Kryzys w zakresie aktywności donacyjnej. Apel o pomoc

„Z niepokojem obserwuję wielki kryzys, jaki dotknął nasz kraj w zakresie aktywności donacyjnej. Kraje dużo mniejsze niż Polska, takie jak: Austria, Czechy, Litwa, Belgia czy Holandia, mają dużo większą aktywność transplantacyjną. Identyfikują dużo więcej dawców, którzy są przecież i na naszych oddziałach intensywnej opieki, neurochirurgii, neurologii, ratownictwa i innych, gdzie rozpoznanie śmierci mózgu dokumentuje zakończenie ziemskiego życiaczłowieka, ale często dzięki transplantacji możliwość uratowania życia innego potrzebującego chorego. – pisze w swoim liście do Koleżanek i Kolegów Lekarzy doktor Andrzej Michalski (zdjęcie obok), specjalista chorób wewnętrznych, któremu nieuleczalnie uszkodzone serce, dzięki pomocy Zespołu lekarzy i personelu medycznego Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, zostało czasowo zastąpione mechaniczną sztuczną lewą komorą serca.

„Żyję w przeświadczeniu, że doczekam transplantacji serca, ponieważ tylko ona gwarantuje mój powrót do aktywnego życia zawodowego, rodzinnego, społecznego. Czekam i odmierzam kolejne dni, tygodnie, miesiące. Wiem, że mogę nie doczekać. Proszę Boga i ludzi, aby dali mi nowe życie tutaj, w Zabrzu.”

Pełna treść listu doktora znajduje się w załączeniu poniżej.

Poruszony listem doktora Andrzeja Michalskiego Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, mając nadzieję na poprawę sytuacji transplantacyjnej w Polsce, dołączył do grona osób wyrażających wsparcie dla wszelkich możliwych działań, które zaowocują znaczącym wzrostem aktywności donacyjnej w każdym oddziale intensywnej terapii w całym kraju.

Przedstawiciele środowiska ochrony zdrowia wystosowali list do wszystkich Kolegów i Koleżanek lekarzy i lekarzy dentystów, o następującej treści:

„Szanowni Państwo,Koleżanki i Koledzy,

Ten dramatyczny list naszego Kolegi lekarza jest apelem, który nie powinien pozostać bez odzewu. Wszyscy wiemy, że od doświadczenia, aktywności i poświęcenia naszych Koleżanek i Kolegów anestezjologów zależy rozwój transplantacji w Polsce, co oznacza uratowanie przed śmiercią bardzo wielu chorych, którzy podobnie jak nasz Kolega –
dr Andrzej Michalski – mają nieodwracalne uszkodzenie narządu.

Dołączamy do listu naszego Kolegi wierząc, że w każdym z nas pootwierają się nowe działania, które zaowocują znaczącym wzrostem aktywności donacyjnej w każdym oddziale intensywnej terapii w całym kraju.

Lekarze w takich krajach jak: Hiszpania, Austria, Wielka Brytania, Czechy, Niemcy, Włochy, Francja docenili to zjawisko, widząc w transplantacji całość nowoczesnej medycyny w jej aspekcie medycznym, etycznym, społecznym a nawet ekonomicznym, bo przecież chory przebywający miesiącami w szpitalu nie tylko cierpi, ale jego leczenie pochłania olbrzymie środki, które mogłyby być spożytkowane dla innych, bardziej potrzebujących.

Transplantacja jest udokumentowanym symbolem poziomu medycyny w każdym kraju. Jeżeli nie rozwija się, także z powodu braku zgłaszania dawców do ośrodków transplantacyjnych, to nie rozwija się nowoczesna medycyna. Leczeni wobec braku dawców tracą nadzieję na uratowanie życia, a my leczący i odpowiedzialni za leczenie w Polsce mamy wielkie poczucie bezradności, a nawet cofania się w rozwoju.

Drogi Kolego Andrzeju,Twój list nie może być niezauważony. Nikomu z nas – lekarzy i personelu medycznego – nie może być obojętny los każdego potrzebującego Bliźniego. Twój list przyjmujemy jako swoisty zawodowy rachunek sumienia. Musisz wytrwać. Polska transplantologia musi rozwijać się dzięki wzrostowi donacji w każdym szpitalu w naszym kraju.
Jesteśmy z Tobą i innymi potrzebującymi chorymi w czekaniu na nowe życie.

W imieniu leczących i organizujących leczenie:

Dr n. med. med. Maciej Hamankiewicz
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Mgr Anna Kamińska
Dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej w Ministerstwie Zdrowia

Prof. Roman Danielewicz
Dyrektor Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant”

Prof. Krzysztof Kusza

Konsultant Krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii

Prof. Przemysław Jałowiecki
specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny ratunkowej

Rektor Elekt Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Prof. Piotr Kaliciński
Przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej

Prof. Wojciech Rowiński
Konsultant Krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej

Prof. Marian Zembala
kardiochirurg, transplantolog
Konsultant Krajowy w dziedzinie kardiochirurgii”

 

Źródło: www.nil.org.pl

Opublikował: Milena Kruszewska

 

Napisz komentarz