ŚWIATOWY DZIEŃ NEREK – 13 MARCA 2014

         13 marca obchodzimy po raz ósmy Światowy Dzień Nerek. W tym roku zwrócono szczególną uwagę na problem Przewlekłej Choroby Nerek wśród osób starszych, a hasło tegorocznych obchodów brzmi „Nerki starzeją się dokładnie tak jak Ty”Small_WKD_Logo_2014

         Serdecznie zachęcamy wszystkich Państwa do podjęcia z tej okazji działań mającyh na celu rozpropagowanie wiedzy na temat Przewlekłej Choroby Nerek. Słuchacze uniwersytetów trzeciego wieku oraz media z tej okazji na pewno bardzo chętnie się z Państwem spotkają. Działania tego typu są niezwykle potrzebne w celu rozpowszechnienia informacji na temat profilaktyki oraz zagrożeń związanych z przewlekłą chorobą nerek.

         Przewlekła Choroba Nerek (PChN) dotyka osoby w każdym wieku jednak powyżej 60 roku życia jesteśmy na nią szczególnie narażeni. Z tego powodu seniorzy powinni regularnie wykonywać badania profilaktyczne czyli raz do roku ogólne badanie moczu oraz określenie poziomu filtracji kłębuszkowej eGFR (określenie stężenia kreatyniny we krwi przy uwzględnieniu wieku, rasy oraz płci pacjenta).

         Statystycznie 1 na 10 osób cierpi na choroby nerek (w Polsce to ok. 4 mln ludzi). We wczesnych stadiach PChN przebiega bezobjawowo (chore nerki nie bolą), ale już wtedy zwiększa się około pięciokrotnie ryzyko rozwoju miażdżycy i chorób serca. W końcu nieleczona choroba nerek prowadzi do zatrucia organizmu przez toksyny, które uszkadzają prawie wszystkie narządy. Chcąc wcześnie wykryć chorobę należy wykonywać regularnie (raz do roku) badania profilaktyczne. Badania powinny wykonać w szczególności osoby należące do grupy ryzyka, czyli osoby z cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami nerek w rodzinie oraz osoby w wieku powyżej 60 roku życia.

 

UPOMNIJ SIĘ U SWOJEGO LEKARZA RODZINNEGO
O SKIEROWANIE
NA OGÓLNE BADANIE MOCZU
ORAZ POZIOMU KREATYNINY WE KRWI

LEKARZ MA OBOWIĄZEK JE WYSTAWIĆ!

Napisz komentarz