Porady specjalistów w zakresie profilaktyki, diagnostyki i leczenia nowotworów, wykłady oraz konsultacje transplantologiczne czekają na krakowian w najbliższy weekend (14 – 15 września) na Małym Rynku.
Pomysłodawcą akcji „Życie darem: dla siebie i innych” jest Małgorzata Jantos – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa, realizatorem Biuro ds. Ochrony Zdrowia.
W organizację akcji włączyli się lekarze onkolodzy: pułkownik dr Maciej Boroń z Wojskowego Szpitala Klinicznego SPZOZ w Krakowie, prof. Krzysztof Krzemieniecki ze Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Akademii Muzycznej pani Dorota Imiełowska, Fundacja Europejskie Centrum Etyki i Bioetyki im Dobrego Pasterza, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Fundacja Urszuli Smok „Podaruj Życie”.
Patroni medialni: Radio Kraków, TVP Kraków.
Celem akcji jest propagowanie postaw prozdrowotnych i czujności onkologicznej, w tym także profilaktyki służącej wczesnemu wykrywaniu nowotworów. Głównym celem imprezy jest podniesienie poziomu wiedzy na temat procedur przeszczepiania tkanek, komórek i narządów, a w efekcie wzrost powszechnej akceptacji dla tych procedur.
W programie pierwszego dnia akcji (14 września, sobota, od godz. 10 do godz. 18) poświęconego tematyce onkologicznej („Życie jest darem dla siebie”) zaplanowano wykłady:
– 10.00 – dr n. hab. med. Krzysztof Krzemieniecki,
– 12.00 – dr n. med. Aneta L. Zygulska,
– 14.00 – lek. med. Joanna Dąbrowska,
– 16.00 – dr n. med. Anna Michałowska- Kaczmarczyk.
Wykład będzie trwać ok. 60 minut, a jego tematem będzie: ” Współczesne możliwości zapobiegania chorobom nowotworowym i wczesne rozpoznawanie nowotworów”. Wykład będzie jeden, ale powtarzany 4 -krotnie, tak aby każdy kto przyjdzie na Mały Rynek o dowolnej porze mógł go wysłuchać. Każdy z prelegentów w czasie poza prowadzeniem wykładu będzie odpowiadać na pytania zadawane przez odwiedzających. Cały czas do dyspozycji mieszkańców będą dostępni lekarze-onkolodzy.
Niedziela, 15 września (od godz. 10 do godz. 15) będzie poświęcona tematyce transplantologicznej („Życie darem dla innych”). Tego dnia oddajemy Mały Rynek do dyspozycji organizacjom pozarządowym, których działalność jest związana z zagadnieniami transplantacyjnymi. W przedsięwzięciu wezmą udział: Fundacja Europejskie Centrum Etyki i Bioetyki im. Dobrego Pasterza, Fundacja Urszuli Smok „Podaruj Życie”, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Stowarzyszenie Osób Po Przeszczepie Serca, Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska – organizacje będą promowały transplantację oraz przedstawią swoje działania i osiągnięcia na tym polu.
Osoby zainteresowane tematem będą mogły uzyskać szczegółowe informację na temat transplantacji – jej aspektów etycznych, prawnych oraz medycznych. Będą również obecni pacjenci oczekujący na przeszczepienie jak również ci, którym został przeszczepiony narząd bądź tkanki. Obecni na Rynku będą mogli dowiedzieć się również więcej na temat zagrożenia i profilaktyki chorób, których najlepszą metodą leczenia są przeszczepienia. Mieszkańcy będą mogli ponadto zmierzyć ciśnienie krwi i przyłączyć się do akcji zbiórki krwi – na Małym Rynku będzie dostępny autobus PCK.
Dodatkowo, Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska w godzinach od 10:00 do 15:00 zaprasza na stoisko informacyjne, gdzie będzie można dowiedzieć się o możliwości zostania potencjalnym dawcą szpiku. Ponadto pracownicy będą rejestrować osoby chętne jako potencjalny dawca szpiku kostnego. Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza rejestracyjnego oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.