26 STYCZNIA OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ DONACJI I TRANSPLANTACJI

Na Podkarpaciu trwa rekrutacja szkół w ramach kampanii Drugie życie

 

 

Tylko do końca stycznia br. potrwa rekrutacja szkół ponadgimnazjalnych z województwa podkarpackiego, do ogólnopolskiej akcji Drugie życie, promującej świadome dawstwo narządów. Aby wziąć udział w kampanii – należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych oraz przesłać go mailem do koordynatora kampanii na adres: mkorzec@osod.info do 31 stycznia 2015 r. Do udziału kwalifikuje się tylko 30 szkół, które jako pierwsze prześlą formularze zgłoszeniowe. Decyduje kolejność zgłoszeń.

02_logo_kampaniiZadaniem kampanii Drugie życie jest wyjaśnienie istoty transplantacji młodym ludziom, rozwianie ich wątpliwości i walka z mitami, które narosły wokół przeszczepiania narządów. Takiemu podejściu do promocji transplantacji sprzyja formuła kampanii, która zakłada, że uczniowie sami organizują działania w swoich szkołach i środowiskach. Organizatorzy wspierają ich dostarczając materiały informacyjne i promocyjne oraz koordynując działania. Brak organów do przeszczepu stanowi jedną z głównych przyczyn ograniczających liczbę operacji, które dla wielu chorych są jedynym ratunkiem. Mimo, że w Polsce obowiązuje zasada zgody domniemanej, zgodnie z którą każdy, kto nie zgłosił się do Centralnego Rejestru Sprzeciwów jest potencjalnym dawcą narządów, transplantolodzy często spotykają się z negatywnym nastawieniem rodzin zmarłych do pobierania narządów.

Celem kampanii „Drugie życie” jest promocja wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych transplantacji, jako nowoczesnej metody leczenia i oświadczeń woli – symbolu gotowości do podzielenia się organami po śmierci. Jak mówią dane Poltransplantu, instytucji koordynującej przeszczepianie narządów w Polsce, w 2014 roku w całym kraju przeszczepiono 1064 nerki, 336 wątrób, 76 serc, 19 płuc oraz 37 razy przeprowadzono jednoczesny przeszczep nerki i trzustki. Dane te jednak są jednymi z najsłabszych statystyk w państwach europejskich, dlatego tak ważna jest edukacja społeczeństwa w zakresie prawnych, medycznych i etycznych aspektów przeszczepiania narządów. „Na Podkarpaciu będziemy przeprowadzać akcję Drugie życie po raz pierwszy. Jestem pewna, że podobnie jak w innych województwach, które dotąd wzięły udział w akcji, świadomość na temat przeszczepiania narządów w tej społeczności wzrośnie. Tylko dzięki młodzieży, jej kreatywności i bezinteresownemu zaangażowaniu w promowanie tej szczytnej idei możemy walczyć z mitami, które przez lata narosły wokół tematu transplantacji.” – opowiada Iwona Mazur, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych.
Kampania Drugie życie już wystartowała w województwie Wielkopolskim. Bierze w niej udział 35 szkół z całego regionu. 26 stycznia br. o godz. 9.00, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Grodzisku Wielkopolskim akcja będzie uroczyście obchodzić Ogólnopolski Dzień Donacji i Transplantacji. Z tej okazji z młodzieżą szkolną spotkają się organizatorzy akcji, patroni honorowi, eksperci medyczni oraz osoby po przeszczepie. W tym dniu będą oni edukować młodzież z zakresu medycznych aspektów przeszczepiania narządów, opowiadać osobiste historie, rozwiewać mity na temat transplantacji i odpowiadać na pytania młodzieży, realizując tym samym główny cel akcji – inicjowanie dyskusji na temat świadomego dawstwa narządów. W innych placówkach tego regionu przygotowano akcje informacyjne w szkołach, wystawy prac plastycznych i konkursy. Do tej pory młodzieży z całej Wielkopolski udało się w ramach kampanii zorganizować koncerty charytatywne, zbiórki krwi, akcje rozdawania oświadczeń woli u włodarzy miast czy prelekcje dla uczniów z okolicznych szkół ponadgimnazjalnych, a to dopiero półmetek kampanii…

„Podkarpacie jest dla mnie szczególnie ważne – kampania Drugie życie będzie gościć w tym regionie pierwszy raz. To dla mnie osobiście duże wyzwanie – uczniowie z wielkopolskich szkół mają duże doświadczenie w prowadzeniu akcji – biorą w niej udział po raz siódmy – znamy się więc już dosyć dobrze. Wierzę jednak, że młodzież z województwa podkarpackiego będzie równie otwarta, zaangażowana i z wielkim entuzjazmem przyjmie nas z naszą inicjatywą w swoim środowisku” – mówi dr Teresa Rydzyńska-Dryl, prezes Fresenius Medical Care Polska, głównego organizatora akcji.

Do kampanii Drugie życie w województwie podkarpackim zakwalifikuje się 30 placówek (decyduje kolejność zgłoszeń). Uczniowie szkół włączonych do projektu otrzymają od organizatorów materiały edukacyjne i promocyjne, dzięki którym będą mogli prowadzić własne akcje informacyjne wśród rówieśników. Organizatorzy służą szkołom pomocą i wsparciem w prowadzeniu kampanii. Po zakończeniu akcji młodzież przesyła raporty z przeprowadzonych działań. Najciekawsze pomysły zostają nagrodzone czekami charytatywnymi, które autorzy trzech wyróżnionych projektów przekażą na dowolnie wybrany cel dobroczynny.

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział ponad 200 tys. uczniów z 540 szkół. W siedmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i śląskie) młodzi ludzie rozdali ponad 600 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania Drugie życie w Wielkopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Prymas Polski abp Wojciech Polak, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Stowarzyszenie „Sport po Transplantacji”, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska.

więcej informacji:
Michał Dębski-Korzec
tel.: 691586848
email: osod@osod.info

Kinga Adamczewska
tel: 506650474
e-mail: kinga@perpetuummedia.pl

Napisz komentarz