1706 HAPPY END’ÓW CZYLI O NADZIEJACH UCZESTNIKÓW KAMPANII DRUGIE ŻYCIE. UCZNIOWIE Z 15 MAŁOPOLSKICH SZKÓŁ NA WARSZTATACH O TRANSPLANTACJI.

02_logo_kampanii

„Jesteśmy w stanie odmienić los drugiego człowieka. Mamy ten dar, ten szczególny dar, by uratować komuś życie, albo chociaż je poprawić, ułatwić. Jak nie teraz, bo się boimy, albo nie jesteśmy do końca przekonani, to zawsze pozostaje nam jeszcze ta jedna, mała opcja podpisania oświadczenia woli i oddania organów po śmierci. To nic nie kosztuje, a działa cuda” – mówią uczniowie z ZSHT w Zakopanem, którzy biorą udział w siódmej, małopolskiej kampanii Drugie życie. „Zostaliśmy zarażeni ideą propagowania transplantacji. Swoje plany rozpoczynamy wcielać w życie 1 września każdego roku szkolnego i – co najważniejsze – przynosi nam to ogromną satysfakcję” – podkreślają nauczycielki z ZSHT w Zakopanem, pod skrzydłami których młodzież już po raz czwarty będzie prowadzić własną kampanię. Szczytną ideę świadomego dawstwa narządów w roku szkolnym 2016/2017 promować będzie 15 małopolskich szkół średnich. W czwartek, 26 stycznia 2017 r., liderzy wraz ze szkolnymi koordynatorami spotkali się z ekspertami akcji w Sali Konferencyjnej Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. To również dzień, w którym obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Uczestnicy warsztatów szkolili się  w zakresie etycznych, prawnych i medycznych aspektów przeszczepiania narządów, wysłuchali także historii osób, które żyją z przeszczepionym organem. Z pogłębioną wiedzą na temat transplantacji wrócili do swoich szkół, gdzie wśród kolegów, bliskich i całkiem obcych do maja 2017 r. będą prowadzić własne kampanie, które mają szerzyć wiedzę o transplantologii i promować oświadczenia woli.

Młodzi ludzie poznają prawdziwe historie…
„Po doświadczeniu 20-tu lat dializ i teraz 6 lat życia z przeszczepioną nerką wiem, jak ważne jest to, że młodzi ludzie zyskują świadomość dawstwa narządów” – mówi Dorota Ligęza, pacjentka, która co roku uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą i opowiada o swoich doświadczeniach. „Im dłużej żyję z przeszczepioną nerką, tym bardziej doceniam, jak wielkie szczęście mnie spotkało” – dodaje. Historie pacjentów żyjących z przeszczepionym narządem to niezwykle istotny punkt spotkania inaugurującego Kampanię. „Nic nie porusza bardziej niż szczere świadectwa osób, dla których przeszczep, poprzedzony nierzadko latami dializ i zmagań z powikłaniami, okazał się początkiem nowego życia. Nowy narząd to dla pacjentów niesamowita szansa” – podkreśla Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych. Na taką szansę czeka teraz 1706 ludzi – tylu pacjentów z całej Polsce oczekuje na przeszczep. To dla nich młodzież będzie inicjować dyskusje i namawiać we własnych środowiskach do przemyślenia decyzji co do oddania swoich narządów do transplantacji.

Pytania, na które każdy z nas powinien znać odpowiedź…
Kto może zostać dawcą organów? Które organy są najczęściej przeszczepiane? Ile osób można uratować wyrażając zgodę na pośmiertne pobranie narządów? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań z zakresu transplantologii, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uczestniczący w kampanii Drugie życie, poznali podczas specjalnie dla nich przygotowanego szkolenia. „Celem akcji jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy dotyczącej leczenia przeszczepianiem komórek, tkanek i narządów oraz promocja idei dawstwa komórek, tkanek i od dawców żywych, i zmarłych, budowanie świadomej postawy wobec transplantacji oraz zachęcenie do działań promocyjnych – szkolnych kampanii, które sprawią, że rówieśnicy dowiedzą się czym jest oświadczenie woli, a transplantacje staną się tematem rozmów nie tylko w szkolnych murach – mówi dr n. med. Irena Milaniak, regionalny koordynator pobierania narządów w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, która podczas inauguracji wygłosi wykład pt. „Przeszczepienie narządów – prawo i etyka”. „Edukacja na temat dawstwa narządów i transplantacji jest kluczowym elementem kształtowania zachowań altruistycznych wśród młodego pokolenia zmierzających do kształtowania świadomej decyzji, jaką jest deklaracja oddania swoich narządów po śmierci lub za życia” – dodaje. O tym dlaczego przeszczepiamy narządy uczniom opowie dr hab. n. med. Karol Wierzbicki z Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Małopolska młodzież w walce o osoby czekające na przeszczep
Mimo młodego wieku są nieocenieni w promowaniu idei transplantacji. Młodzież ze szkół średnich z całej Polski dowiodła tego niejednokrotnie podczas kampanii Drugie życie. Przed kolejną szansą na oswojenie z tematem przeszczepiania narządów mieszkańców Małopolski stoi młodzież z 15 szkół ponadgimnazjalnych. „Wiem, że młodzi ludzie nawet o bardzo trudnych tematach potrafią rozmawiać otwarcie, szczerze i bez zbędnego patosu. Dlatego w kwestii promowania świadomego dawstwa narządów tak bardzo liczymy na uczestników kampanii. Tylko na nową nerkę czeka dziś niemal 1050 osób w całym kraju – duża część z nich to pacjenci sieci Centrum Dializ Fresenius. Opiekujemy się nimi na co dzień i wiemy, że ci pacjenci szczególnie potrzebują wsparcia psychicznego. Tym bardziej jestem wdzięczna młodzieży za ich wspaniałą postawę” — mówiła Marta Andrzejewska z Fresenius Medical Care Polska, firmy, która jest głównym organizatorem akcji. Na szkolenie z zakresu prawnych, medycznych i etycznych aspektów przeszczepiania narządów w Krakowie przyjechali liderzy, którzy w swoich szkołach zorganizują własne kampanie promujące transplantację jako nowoczesną metodę leczenia. Spotkanie będzie okazją do rozmów na temat przeszczepów ze specjalistami i z chorymi, którym transplantacja uratowała życie. Małopolska do kampanii Drugie życie przyłączyła się po raz siódmy.

Drugie życie – historia i patroni
Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział 250 tys. uczniów z 660 szkół. W ośmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie i podkarpackie) młodzi ludzie rozdali ponad 820 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania Drugie życie w Wielkopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. Patronat nad małopolską kampanią objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego, Wojewoda Małopolski, Małopolski Kurator Oświaty, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II oraz media: TVP3 Kraków, Radio Kraków i Gazeta Krakowska. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Prymas Polski— abp Wojciech Polak, Minister Edukacji Narodowej — Anna Zalewska, prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka — Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie” oraz Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska, koordynatorem akcji w województwie małopolskim jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych.

Napisz komentarz