze społeczeństwo wymaga ustawicznej edukacji w zakresie donacji i transplantacji, według danych Ministerstwa Zdrowia tylko 17 % Polaków ma wiedzę na temat prawnych aspektów donacji i transplantacji, to bardzo niewiele. Wsparcia prawnego wymaga również personel medyczny w dobie ciągle zmieniających się przepisów jak i sami pacjenci, którzy wymagają wsparcia systemowego. Kilka lat mojej współpracy ze środowiskiem medycznym i popularność mojego bloga Prawowtransplantacji.pl, którego każdego miesiąca odwiedzają tysiące czytelników, stało się bodźcem do napisania tej książki, aby pokazać społeczeństwu to czego zwykle na co dzień nie mogą poznać bo lekarz nie ma czasu tyle ile by chciał mieć dla pacjenta, bo jest związany biurokracją, częstokroć ułomnym systemem ochrony zdrowia. Przesłaniem książki jest umacnianie zaufania do transplantologii, do lekarzy, do osiągnięć nauki, co uważam za niezwykle ważne w dobie otaczających nas szarlatanów i oszustów, do których niestety też trafiają pacjenci, co kończy się utratą zdrowia, pieniędzy czy też życia. Niepotrzebnie. W procesie leczenia zaufanie do medycyny jest niezbędne.

– Jak już Pani wspomniała w środku znajdują się wywiady z osobami ścisłe związanymi z polska transplantologią. Może coś Pani bliżej powiedzieć o tych osobach, dlaczego właśnie one?

AS: Jestem wdzięczna lekarzom i pielęgniarkom, koordynatorom transplantacyjnym i psychotransplantologowi,  którzy z aprobatą odpowiedzieli na moje zaproszenie do stworzenia tej książki, że zechcieli poświęcić swój czas i mi zaufali, będąc przekonanym, że jest to pozycja potrzebna. Książkę napisałam dzięki i przy wsparciu wybitnych polskich transplantologów, z ogromnym doświadczeniem zawodowym, i oddanych temu, co robią, osiągając spektakularne sukcesy, dzięki którym pacjent ma nową twarz, może swobodnie funkcjonować w społeczeństwie albo ma przeszczepioną nerkę od siostry i może prowadzić aktywny sportowy tryb życia, czy z nowym sercem podjąć wymarzone studia, pracę czy pójść do przedszkola w przypadku dzieci po przeszczepieniu. Transplantologia to szczególna dziedzina medycyny, o niezwykle barwnej historii, także w aspekcie historyczno-proceduralnym.

– Czy znajdziemy w książce coś oprócz transplantacji, czy życie bohaterów tylko obraca się wokół tego tematu?

AS: W książce poruszyłam wiele zagadnień, nie tylko stricte transplantacje np. co czuje kardiochirurg, kiedy widzi człowieka bez serca, które mu przed chwilą wyciął i zaraz przyszyje, nowe, zdrowe. Transplantologia jest ważną częścią systemu ochrony zdrowia, lekarze wypowiadają się na temat klauzuli sumienia, systemu kształcenia młodych lekarzy, niedofinansowania czy nieefektywnych procedur. Lekarze zwracają uwagę na niedoskonałości systemu. Opowiadają o tytanicznej pracy, drodze do celu, ale też temu, kto lub co przyczyniło się do tego, że osiągnęli w życiu tak wiele. Podkreślają jak ważną rolę w życiu człowieka sukcesu pełni rodzina, szczęśliwy dom, żona, dzieci czy wnuczęta, ale też pasje, którym oddają się bez reszty w wolnych chwilach. Transplantologia w swoich kartach historii ma też bolesne momenty, o których transplantolodzy, chętnie opowiadają, a przede wszystkim odwołują się do nauk naszego papieża Świętego Jana Pawła II, wielkiego orędownika donacji i transplantacji. Trzeba te nauki przypominać, bo odnoszę wrażenie, że nasz dzisiejszy kościół jakby o tym zapomina i niedostatecznie wykorzystuje swoją rolę, aby zachęcać wiernych do darowania narządów, tkanek i komórek.

– Który wywiad był dla Pani najciekawszy, możliwe że dostarczył najwięcej emocji?

