Finał trzeciej edycji kampanii „Drugie życie“ w Małopolsce

Drugie życie
Trzy czeki charytatywne, o wartości 1000 zł każdy, odebrali dziś, 26 kwietnia 2012 r., przedstawiciele wyróżnionych w tegorocznej kampanii „Drugie życie” szkół z województwa małopolskiego. Czeki otrzymali uczniowie z Zespołu Szkół w Zawoi Wilcznej, Zespołu Szkół Nr 2 im. Jadwigi Królowej w Andrychowie oraz Powiatowego Zespołu Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach. Po zakończeniu trzeciej już edycji akcji w Małopolsce do 40 tysięcy uczniów z 99 szkół ponadgimnazjalnych wzrosła liczba młodych ludzi włączonych w działania kampanii w województwie. W trakcie akcji, organizowanej w całej Polsce przez Fresenius Medical Care, której celem jest promocja transplantacji, młodzież m.in. rozdawała oświadczenia woli, organizowała happeningi, spotykała się z mieszkańcami lokalnych społeczności, przygotowywała spektakle i odwiedzała kościoły.

„Inicjując akcję „Drugie życie” w 2009 roku miałam nadzieję, że przyniesie ona wiele dobra dla transplantacji. Chciałam by dała nadzieję na drugie życie wielu pacjentom stacji dializ w całym kraju czekającym na przeszczep nerki oraz innym chorym, którym transplantacja może zwrócić zdrowie. Jednak towarzysząca młodzieży w tej kampanii ilość entuzjazmu, dobrej woli, energii, emocji, a w końcu poświęcenia i zaangażowania, każdego dnia mnie pozytywnie zaskakuje. Dziękuję uczniom, pedagogom, ekspertom i wszystkim osobom, z którymi mam zaszczyt pracować w tej akcji”- mówi Teresa Rydzyńska, prezes Fresenius Medical Care Polska (FMCP), głównego organizatora kampanii „Drugie życie”.
33 szkoły w Małopolsce w roku szkolnym 2011/2012
Zakwalifikowane do programu 33 szkoły otrzymały od organizatorów pakiet materiałów promocyjnych. Oprócz oświadczeń woli, młodzież miała do dyspozycji także koszulki, plakaty, wpinki i naklejki, broszury i filmy . O tym, jak wyglądała kampania w każdej z placówek, decydowali sami uczniowie. Ich pomysłowość, zaangażowanie i zapał oceniali członkowie jury, którzy po zakończeniu akcji nagrodzili wyróżnieniami 4 szkoły:

Równoległe wyróżnienia otrzymały:
• Zespół Szkół w Zawoi Wilcznej,
• Zespół Szkół Nr 2 im. Jadwigi Królowej w Andrychowie,
• Powiatowy Zespół Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach.

Wyróżnione szkoły otrzymały dyplomy oraz czeki opiewające na kwotę 1 000 zł. każdy, do przeznaczenia na wybrany przez każdą ze szkół cel charytatywny.

Specjalne wyróżnienie Małopolskiego Kuratora Oświaty otrzymało XV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie z Krakowa.

Finał trzeciej edycji

Finał akcji „Drugie życie” odbył się w czwartek, 26 kwietnia, w budynku Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Basztowej 20 w Krakowie. Podczas finału organizatorzy nagrodzili wyróżnione szkoły a uczniowie zaprezentowali sprawozdania ze swoich kampanii.
W spotkaniu wzięli udział: Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak, Wicekurator Małopolski Grzegorz Baran, przedstawiciel organizatora akcji Fresenius Medical Care Polska Wojciech Marcinkowski, przedstawiciel koordynatora akcji w woj. małopolskim i Prezes OSOD Iwona Mazur, przedstawiciel Kliniki Nefrologii UJ CM dr Marek Kuźniewski, Koordynator Transplantacyjny z Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Szpitala Jana Pawła II w Krakowie Irena Milaniak oraz osoba po przeszczepieniu serca, prezes Stowarzyszenia Osób po Przeszczepie Serca Małgorzata Rejdych.
Tegoroczna małopolska kampania ruszyła 26 października 2011r. w Krakowie (Światowy Dzień Donacji i Transplantacji).

