KAMPANIA NFZ ORAZ OSOD NA RZECZ PRZESZCZEPIEŃ OD ŻYWYCH DAWCÓW

Pod hasłem „Lubię się dzielić” małopolski oddział NFZ zorganizował kampanię służącą promowaniu rodzinnych przeszczepów nerek. Akcję wsparli artyści, sportowcy, samorządowcy i lekarze.

Partnerem akcji jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych. Kampania ma pomóc w rozpowszechnieniu informacji o transplantacji jako metodzie leczenia i przyczynić się do zwiększenia liczby rodzinnych przeszczepów nerek w Małopolsce.– Jako społeczeństwo wciąż zbyt mało wiemy i mówimy o przeszczepach. Zależało nam na dotarciu z informacją do jak największej grupy odbiorców i dlatego wybraliśmy niekonwencjonalne metody komunikacji –powiedziała dyrektor małopolskiego oddziału NFZ Barbara Bulanowska.Kampania najpierw ruszyła w iternecie i w przestrzeni miejskiej. Znani aktorzy teatralni i filmowi, sportowcy i motocykliści sfotografowali się w koszulkach lub z parasolkami, na których umieszczone zostało logo akcji, a ich zdjęcia trafiły na popularny portal społecznościowy. Intrygujące hasła były wyświetlane w ostatnich dniach na kilku budynkach w Krakowie np. na murach Wawelu: „Dlaczego Rezygnować? Tyle nieba mamy ponad nami”, na Urzędzie Wojewódzkim: „Kiedy coś uparcie gaśnie – zaufaj iskierce nadziei”.

W piątek w Światowym Dniu Donacji i Transplantacji organizatorzy poinformowali o celu akcji. Uruchomiony został portal lubiesiedzielic.pl, a pracownicy Małopolskiego Oddziału NFZ oraz rejestracji w części szpitali na znak solidarności z osobami czekającymi na przeszczep założyli koszulki kampanii. Przed budynkiem Funduszu na ul. Józefa odbyła się multimedialna prezentacja akcji.

– Dzięki życzliwości policji i straży miejskiej w kolejne weekendy kierowcy i motocykliści będą dostawać ulotki kampanii oraz naklejki. Ulotki z informacjami o transplantacji nerek będą też dostępne w budynkach NFZ i w małopolskich szpitalach –
powiedziała  rzeczniczka małopolskiego NFZ Jolanta Pulchna.

Na naklejkach dla motocyklistów jest hasło „Jeżdżę bezpiecznie. Sam zdecyduję, kiedy zostać dawcą”, a dla kierowców „Jeżdżę bezpiecznie. Wolę dawać życie niż zabierać”.

Potencjalnym dawcą może być każda zdrowa osoba – szczególnie ta spokrewniona z chorym. Pobranie nerki jest poprzedzone szeregiem szczegółowych badań służących bezpieczeństwu dawcy i biorcy.

Małopolski NFZ zawarł kontrakty z 23 poradniami nefrologicznymi dla dorosłych i pięcioma poradniami dla dzieci. Operacje transplantacji nerek – również finansowane przez NFZ – odbywają się w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, a wkrótce mają ruszyć w krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

Według danych POLTRANSPLANT – u w 2012 r. wykonano 866 przeszczepów nerek, z czego 827 od dawców zmarłych, a zaledwie 39 od dawców żywych. W Małopolsce żyje obecnie 629 osób z przeszczepioną nerką (w całej Polsce 9 tys. 273 osoby). Ponad 1 tys. 570 chorych z niewydolnością nerek czeka obecnie na przeszczep.

Posłuchaj wywiadu z Prezes OSOD Iwoną Mazur w Radiu Kraków:

źródło
tekst: www.tvp.pl
nagranie: www.radiokrakow.pl
zdjęcia: Małopolski Oddział NFZ

Napisz komentarz