SZKOŁY Z KAMPANII „DRUGIE ŻYCIE” Z NAGRODAMI I WYRÓŻNIENIAMI

Trzy czeki charytatywne, o wartości 1000 zł każdy, odebrali dziś, 12 kwietnia 2013 r., przedstawiciele wyróżnionych w tegorocznej kampanii „Drugie życie” szkół z województwa małopolskiego. Czeki otrzymali uczniowie Zespołu Szkół w Zawoi Wilcznej, Powiatowego Zespołu nr 10 Szkół Mechaniczno – Elektrycznych im. M. Kopernika w Kętach oraz Powiatowego Zespołu nr 8 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Chełmku Po zakończeniu czwartej już edycji akcji w Małopolsce do blisko 50 tysięcy uczniów z 120 szkół ponadgimnazjalnych wzrosła liczba młodych ludzi włączonych w działania kampanii w województwie. W trakcie akcji, organizowanej w całej Polsce przez Fresenius Medical Care, której celem jest promocja transplantacji, młodzież m.in. rozdawała oświadczenia woli, organizowała happeningi, spotykała się z mieszkańcami lokalnych społeczności, przygotowywała spektakle i odwiedzała kościoły. DZ_nowelogo

„Uczniowie otrzymali od naszych ekspertów – zarówno lekarzy jak i osób, które żyją dzięki transplantacji, wiele interesujących i ważnych informacji. Po raz kolejny pokazali nam jak wielką mają moc zmieniania nastawienia osób ze swojego otoczenia do tej metody leczenia. Chcemy, by kampania było dla nich inspiracją do dalszego poszukiwania informacji i kontaktu z ludźmi związanymi z transplantologią. Akcje organizowane w szkołach niejednokrotnie zadziwiają nas rozmachem, kreatywnością i intensywnością. Tak było i tym razem w Małopolsce. To znak, że nasze wysiłki nie idą na marne” – mówi dr Teresa Dryl-Rydzyńska, prezes Fresenius Medical Care Polska, organizatora akcji.

Zakwalifikowane do programu 30 szkół otrzymało od organizatorów pakiet materiałów promocyjnych. Oprócz oświadczeń woli, młodzież miała do dyspozycji także koszulki, plakaty, wpinki i naklejki, broszury i filmy. O tym, jak wyglądała kampania w każdej z placówek, decydowali sami uczniowie. Ich pomysłowość, zaangażowanie i zapał oceniali członkowie jury, którzy po zakończeniu akcji nagrodzili wyróżnieniami 3 szkoły:

Finał czwartej edycji

Finał akcji „Drugie życie” odbył się w czwartek, 12 kwietnia 2013 roku, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Podczas finału organizatorzy nagrodzili wyróżnione szkoły a uczniowie zaprezentowali sprawozdania ze swoich kampanii. Oprócz dyplomów i nagród była jeszcze niespodzianka. Uczniowie i pedagodzy z Zespołu Szkół w Zawoi Wiecznej przywieźli przepyszny, ogromny tort.  Zniknął on w oka mgnieniu po spotkaniu. Podobny tort z logo akcji oraz logo szkoły w Zawoi Wilcznej był wykorzystany podczas szkolnej kampanii.

Historia kampanii

Pierwsza edycja kampanii „Drugie życie” wystartowała w 2009 roku. Od tego czasu, wzięło w niej udział ponad 110 tys. uczniów z blisko 380 szkół. W pięciu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie) młodzi ludzie rozdali ponad 400 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób  i instytucji. Od 2010 roku kampania „Drugie życie” jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. Patronat nad kampanią objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej i Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. W roku szkolnym 2012/1013 kampania „Drugie życie” prowadzona jest po raz pierwszy w województwie łódzkim i równolegle na terenie województw: małopolskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego.

Najważniejszym celem akcji „Drugie życie” jest promocja idei transplantacji wśród młodzieży, jak również wśród adresatów ich kampanii. „Wizyty w szkołach w ramach kampanii nie są takie proste, jak mogłoby się wydawać. Młodzi ludzie chcą dyskutować, zadają trudne pytania i żądają jasnych odpowiedzi, ale co najważniejsze: wychodzą ze spotkań mając jasno określone zdanie na temat transplantacji. I o to nam chodzi. Chcemy skłonić ich do myślenia, ale także do porozmawiania o transplantacji w domu czy w kręgu przyjaciół” – mówi Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych, współorganizatora akcji „Drugie życie” w Małopolsce.

W Polsce na przeszczep nerek lub wątroby nadal czeka blisko 1500 osób (dane: Poltransplant, marzec 2013). Wielu chorych umiera, nie doczekując nowego narządu.

Organizatorzy akcji w Małopolsce:

Fresenius Medical Care Polska
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych

Patronat:
Ministerstwo Edukacji Narodowej, Prymas Polski abp Józef Kowalczyk
Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej
Polska Federacja Pacjentów „Dialtransplant”

Marszałek Województwa Małopolskiego, Małopolskie Kuratorium Oświaty

Patronat medialny:
Radio Plus
Zdrowie w Krakowie

Fresenius Medical Care to największy światowy dostawca produktów i usług dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Na rynku działa od ponad 40 lat, dysponując siecią ponad 3,1 tys. placówek w 100 krajach. Zatrudnia 80 tys. pracowników, obejmując opieką ponad 250 tys. pacjentów. Fresenius inwestuje w badania i rozwój, aby zapewnić pacjentom najwyższe standardy opieki medycznej, najnowocześniejsze technologie i coraz doskonalsze metody lecznicze. Co druga sprzedawana na świecie sztuczna nerka została wyprodukowana właśnie pod marką Fresenius

W Polsce Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od 30 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski, zarówno w ośrodkach publicznych, jak i niepublicznych. Obecnie Fresenius Medical Care świadczy usługi dializacyjne poprzez spółkę Fresenius NephroCare Polska i Eurodial, które tworząc grupę Fresenius są największym w Polsce dostawcą usług dializacyjnych. Wszystkie zabiegi wykonuje na podstawie kontraktu z NFZ.

Poniżej publikujemy galerię wybranych zdjęć ze spotkania, których autorem jest Piotr Bargiel.

Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie zdjęcia ze spotkania możesz je pobrać klikając link poniżej.

Comment 1

Napisz komentarz