KAMPANIA DRUGIE ŻYCIE PO RAZ SZÓSTY W MAŁOPOLSCE

Młodzi ludzie ze szkół zaangażowanych w akcję Drugie życie przez najbliższe pół roku będą pracować w swoich środowiskach nad promocją transplantacji w województwie małopolskim, ponieważ liczba pobrań organów do przeszczepów i samych operacji nadal nie jest wystarczająca. 19 lutego o godz. 11.00 w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie przy ul. Papierniczej 2 odbyła się inauguracja kampanii z udziałem organizatorów, patronów i młodzieży uczestniczącej w akcji Drugie życie.

Co trzeci chory umrze i nie doczeka przeszczepu02_logo_kampanii

„Główna bariera dla transplantacji w Polsce to brak organów. Wszystkie pobrane i zdrowe są przeszczepiane. Jak sprawić by wzrosła liczba narządów do przeszczepu? Nie do przecenienia jest rola edukacji, inicjowania rozmowy, promowania tej nowoczesnej metody leczenia, a to doskonale od lat robi młodzież z akcji Drugie życie, dlatego kibicuję im w tym wyzwaniu”-mówi prof. dr hab. med. Lech Cierpka, Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, patron honorowy kampanii Drugie życie. Celem kampanii jest wyjaśnienie istoty transplantacji młodym ludziom, rozwianie ich wątpliwości i walka z mitami, które narosły wokół przeszczepiania narządów. Takiemu podejściu do promocji transplantacji sprzyja formuła kampanii, która zakłada, że uczniowie sami organizują działania w swoich szkołach i środowiskach. Organizatorzy wspierają ich dostarczając materiały informacyjne i promocyjne oraz koordynując działania.

Drugie życie po raz ósmy w Polsce

Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska. Kampania Drugie życie jest elementem rządowego programu „Partnerstwo dla Transplantacji” w Wielkopolsce i Małopolsce. W województwie małopolskim patronat nad kampanią objęli: Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Józef Pilch – Wojewoda Małopolski, Kuratorium Oświaty w Krakowie. W skali kraju kampanii Drugie życie patronują prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka – Konsultant Krajowy w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, ks. Wojciech Polak – Prymas Polski, Minister Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Polska Federacja Pacjentów DIALTRANSPLANT, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”.

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział ponad 200 tys. uczniów z 600 szkół. W ośmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie i podkarpackie) młodzi ludzie rozdali ok. 700 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. W roku szkolnym 2015/2016 roku kampania Drugie życie prowadzona jest nie tylko w województwie małopolskim, ale także w kujawsko-pomorskim, w Wielkopolsce i na Podkarpaciu.

DŻ Kronika

Reportaż Kroniki TVP Trzy
Wyzwanie: milion oświadczeń woli

Z okazji przypadającego w tym roku 50-lecia pierwszego udanego przeszczepu w Polsce (26 stycznia 2016) w ramach kampanii została zainicjowana akcja „Milion oświadczeń woli”. Młodzież wspierająca Drugie życie podejmie wyzwanie by przez rok, do kolejnej rocznicy przeszczepu, rozdać 300 tysięcy oświadczeń, tak by liczba osób posiadających oświadczenia z logo kampanii osiągnęła milion. Do dziś, w ciągu siedmiu edycji akcji, uczniowie z całej Polski rozdali blisko 700 tysięcy oświadczeń. „Młodzież będzie je przekazywać tłumacząc, że każdy, kto posiada ten dokument, jest ambasadorem naszej akcji, daje świadectwo swojej odpowiedzialności za zdrowie i/nbspłżycie tysięcy chorych. Uczniowie będą namawiać koleżanki i kolegów do podjęcia własnej decyzji i do rozmowy z bliskimi, sąsiadami, przyjaciółmi – tłumaczy dr Teresa Dryl-Rydzyńska, dyrektor generalna Fresenius Medical Care Polska, organizatora kampanii.

55% Polaków chce oddać narządy po śmierci. Tylko co piąty powiedział o tym rodzinie. To badania TNS Polska na zlecenia Ministerstwa Zdrowia z 2015 roku. Dlatego symboliczny gest przekazania oświadczenia musi być pretekstem do rozmowy. Prawnie w Polsce obowiązuje zasada zgody domniemanej, zgodnie z którą każdy, kto nie zgłosił się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów jest potencjalnym dawcą narządów. W praktyce problem z pobieraniem organów rozwiązuje posiadanie oświadczenia woli lub przekazanie swojej decyzji rodzinie.

W kampanię Drugie życie w Małopolsce zaangażowało się 16 szkół ponadgimnazjalnych. Do czerwca 2016 uczniowie będą realizować w szkołach działania, mające na celu przekazanie w swoim środowisku jak największej ilości informacji o przeszczepianiu narządów.

Napisz komentarz