Festiwal Zdrowia w Galerii Krakowskiej

W dniach 18-20 maja w Galerii Krakowskiej odbył się 6. Festiwal Zdrowia organizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA Poland z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego. Partnerem Festiwalu było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych.

Od piątku do niedzieli można było wykonać bezpłatne badania poziomu cholesterolu oraz glukozy, pomiar ciśnienia jak również pomiar tkanki tłuszczowej. Swoimi poradami służyli  lekarz kardiolog, nefrolog oraz dietetyk. Przy stoisku OSOD można było uzyskać dodatkowe informacje na temat profilaktyki oraz leczenia chorób nerek, a przede wszystkim na temat palącej potrzeby wczesnej diagnostyki choroby, dzięki wykonywaniu regularnych badań pozwalających na ocenę funkcji nerek. Takie badania zostały zorganizowane przez OSOD oraz Laboratoria Medyczne Diagnostyka i można je było wykonać w tygodniu poprzedzającym festiwal.

W sobotę oprócz badań wykonywanych przez studentów medycyny przedstawiciele Stowarzyszenia występowali na scenie mówiąc o czynnikach rozwoju chorób nerek, rodzaju badań pozwalających na ocenę funkcji nerek i namawiając do dbania o własne zdrowie. Podkreślano również powiązanie nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy z chorobami nerek.

O swoich doświadczeniach – z punktu wiedzenia osoby dializowanej – opowiadał Mirosław MAŃKA, członek OSOD.

Ponad to Stowarzyszenie zorganizowało w dniu 19 maja spotkanie na temat zdrowego trybu życia. Do udziału w spotkaniu zaproszono: Grzegorza SUDOŁA – wicemistrza Europy w chodzie na 50km, Radosława KRZYŻOWSKIEGO – aktora teatralnego i telewizyjnego, Magdalenę BARAN – dietetyka reprezentującego firmę All For Body, Katarzynę WÓJCIK – studentkę medycyny, członka IFMSA Poland oraz Marka THIERA – osobę po rodzinnym przeszczepie nerki. Spotkanie poprowadził Pan Bogdan INGERSLEBEN – dziennikarz radia PLUS.

Podczas spotkania omówiono rolę nerek w organizmie człowieka oraz czynniki zwiększające ryzyko rozwoju przewlekłej choroby nerek. Grzegorz SUDOŁ podkreślił potrzebę regularnego podejmowania aktywności fizycznej. Jak zaznaczył -najtrudniej jest zacząć. Potem organizm szybko uzależnia się od sportu i daje wiele radości, poprawiając jednocześnie samopoczucie. Podczas rozmowy zwrócono również uwagę na prawidłowy sposób odżywiania się, z uwzględnieniem tych składników odżywczych które nie zaburzają funkcji nerek a jednocześnie pozwalają utrzymać dobry stan zdrowia. Radosław Krzyżowski opowiedział o roli mediów w edukacji prozdrowotnej społeczeństwa. Jeśli dzięki serialom podejmującym problematykę zdrowotną, świadomość widzów w zakresie wykrywania oraz leczenia niektórych chorób wzrosła – to jest to duży sukces.  Marek THIER opowiedział o początku swojej choroby a następnie drugim życiu, które otrzymał dzięki ofiarowanej mu przez mamę nerce.

Podczas trzech dni Festiwalu odbyły się również liczne konkursy z nagrodami dla odwiedzających Galerię. Konkursy podejmowały tematykę cukrzycy, nadciśnienia oraz chorób nerek.

Księgarnia EMPIK promowała w te dni książkę autorstwa Ewy Barańskiej „Nie odchodź Julio…”, do której zakupu zachęcała prowadząca ze sceny Festiwal – Kinga ZDROJEWSKA z radia ESKA.

Napisz komentarz