Niepokojąca sytuacja pacjentów hemodializowanych

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją pacjentów potrzebujących leczenia nerkozastępczego w Krakowie.

Na początku 2018 roku dyrekcja Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosiła konkurs na świadczenie zabiegów hemodializy. Warunki konkursu są dyskusyjne, ponieważ Fundusz nie doszacował liczby pacjentów potrzebujących tych zabiegów – Małopolski Oddział NFZ zabezpiecza obecnie finansowanie leczenia tylko dla 548 pacjentów z Krakowa. Potrzeby są dużo większe. W województwie małopolskim leczonych ponad 600 chorych z niewydolnością nerek.

Ustalone przez dyrekcję Funduszu kryteria postępowania konkursowego na świadczenie zabiegów hemodializy wykluczyły zeń ośrodek dializ DaVita znajdujący się przy ul. Kieleckiej 7a (jednym z kluczowych kryteriów była kontynuacja zawartej wcześniej umowy z NFZ). Obecnie ośrodek przy ul. Kieleckiej jest jedną z dwóch krakowskich klinik obsługujących pacjentów z centrum miasta. Druga znajduje się na terenie Szpitala Uniwersyteckiego, ale w latach 2019-2020 zostanie przeniesiona na przedmieścia.
W przypadku ewentualnego zamknięcia stacji DaVita i relokacji szpitala ponad 120 pacjentów będzie musiało każdorazowo poświęcać na dojazd na leczenie około 3 godzin w jedną stronę (6 godzin razem), co znacząco obniży jakość ich życia i ich bezpieczeństwo. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której pacjenci mieszkający w jednej
z największych aglomeracji Polski będą zmuszeni dojeżdżać na zabiegi do odległych placówek. Ponadto osoby dializowane, które mimo choroby wciąż starają się być aktywne zawodowo, będą musiały podjąć decyzję o zaprzestaniu pracy. Niepokoi nas również ryzyko skierowania pacjentów na nocne zabiegi hemodializy, które stanowią niezwykle duże obciążenie dla zdrowia.

Mamy nadzieję, że dzięki zrozumieniu i poparciu władz Urzędu Miasta Krakowa uda się przekonać dyrekcję Małopolskiego Oddziału NFZ, aby zwiększyć środki na kontraktowanie świadczeń hemodializy w Krakowie. Będziemy monitorować sytuację i na bieżąco informować o postępach prac nad znalezieniem rozwiązania zaistniałego problemu.

Iwona Mazur
Prezes Zarządu
Ogólnopolskie Stowarzyszenie
Osób Dializowanych

Napisz komentarz