Krosno dla Transplantacji

W dniu 5 kwietnia 2011r. odbyło się w Auli PWSZ w Krośnie sympozjum „Krosno dla Transplantacji” – kierowane przede wszystkim do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zorganizowane przez Barbarę Szarłowicz – nauczyciela biologii oraz dyrekcję ZSP Nr 4 w Krośnie. Kampania powstała we współpracy z członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych z siedzibą w Krakowie – Anitą Kafel – mieszkanką Krosna, pacjentką po transplantacji, Dyrektorem Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzozowie, prelegentem sympozjum. Prelegentami byli również: Iwona Mazur – Prezes OSOD z siedzibą w Krakowie, Grzegorz Senatorski – nefrolog, transplantolog, adiunkt Kliniki Immunologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, Instytutu Transplantologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Grzegorz Stec – kardiolog Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie, Agata Jezierska – studentka PWSZ w Krośnie, pacjentka po przeszczepie serca, ks. Zbigniew Głowacki – kapelan Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego im. Jana Pawła II w Krośnie, Magdalena Wasylewicz – adiunkt Katedry Pedagogiki Medialnej i Społecznej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Sympozjum było podsumowaniem całej kampanii, której zalążek miał miejsce podczas kampanii organizowanej w Brzozowie pod nazwą „Przeszczep nadziei – Transplantacja w edukacji”. Kolejnym etapem były prelekcje dla młodzieży Zespołu Szkół Ponadgimnajalnych Nr 4 w Krośnie, w październiku na zaproszenie Pani Barbary Szarłowicz przeprowadziła Anita Kafel. Młodzież słuchała wykładu z ogromnym zainteresowaniem i już wtedy wiadomo było, że konieczne będą dalsze etapy. Kolejnym z nich był ogłoszony szkolny konkurs dla młodzieży, który rozstrzygnął się w dwóch kategoriach: prezentacji multimedialnej dotyczącej transplantacji oraz plastycznej gdzie tematem było zaprojektowanie logo oświadczenia woli, a następnie – 2 marca – turniej strzelecki. Zawody przeprowadzono na szkolnej strzelnicy pneumatycznej. Głównym celem tego przedsięwzięcia była integracja nauczycieli i uczniów z osobami po przeszczepieniu narządów oraz z członkami stowarzyszeń promujących powyższe zagadnienie – OSOD prezentował Michał Dębski – Korzec. W turnieju wzięły udział trzy drużyny: osoby po transplantacji, nauczyciele, uczniowie. Bez znaczenia był wiek, ale ważne wspólne rozmowy, instrukcje, jak stanąć, uchwycić broń, oddychać by było lepiej i celniej trafiać – najlepiej w czarną tarczę. Humor dopisywał wszystkim zawodnikom. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał sędzia główny Dariusz Płaza – nauczyciel ZSP Nr 4 w Krośnie. Nie obyło się bez miłego przerywnika, którym był słodki poczęstunek z gorącą kawą i aromatyczną herbatą.

Klasyfikacja turnieju:

  • I miejsce – Dawid Wołosz – uczeń klasy Ir (profil ratowniczo – obronny)
  • II miejsce – Anita Kafel – pacjentka po przeszczepie nerki
  • III miejsce – Agnieszka Folcik – Płaza – nauczyciel

Laureatom konkursu i zawodów zostały wręczone nagrody podczas uroczystej gali.

A najważniejszy wątek sympozjum – transplantacja – został przybliżony uczestnikom spotkania z aspektu medycznego, ale przede wszystkim osobistego – a to za sprawą pacjentek po transplantacji, które opowiedziały, jak to jest nosić w sobie tak ogromną tajemnicę – część czyjegoś istnienia. Lekarze przekonywali do zdrowego trybu życia czyli właściwego odżywiania, aktywności fizycznej i regularnego wykonywania badań profilaktycznych szczególnie w kierunku chorób nerek i serca. Ponadto słuchacze za sprawą prelegentów mogli spojrzeć na temat przeszczepień z aspektu etyczno – religijnego i medialnego. Program sympozjum został urozmaicony występami artystycznymi młodzieży krośnieńskich szkół.

Zaproszenia na sympozjum skierowano do przedstawicieli jednostek samorządowych województwa podkarpackiego, lekarzy krośnieńskiego szpitala, dyrektorów szkół, pedagogów, nauczycieli i uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych miasta Krosna.

Patronat nad krośnieńskim sympozjum objął Prezydent Miasta Krosna oraz Rektor PWSZ w Krośnie. Natomiast patronat medialny – TVP Rzeszów, Super Nowości i portal Krosno24.

Zdjęcia:

  1. Małgorzata Chomycz – Wojewoda Podkarpacki (fot. Jacek Wnuk, PWSZ Krosno)
  2. Anita Kafel – pacjentka po przeszczepieniu nerki (fot. Jacek Wnuk, PWSZ Krosno)
  3. Podziękowania dla prelegentów, od prawej: Iwona Mazur, Magdalena Wasylewicz oraz Grzegorz Senatorski (fot. Jacek Wnuk, PWSZ Krosno)
  4. Na krośnieńskim rynku po części oficjalnej, od lewej: Anna Dubiel – radna miasta Krosna, przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki, Magdalena Wasylewicz, Gabriela Szmyd-Korona – dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Krośnie, Iwona Mazur, Grzegorz Senatorski i Barbara Szarłowicz – nauczyciel koordynator kampanii społecznej „Krosno dla Transplantacji”

Więcej zdjęć dostępnych jest na stronie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie pod adresem: https://www.pwsz.krosno.pl/galeria-zdjec/galeria,99.html

 

Napisz komentarz