DaVita rozpoczyna ogólnopolską akcję bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku chorób nerek

Wrocław, 1 kwietnia  2021 r.: Jak upewnić się, że nasze nerki dobrze pracują? Wystarczy raz w roku wykonać dwa proste badania – analizę moczu i oznaczenie kreatyniny we krwi. Od 1 kwietnia pacjenci z grup ryzyka z województw mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego mogą skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku chorób nerek. Wspólną akcję edukacyjno-profilaktyczną uruchomiły sieci: stacji dializ DaVita i laboratoriów medycznych Diagnostyka. Akcja będzie kontynuowana i rozszerzana na cały kraj.

Szacuje się, że ok. 700 mln ludzi na świecie cierpi na choroby nerek. W Polsce pacjentów chorujących na przewlekłą chorobę nerek (PChN) może być ponad 4 miliony, z czego większość może nie być świadoma problemu do momentu, w którym stan zdrowia ich nerek jest na tyle poważny, że wymaga leczenia nerkozastępczego w postaci dializoterapii lub przeszczepienia nerki. Dializy są zabiegiem ratującym życie. W Polsce dializowanych jest około 20 tys. osób.

Szczególnie narażone na niewydolność nerek są osoby z cukrzycą, pacjenci z nadciśnieniem tętniczym oraz chorujący na chorobę wieńcową. To właśnie do nich organizatorzy kierują swoją akcję edukacyjno-profilaktyczną.

W ramach akcji uświadamiającej DaVita i sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka zaoferują osobom z grup ryzyka nieodpłatne badania stężenia kreatyniny. Każdy indywidualny klient Diagnostyki z województw mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego, który będzie zlecał badania w placówkach sieci, może poprosić o dodatkowe, bezpłatne badanie kreatyniny w surowicy krwi. Celem akcji jest sprawdzenie stanu zdrowia naszych nerek i wykrycie ewentualnych niepokojących parametrów. Zbyt późno rozpoznana i nieleczona choroba nerek może, niestety, doprowadzić do całkowitej ich niewydolności. Gdy jesteśmy w grupie ryzyka, ważne, aby podstawowe badania przesiewowe wykonywać regularnie, co najmniej raz do roku.

Sygnałem wskazującym na konieczność pogłębionej konsultacji naszego stanu zdrowia z lekarzem POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), który może nas skierować do nefrologa, jest występowanie białka w moczu i/ lub podwyższone stężenie kreatyniny we krwi (eGFR < 60 ml/min). Więcej informacji o kolejnych krokach można uzyskać poprzez specjalną infolinię DaVita pod numerem 71 747 77 77 lub na stronie internetowej www.davita.pl.

 W naszym kraju nie wykonuje się badań profilaktycznych w kierunku przewlekłej choroby nerek. Wiele osób umiera na tę chorobę, nie mając świadomości, dlatego warto dbać o regularne badania, które zawczasu mogą ostrzec przed niebezpieczeństwem – wyjaśnia Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych (OSOD).

 Sprawdźmy stan naszych nerek, bo przewlekła choroba nerek, nazywana dziś cichą epidemią, może rozwijać się bezobjawowo nawet przez 20-30 lat. W Polsce na PChN choruje około 4 miliony osób. Większość z nich może nie zdawać sobie z tego sprawy, dlatego aby uchronić się przed osiągnięciem ostatniego stadium choroby, tak ważne są regularne badania, gdy można jeszcze interweniować – mówi dr hab. n. med. Szymon Brzósko, nefrolog, dyrektor medyczny DaVita Polska, posiadającej 66 ośrodków dializ w naszym kraju.

Choć choroby nerek często rozwijają się bezobjawowo, istnieją pewne symptomy, które mogą nas w porę zaalarmować, tj. obrzęki wokół oczu, podudzi, stóp i kostek, pieniący się mocz, częste oddawanie moczu, tzw. częstomocz, zmieniony kolor/zapach moczu. Zaobserwowanie takich objawów jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem.

Marta Rogalska-Kupiec, wiceprezes ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych Diagnostyka, precyzuje: – Obserwujemy, że Polacy zbyt rzadko wykonują badania profilaktyczne. Podstawowe testy z krwi, moczu oraz oznaczanie poziomu glukozy wykonuje w ciągu roku zaledwie połowa z nas. Nerek nie widać, chore nerki nie bolą, ale choroba nerek atakuje przewlekle. Warto umówić się na bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku przewlekłej choroby nerek, bo jej wczesne wykrycie może ocalić życie.

Badania w ramach akcji DaVita i laboratoriów Diagnostyka odbywają się na terenie placówek Diagnostyki od 1 kwietnia. Aby przeprowadzić bezpłatne badanie stężenia kreatyniny w surowicy krwi, należy poprosić o jego wykonanie przy okazji realizacji innych badań w wybranym punkcie pobrań sieci Diagnostyka w województwach mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Lista placówek, w których realizowane są badania, dostępna jest na stronie: https://diag.pl/katalogi/placowki/ (filtr: „Realizuje e-commerce”).

O DaVita

DaVita sp. z o.o. jest oddziałem DaVita Inc., czołowego dostawcy usług dializacyjnych w Stanach Zjednoczonych, opiekującym się na macierzystym rynku ponad 205 tys. pacjentów. W Polsce DaVita jest drugą największą prywatną siecią stacji dializ, prowadzącą 66 placówek w dużych i mniejszych miejscowościach, w których leczy ponad 4000 pacjentów. DaVita w Polsce zatrudnia ponad 1500 osób. Na całym świecie firma prowadzi prawie 3100 stacji dializ, z czego 91 proc. zlokalizowanych jest w USA. DaVita działa zgodnie z misją: budujemy wspólnotę, w której troszczymy się o siebie nawzajem oraz w której pacjent i jego potrzeby stoją zawsze na pierwszym miejscu. Od ponad 20 lat firma jest liderem pod względem jakości opieki klinicznej i innowacyjności w leczeniu pacjentów z przewlekłą chorobą nerek i schyłkową niewydolnością nerek. Więcej informacji o DaVita – www.DaVita.pl.

Więcej informacji

Joanna Gajewska

Communications & Marketing Manager

Tel. kom.: +48 781 866 700

E-mail: joanna.gajewska@davita.com

Agnieszka Madej

Hill+Knowlton Strategies

Tel.: +48 (22) 536 38 00

Tel. kom.: +48 603 130 279

E-mail: agnieszka.madej@hkstrategies.com

Aleksandra Felczak

Hill+Knowlton Strategies

Tel.: +48 (22) 536 38 00

Tel. kom.: +48 603 130 673

E-mail: aleksandra.felczak@hkstrategies.com

Napisz komentarz