Happening – podsumowanie kampanii społecznej „przeszczep nadziei – transplantacja w edukacji”

W dniu 5 listopada 2010r. w Brzozowie odbył się happening – podsumowanie kampanii społecznej promującej transplantację „Przeszczep nadziei – Transplantacja w edukacji”, której organizatorami był Starosta Brzozowski Zygmunt Błaż wraz z Dyrektorem Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Brzozowie Anitą Kafel.

W akcji uczestniczyło 10 szkół. Gośćmi spotkania byli przedstawiciele władz samorządowych, służby zdrowia oraz Dyrektorzy szkół wraz z pedagogami, nauczycielami i młodzieżą – najmłodszymi uczestnikami kampanii. Patronat medialny objęła TVP Rzeszów oraz Super Nowości. Nie zabrakło także mediów lokalnych. Pierwszym etapem kampanii była organizowana w kwietniu konferencja naukowa. Drugim etapem kampanii były prelekcje, które łącznie dla 68 klas przeprowadziła Dyrektor Anita Kafel. Młodzież nie boi się rozmów na trudne tematy – często podkreślała – A podjęte przez uczniów działania dowodzą ogromnej dojrzałości, zaangażowania i odwagi młodych ludzi w podejmowaniu tak trudnego tematu, jakim jest transplantacja. Istnieje ogromna potrzeba edukacji, przełamywania mitów i stereotypów, jakie narosły wokół transplantacji – uznanej na całym świecie metody leczenia ratującej życie. Jednym z rozwiązań, które mają spowodować wzrost świadomości społecznej wydaje się być edukacja i rozmowa. 

Pani Anita Kafel oraz prace plastyczne które zwyciężyły w konkursie

Akcja została zainicjowana, aby małymi krokami zmieniać nasze myślenie o transplantacji. Teraz to jeszcze w polskich niektórych szkołach i domach często temat tabu – ale takie akcje, jak nasza brzozowska, a jednocześnie podkarpacka mają ogromną szansę to zmienić.Każda szkoła z powiatu biorąca udział w naszym projekcie przygotowała transparent z hasłem nt transplantacji, aby podczas happeningu wziąć udział w przemarszu ulicami miasta oraz prace na konkurs promujący przeszczepianie narządów, który rozstrzygnął się w trzech kategoriach: plastycznej, polonistycznej i multimedialnej. Wyróżnione prace zostały zaprezentowane na scenie kina „Sokół”, a z pozostałych wykonano wystawę na terenie Specjalistycznego Szpitala w Brzozowie, aby w ten sposób także wyróżnić młodzież, a jednocześnie zwrócić na to zagadnienie uwagę społeczeństwa. Ale to nie koniec atrakcji! Uczennice z Zespołu Szkół Budowlanych w Brzozowie: Anna i Katarzyna Wojtoń przygotowały część artystyczną – przepiękne piosenki o życiu. Hitem był utwór Eleni „Tylko w Twoich dłoniach”. Takie działania warto zawsze zauważyć i odnotować. Jeden z pedagogów szkoły ponadgimnazjalnej w Brzozowie sygnalizował, że młodzież pragnie ze swym przekazem trafić nie tylko do środowiska szkolnego, ale i poza szkolne mury realizując własne pomysły, a w ten sposób rozszerzając akcję transplantacyjną. Jest to niezwykle motywujące i budujące, że mamy tak wspaniałą młodzież, tym bardziej że przeszczepianie narządów jest uznaną na świecie metodą leczenia. Pozwala na ratowanie życia i przywracanie zdrowia ciężko chorym ludziom.


Fragment wystawy prac plastycznych uczniów

Wyróżnione prace literackie:

I miejsce: Sylwia Pelczar Gimnazjum w Haczowie

II miejsce: Katarzyna Szmendziuk Gimnazjum w Haczowie

III miejsce Emilia Żak Gimnazjum w Dydni

wyróżnienie Sabina Kundzierewicz Zespół Szkół Budowlanych w Brzozowie

Wyróżnione prace plastyczne:

I miejsce - Natalia Wojewoda - ZSE Brzozów
I miejsce - Natalia Wojewoda - ZSE Brzozów
III-miejsce-Magdalena-Dziuban-ZSE-Brzozów
II miejsce - Aleksandra Gapińska - Gimnazjum Domaradz
II miejsce - Aleksandra Gapińska - Gimnazjum Domaradz

III miejsce - Magdalena Dziuban - ZSE-Brzozów

Napisz komentarz