AS: Każdy rozdział jest inny, a to za sprawą bohaterów, którzy są szalenie ciekawymi ludźmi. Praca nad książką to było dla mnie niezwykłe przedsięwzięcie, nie tylko pod względem organizacyjnym, aby pogodzić to z moimi codziennymi obowiązkami zawodowymi. Każdej rozmowie towarzyszyły wyjątkowe emocje, bo kiedy doświadczeni lekarze opowiadają ci o swoich słabościach, rozterkach to nie sposób się nie wzruszać razem z nimi. To są szczere rozmowy o życiu, i tym wszystkim, co nas w tym życiu spotyka od dobra po zło, które dotyka każdego z nas, dlatego tak bardzo lubię odwoływać się do mojej ulubionej sentencji, per aspera ad astra…


Ksiażka do nabycia w ksiegarnia.pwn.pl

 

Aneta Sieradzka

Prawniczka, naukowiec, nauczyciel akademicki i blogerka – pasjonatka prawa. Specjalizuje się w obsłudze prawnej dedykowanej  podmiotom gospodarczym  ze szczególnym ukierunkowaniem na sektor medyczny i farmaceutyczny oraz stowarzyszeń branżowych w związku z szeroko pojętym prawem medycznym i prawem w zakresie ochrony zdrowia. Absolwentka Wydziału Prawa  i Administracji Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Prawa Medycznego, Bioetyki i Socjologii Medycyny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ponadto, zdobywała wiedzę w zagranicznych ośrodkach w Londynie  i Rotterdamie, w The London School of Economics and Political Sciences i Erassmus University. Pierwszą pracę podjęła w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła, będąc wówczas studentką piątego roku prawa. Kolejno, zdobywała doświadczenie w kancelarii adwokackiej, łącząc praktykę z pracą naukową, współpracując przy grantach naukowych. Wykładowca na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, oraz na studiach podyplomowych na UMCS w Lublinie i Uniwersytecie SWPS. Współzałożycielka think tanku Młodzi Menadżerowie Medycyny Polskiej Federacji Szpitali oraz koordynatorka międzynarodowego projektu Kenya Hospital Management realizowanego w Kenii. Partner Zarządzający Sieradzka Partners Kancelaria Prawna.

Nauka

Autorka blisko 40 publikacji naukowych z zakresu prawa medycznego i ochrony zdrowia oraz prawa konstytucyjnego. Autorka książki Tajemnice transplantacji, wkład do której wnieśli wybitni transplantolodzy np. Prof. Marian Zembala czy Prof. Antoni Dziatkowiak. Uczestniczka i prelegentka międzynarodowych konferencji (Praga, Londyn, Rzym,Barcelona). Autorka bloga prawowtransplantacji.pl Członkini międzynarodowych gremiów naukowych: EAHL, AHLA. Autorka licznych programów szkoleniowych z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, konstytucyjnego, medycznego dla administracji rządowej i samorządowej oraz  jednostek naukowych i podmiotów komercyjnych.

Publikuje i komentuje m.in. dla: Rzeczpospolita, TVN, TVN24, TVP, TVP2, Polsat, Radio Trójka, RM FM, Menedżer Zdrowia, Termedia, Służba Zdrowia, Gazeta Krakowska, Dziennik Gazeta Prawna, Klub Jagielloński, LoveKraków.

Nagrody

Laureatka I wyróżnienia Prawnik Pro Bono 2015 w konkursie Dziennika Rzeczpospolita.

W 2016 r. nominowana do prestiżowej nagrody europejskiej PILnet’s Pro Bono Local Impact Award w Amsterdamie jako jedna z 5. finalistek spośród 17. zgłoszeń z całej Europy.

W 2016 r. Dziennik Gazeta Prawna zaliczył ją do 30 najbardziej obiecujących prawników młodego pokolenia w konkursie „Rising Stars – Prawnicy Liderzy Jutra. 

Za działalność  na rzecz rozwoju transplantologii w 2017 roku otrzymała Honorową NagrodęFundacji im. Hanki Bożyk

Źródło: prawowtransplantacji.pl

Napisz komentarz