GRILL NA ZAKOŃCZENIE LATA

GRILLUJEMY

Pogoda dopisała, rozmów nie było końca, kiełbaski się smażyły…

13 września w Centrum Zielony Dół w Krakowie zorganizowaliśmy grilla, w którym wzięły udział osoby dializujące się wraz z rodzinami i przyjaciółmi, zaproszeni goście oraz zespół OSOD.

We wczesno-jesiennej atmosferze spotkaliśmy się w ogrodzie Centrum konferencyjno-hotelowego, gdzie spędziliśmy przemiłe weekendowe popołudnie. Oprócz smażenia kiełbasek, zajadania pysznego  ciasta, chrupania słodkich jabłek i recytacji wierszy był czas na rozmowę, wymianę doświadczeń życia z chorobą oraz wzajemne wsparcie się osób, które jedno niewątpliwie łączy – przewlekła choroba nerek.

IMG_5270

Atmosfera była tym bardziej rodzinna, że wiele osób przyniosło ze sobą własnoręcznie upieczone ciasta. Hitem spotkania okazał się ogromny słoik ogórków kiszonych – przyniesiony przez Panią Zofię. Z przyjemnością przegryzaliśmy nimi kolejne smakowite kawałki grillowanego mięsa.

IMG_5278

Na nasze spotkanie przyjechał również Ryszard Witek – Przewodniczący Stowarzyszenia Dializowanych „Nephros” – wraz z Rodziną. Opowiedział wszystkim jak wyglądają spotkania osób dializowanych na Śląsku. Wspomniał, że jako Stowarzyszenie od kilku lat organizują tego typu wydarzenia, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony Pacjentów.

W spotkaniu uczestniczył również dr Adam Riemel – lekarz nefrolog – wraz z rodziną, jak również małżeństwo po przeszczepie rodzinnym nerki. Podjęto więc bardzo ważny temat przeszczepień rodzinnych oraz przeszczepień wyprzedzających. Nie zawsze jest łatwo o tym mówić, szczególnie kiedy jest się osobą dializowaną, oczekującą na przeszczep. Stąd też ogromnie się cieszymy, że był z nami Pan Anzelm Wilk, który bardzo ciepło a zarazem konkretnie opowiedział wszystkim czym  jest przeszczep rodzinny, od czego trzeba zacząć i jak przebiega cała procedura, którą należy krok po kroku przejść. Zapewnił wszystkich, że naprawdę nie trzeba się bać. W końcu jest to szansa na otrzymanie drugiego życia.

GRILL na zakończenie lata był największym tego typu letnim spotkaniem Pacjentów, które mieliśmy przyjemność przygotować. Liczymy na to, że tego typu wydarzenie wpisze się na stałe do kalendarza spotkań organizowanych przez OSOD.

„Dzięki tego typu spotkaniom wiem, że nie jestem sam ze swoimi problemami. Mogę dużo czerpać z doświadczenia innych osób, ale również dzielić się z nimi swoimi spostrzeżeniami. To dla mnie bardzo ważne” – powiedział jeden z uczestników spotkania.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu dofinansowanego ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

nowy_logotyp krakow_CMYK

Zespół OSOD

Napisz komentarz