PIERWSZA STACJA DIALIZ W KŁODZKU

Pierwsza w mieście stacja dializ, prowadzona przez międzynarodową firmę Fresenius Nephrocare dzisiaj rozpoczęła leczenie pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Obecnie dializuje się tu kilkunastu pacjentów z powiatu kłodzkiego, ale liczba ta będzie wzrastać, tak jak wzrastają potrzeby w zakresie dostępności do leczenia nerkozastępczego na całym świecie.

Stacja Dializ w Kłodzku powstała na terenie Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku, przy ulicy Szpitalnej. Ośrodek zlokalizowano w parterowym budynku, który na potrzeby dializoterapii firma Fresenius Nephrocare Polska Sp. z o.o. wybudowała i w pełni wyposażyła. Sama inwestycja trwała kilka miesięcy. Tak oto powstał obiekt na najwyższym światowym poziomie, oferujący bezpłatne leczenie dla pacjentów z miasta i regionu. Po uzyskaniu kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, stacja przyjmuje pacjentów.

W budynku Centrum Dializ Fresenius, o powierzchni 538m2 znajdują się w 2 sale dializacyjne, w których zainstalowano nowoczesne aparaty do hemodializ (tzw. „sztuczne nerki”) oraz stację uzdatniania wody. Całość sprzętu to wysokiej jakości aparaty firmy Fresenius Medical Care, światowego lidera w zakresie produktów do leczenia nerkozastępczego, którego częścią jest właśnie Fresenius Nephrocare Polska. Obecnie, zainstalowanych jest 8 stanowisk dializacyjnych, jednak wraz ze wzrostem liczby pacjentów, będą działać też kolejne „sztuczne nerki”.

Nowy obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – są tu poręcze dla niepełnosprawnych pacjentów, a wejście do budynku pozwoli na swobodny wjazd wózków inwalidzkich. Pacjenci i personel mogą być też zadowoleni z nowoczesnego i miłego dla oka wystroju: przestronnych pomieszczeń (sal dializacyjnych, pokoju wypoczynku pacjentów, szatni, pokoi dla personelu), nowych mebli, infrastruktury sanitarnej czy telewizorów z indywidualnym systemem słuchawek, które umilają pacjentom czas w trakcie kilkugodzinnego zabiegu. Ten wysoki standard wyposażenia można spotkać we wszystkich obiektach Centrum Dializ Fresenius w Polsce. Całość inwestycji wyniosła około 2,5 mln zł.

Nowa stacja dializ jest z pewnością dużym udogodnieniem dla pacjentów z miasta i regionu, którzy nie muszą już dojeżdżać na zabiegi dializ, co drugi dzień, do Wałbrzycha, Polanicy Zdroju, Świdnicy czy Jeleniej Góry. Kłodzko wzbogaciło się o obiekt medyczny na najwyższym światowym poziomie, należący do sieci Fresenius. Cechami wyróżniającymi tę firmę jest stawianie jakości opieki medycznej na pierwszym miejscu. „Dobro pacjenta jest dla nas zawsze najważniejsze – mówi Tomasz Krummel, dyrektor operacyjny firmy – kładziemy duży nacisk na przestrzeganie firmowych procedur i osiągane wyniki medyczne. Dzięki temu możemy zapewnić bezpieczną i skuteczną terapię dla pacjentów”.

Jednak wysoka jakość, zapewnione bezpieczeństwo i skuteczna terapia nie powodują żadnych kosztów dla pacjentów. Wszystkie ośrodki Freseniusa w Polsce działają wyłącznie na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, a więc leczenie odbywa się w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Każdy ubezpieczony pacjent może być leczony w ośrodku w Kłodzku. Nie ma tu mowy o żadnych kolejkach – dializa jest świadczeniem ratującym życie i każdy pacjent skierowany na dializy włączany jest natychmiast do programu leczenia.

W Kłodzku opiekę nad pacjentami prowadzić będzie 10-osobowy zespół pracowników stacji dializ, pod wodzą nefrologa, pani lek. med. Katarzyny Siewiery i pielęgniarki oddziałowej, pani Agaty Adaszyńskiej. Wszyscy członkowie personelu mają wieloletnie doświadczenie w pracy w ośrodku dializ i leczeniu nerkozastępczym. „W najbliższym czasie będziemy rozwijać leczenie hemodializą w stacji dializ w Kłodzku, docelowo będzie mogło leczyć się u nas 96 pacjentów. – mówi lek. med. Siewiera. W przyszłości na pewno będziemy starali się uruchomić poradnię nefrologiczną oraz rozpocząć leczenie metodą dializy otrzewnowej. Stacja jest już do tego przygotowana.”

Centrum Dializ Fresenius w Kłodzku znajduje się przy ul. Szpitalnej 1a. Telefon: 74 6489440.

Napisz komentarz