„Tegoroczna kampania ‘Drugie Życie’ to czas bardzo intensywnej pracy, ale i wspaniałej zabawy. Dobrze czuliśmy się w swoim towarzystwie i działaniach, które podejmowaliśmy. Popularyzacja oświadczeń woli była dla nas często wyzwaniem, przełamywaniem strachu, uczeniem się wychodzenia do ludzi, których nie znamy. Na naszych twarzach pojawiał się rumieniec, kiedy trzymając w ręku mikrofon, mówiąc o transplantacji, zdarzyły się drobne przejęzyczenia. Ciepłe spojrzenia kolegów przywracały spokój” (Patryk, Zespół Szkół z Zawoi Wilcznej).

Historia kampanii

Kampania „Drugie życie” ruszyła w 2009 roku. Do dziś, we wszystkich województwach, gdzie jest organizowana (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie i warmińsko-mazurskie), wzięło w niej udział ponad 300 szkół. Młodzi ludzie rozdali ponad z górą 300 tys. oświadczeń woli. Od 2010 roku „Drugie życie” jest włączone w działania, zainicjowanego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji”, ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów pod patronatem Ministerstwa Zdrowia. W Małopolsce, w tym roku w akcję zaangażowali się Województwo Małopolskie, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oraz Małopolskie Kuratorium Oświaty.

Najważniejszym celem akcji „Drugie życie” jest promocja idei transplantacji wśród młodzieży, jak również wśród adresatów ich kampanii. „Wizyty w szkołach w ramach kampanii nie są takie proste, jak mogłoby się wydawać. Młodzi ludzie chcą dyskutować, zadają trudne pytania i żądają jasnych odpowiedzi, ale co najważniejsze: wychodzą ze spotkań mając jasno określone zdanie na temat transplantacji. I o to nam chodzi. Chcemy skłonić ich do myślenia, ale także do porozmawiania o transplantacji w domu czy w kręgu przyjaciół” – mówi Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych, współorganizatora akcji „Drugie życie” w Małopolsce.

W Polsce na przeszczep nerek lub wątroby nadal czeka blisko 2000 osób (dane: Poltransplant, marzec 2012). Czas, który upływa od momentu wpisania na listę oczekujących na transplantację do samej operacji przekroczył już w naszym kraju trzy lata. Dla wielu chorych to za długo – umierają, nie doczekując nowego narządu.

Organizatorzy akcji:
Fresenius Medical Care Polska
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych
Partnerzy akcji:
Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej
Polska Federacja Pacjentów „Dialtransplant”
Patronat:
Wojewoda Małopolski
Małopolskie Kuratorium Oświaty
Marszałek Województwa Małopolskiego

Patronat medialny:
Dziennik Polski
TVP Kraków
Radio Kraków
Zdrowie w Krakowie

Współpraca redakcyjna:
Radio RFM Classic

Fresenius Medical Care to największy światowy dostawca produktów i usług dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Na rynku działa od ponad 40 lat, dysponując siecią ponad 2,7 tys. placówek w 100 krajach. Zatrudnia 75 tys. pracowników, obejmując opieką ponad 210 tys. pacjentów. Fresenius inwestuje w badania i rozwój, aby zapewnić pacjentom najwyższe standardy opieki medycznej, najnowocześniejsze technologie i coraz doskonalsze metody lecznicze. Co druga sprzedawana na świecie sztuczna nerka została wyprodukowana właśnie pod marką Fresenius.

W Polsce Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od ponad 20 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski, zarówno w ośrodkach publicznych, jak i niepublicznych. Obecnie Fresenius Medical Care świadczy usługi dializacyjne poprzez spółkę Fresenius NephroCare Polska i Eurodial, które tworząc grupę Fresenius są największym w Polsce dostawcą usług dializacyjnych. Wszystkie zabiegi wykonuje na podstawie kontraktu z NFZ.

OSOD – ogólnopolska organizacja zaangażowanych społecznie pacjentów
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych jest organizacją pozarządową skupiającą pacjentów dializowanych oraz będących po przeszczepieniu, a także ich bliskich oraz przyjaciół. Stowarzyszenie inicjuje i wspiera przedsięwzięcia, realizowane dla dobra członków Stowarzyszenia oraz całego środowiska osób dotkniętych lub zagrożonych chorobami nerek. Działa na rzecz profilaktyki chorób nerek, pomocy pacjentom oraz na rzecz promocji transplantacji jako najlepszej metody leczenia.

 

 

 

 

Napisz komentarz