PODSUMOWANIE KAMPANII DRUGIE ŻYCIE W MAŁOPOLSCE I PODKARPACIU

Czeki charytatywne o wartości 1000 zł każdy odebrali we wtorek 21 czerwca 2016 r. przedstawiciele trzech szkół z Małopolski, a 23 czerwca przedstawiciele trzech szkół z Podkarpacia za przeprowadzenie najlepszych kampanii promujących ideę transplantacji  w kampanii Drugie życie. Pozostałe zespoły szkolne, które zaangażowały się w trwającą kilka miesięcy akcję, otrzymało dyplomy.

02_logo_kampanii

Gala Finałowa Kampanii Drugie życie w Małopolsce odbyła się 21 czerwca o godz. 12:30 w Zajeździe Kościuszkowskim przy ul. Białoprądnickiej 3 w Krakowie, natomiast na Podkarpaciu – 23 czerwca o godz. 11:00 w Hotelu Prezydenckim przy ul. Podwisłocze 48 w Rzeszowie.

W województwie małopolskim czeki ufundowane przez firmę Fresenius Medical Care Polska trafiły do uczniów z Powiatowego Zespołu Nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. porStefana Jasieńskiego w Oświęcimiu, Zespołu Szkół Hotelarsko Turystycznych w Zakopanem oraz Zespołu Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach. Na Podkarpaciu nagrodę główną otrzymały: Akademickie Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego w Jaśle oraz Zespół Szkół nr 4 w Dębicy. Zwycięzcy przekażą je na wybrane cele charytatywne.

TSZ_0412

Podczas szkolnych akcji młodzież promowała w swoich środowiskach ideę świadomego dawstwa
narządów rozdając oświadczenia woli i podejmując dialog z lokalnymi mieszkańcami, rówieśnikami, nauczycielami i rodzicami na temat istoty transplantacji. „Z roku na rok młodzież zaskakuje nas swoimi pomysłami i zaangażowaniem w promowanie tej szczytnej idei. Z radością obserwujemy, jak nieograniczone pokłady energii i entuzjazmu uczniowie wykorzystują w edukowanie społeczeństwa. Dzięki młodym ludziom podpisywanie oświadczeń woli staje się czymś więcej, niż wyłącznie symbolicznym gestem – świadomą decyzją i szansą na skuteczną walkę z mitami przez lata narastającymi wokół tematu transplantacji” – podkreśla Iwona Mazur, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych, które koordynuje Kampanię w województwie małopolskim i podkarpackim.

0TS_7132Podczas uroczystej Gali Finałowej w Małopolsce dr n. med. Wojciech Marcinkowski – Zastępca Dyrektora Medycznego Fresenius Medical Care Polska wraz z Prezes Iwoną Mazur wręczyli zwycięzcom dyplomy oraz czeki charytatywne. Na Podkarpaciu obecny był natomiast Ordynator Oddziału Nefrologii Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Chopina w Rzeszowie – dr n. med. Wacław Bentkowski. Szczególne podziękowania skierowane zostały do pacjentów po przeszczepie – Doroty Ligęzy, Marka Thiera, Małgorzaty Rejdych i Katarzyny Ditrejnowskiej – którzy wnieśli szczególny wkład w promowanie idei transplantacji dzieląc się podczas Kampanii swoimi doświadczeniami z młodzieżą oraz dając świadectwo wartości podejmowania tego typu działań w lokalnych środowiskach.

„Przyjęta forma Kampanii jest strzałem w dziesiątkę! – powiedziała Dorota Ligęza, pacjentka po przeszczepie nerki, która na narząd czekała blisko 20 lat – licealiści sami przygotowują działania związane z promowaniem przeszczepiania narządów i ideą dawstwa. Widziałam ich starania aby wymyślić coś oryginalnego, ciekawego i zarazem pożytecznego. Ta wiedza zostanie im na zawsze, a co więcej – przekażą ją dalej. Myślę, że po tych kilku latach trwania Kampanii efekty już są widoczne, nie mówię tylko o naszej świadomości, ale przede wszystkim o rzeczywistości. Ostatnio dowiedziałam się, że dzięki akcji 150 osób zgłosiło chęć bycia dawcą szpiku i dwoje z nich już uratowało komuś życie. Takie działania mówią same za siebie”.

Od marca do maja br. uczniowie siedemnastu małopolskich i jedenastu podkarpackich szkół ponadgimnazjalnych samodzielnie realizowali kampanie promujące ideę transplantacji wykorzystując materiały otrzymane od organizatorów: oświadczenia woli, koszulki, plakaty i naklejki. O tym jaki kształt przybrały podjęte działania, decydowali sami. Wśród zorganizowanych przez młodzież akcji znalazły się barwne happeningi, koncerty, produkcje filmowe, inscenizacje teatralne, lokalne imprezy plenerowe, wydarzenia sportowe, konkursy plastyczne, spotkania z przedstawicielami władz, z lekarzami oraz pacjentami po przeszczepie, konferencje, wykłady i projekcje filmowe. Wiele działań zyskiwało lokalny rozgłos dzięki zaangażowaniu mediów i pomysłowości uczniów. Uczestnicy akcji rozdali blisko 15 tys. oświadczeń woli i dotarli do co najmniej 20 tysięcy osób.

„Otwartość młodych ludzi sprawia, że o tak trudnym temacie, jak przeszczepianie narządów, rozmawia nam się coraz łatwiej. Na co dzień opiekujemy się pacjentami dializowanymi, którzy często są już na liście oczekujących na transplantację. Świadomość tego, że młodzież ze szkół z całego regionu właśnie dla nich promowała przez ostatnie pół roku tę ideę, jest dodatkowym, nieocenionym wsparciem psychicznym dla pacjentów. Bo ktoś o nich walczy, zupełnie bezinteresownie” – tłumaczy dr Teresa Dryl-Rydzyńska, dyrektor generalny Fresenius Medical Care Polska.

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział ponad250 tys. uczniów z 660 szkół. W ośmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, podkarpackie, śląskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i łódzkie) młodzi ludzie rozdali ponad 820 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania Drugie życie w Wielkopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. Patronat nad kampanią w Małopolsce objęli: Wojewoda Małopolski Józef Pilch, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Kuratorium Oświaty w Krakowie. Medialnie akcję wspierało TVP3 Kraków, Radio Kraków, Gazeta Krakowska. Na Podkarpaciu patronat objęli: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Centrum medyczne „Medyk”. Medialnie akcję wspierały: Nowiny Gazeta Codzienna, Polskie Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów, nowiny24. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują: Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. W roku szkolnym 2015/1016 kampania Drugie życie prowadzona była po raz szósty na terenie województwa małopolskiego oraz po raz drugi na terenie Podkarpacia.

Napisz komentarz