MILION OŚWIADCZEŃ WOLI NA 50-LECIE PIERWSZEGO POLSKIEGO PRZESZCZEPU

 

OW

SZKOŁY MOGĄ SIĘ ZGŁASZAĆ DO 4 LUTEGO

Młodzież z kampanii Drugie życie promującej transplantacje rozda milion oświadczeń woli na 50-lecie pierwszego polskiego przeszczepu. 26 stycznia 1966 roku, prof. Jan Nielubowicz z zespołem lekarzy z I Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie, przeszczepili nerkę 18-letniej uczennicy szkoły pielęgniarskiej. Po operacji Danuta żyła osiem miesięcy i od niej rozpoczyna się historia polskich przeszczepów. Do dziś w Polsce przeszczepiono narząd ponad 20 tysiącom osób. Kilkanaście tysięcy z nich nadal cieszy się swoim drugim życiem. Na transplantację oczekuje kolejnych 1584 pacjentów (dane Poltransplantu z grudnia 2015) – co trzeci z nich umrze, bo jej nie doczeka. W tegorocznej kampanii weźmie udział 15 szkół ponadgimnazjalnych z województwa małopolskiego, właśnie trwa rekrutacja. Szkoły mogą zgłaszać się do 4 lutego przez stronę internetową www.osod.info. Zakwalifikuje się 15 pierwszych.

„Główna bariera dla transplantacji w Polsce to brak organów. Wszystkie pobrane i zdrowe są przeszczepiane. Jak sprawić by wzrosła liczba narządów do przeszczepu? Nie do przecenienia jest rola edukacji, inicjowania rozmowy, promowania tej nowoczesnej metody leczenia, a to doskonale od lat robi młodzież z akcji Drugie życie, dlatego kibicuję im w tym wyzwaniu”- mówi prof. dr hab. med. Lech Cierpka, Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, patron honorowy kampanii Drugie życie.

WYZWANIE: MILION OŚWIADCZEŃ WOLI

Młodzież wspierająca Drugie życie podejmuje wyzwanie – by przez rok, do kolejnej rocznicy przeszczepu rozdać 300 tysięcy oświadczeń, tak by liczba osób posiadających oświadczenia z logo kampanii osiągnęła milion. Do dziś, w ciągu siedmiu edycji akcji, uczniowie rozdali blisko 700 tysięcy oświadczeń. „Młodzież będzie je przekazywać tłumacząc, że każdy, kto posiada ten dokument, jest ambasadorem naszej akcji, daje świadectwo swojej odpowiedzialności za zdrowie i życie tysięcy chorych. Uczniowie będą namawiać koleżanki i kolegów do podjęcia własnej decyzji i do rozmowy z bliskimi, sąsiadami, przyjaciółmi – tłumaczy dr Teresa Dryl Rydzyńska, dyrektor generalna Fresenius Medical Care Polska, organizatora kampanii.

DLACZEGO OŚWIADCZENIA WOLI?

55% Polaków chce oddać narządy po śmierci. Tylko co piąty powiedział o tym rodzinie. To badania TNS Polska na zlecenia Ministerstwa Zdrowia z 2015 roku. Dlatego symboliczny gest przekazania oświadczenia musi być pretekstem do rozmowy. “Po śmierci bliskich rodzinom trudno podjąć decyzję o pobraniu organów. Tłumaczą się niewiedzą o woli zmarłego w tej sprawie. Lekarze, choć prawo im na to zezwala, nigdy nie pobierają narządów wbrew woli rodziny – mówi dr n. med. Wacław Bendkowski, główny ekspert medyczny kampanii w Małopolsce, związany z nią od 20….roku.  “Młodzież nie rozdaje oświadczeń jak ulotek czy cukierków, umie wprost rozmawiać o darze życia bo jest z natury bardziej altruistyczna niż dorośli” – dodaje  dr Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych, które koordynuje akcję w Małopolsce.

Prawnie w Polsce obowiązuje zasada zgody domniemanej, zgodnie z którą każdy, kto nie zgłosił się
do Centralnego Rejestru Sprzeciwów jest potencjalnym dawcą narządów. W praktyce problem
z pobieraniem organów rozwiązuje posiadanie oświadczenia woli lub przekazanie swojej decyzji rodzinie.

TWARZE KAMPANII

Kampania Drugie życie to też dziesiątki historii osób po przeszczepach, które były i są twarzami akcji. Co roku podczas trwania akcji, z młodzieżą spotykają się osoby, dla których przeszczep stanowi osobiste doświadczenie. Dzieląc się wspomnieniami i przeżyciami, promują ideę transplantacji jako szansę da drugie życie.

Małgorzata Rejdych od 17 lat żyje z przeszczepionym sercem. Obecnie jest prezesem Zarządu Stowarzyszenia Osób Po Przeszczepie Serca Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum UJ. „Pamiętam jak żegnałam się z mężem i córką (…). Było wiele łez. Serduszko przyleciało do mnie aż z Bydgoszczy. Bardzo późno się wybudziłam i wracałam maleńkimi kroczkami do nowego jakże pięknego życia, które ma całkiem inny smak niż to pierwsze, bo było blisko śmierci” – mówiła pani Małgorzata Rejdych podczas spotkania z uczniami ZS nr 1 w Gorlicach zorganizowanego w ramach kampanii Drugie życie w 2014 roku.

Dorota Ligęza jest pacjentką po przeszczepie nerki, na narząd czekała blisko 20 lat. Swoimi doświadczeniami związanymi z chorobą i życiem po przeszczepie dzieliła się z młodzieżą podczas konferencji „Drugie życie – jestem na tak”, będącej częścią działań podejmowanych przez ZS im. Jana Pawła II w Łapanowie w ramach V edycji kampanii „Drugie życie” w 2014 roku.

Marek Thier  to pacjent po przeszczepie nerki, którą otrzymał od matki w dniu swoich 40 urodzin. Prowadzi firmę THIER produkującą wodę mineralnej „Małopolanka Zdrój”. Z powodu choroby musiał zrezygnować ze sportowej kariery, jednak teraz, kiedy otrzymał „drugie życie”, swojej pasji daje wyraz poprzez wspieranie wielu klubów piłkarskich oraz pomagając licznym organizacjom.

Anzelm Wilk  wziął udział w pierwszym w Polsce przeszczepie łańcuchowym, dzięki któremu jego żona Elżbieta otrzymała nową nerkę.

DRUGIE ŻYCIE – ZASADY. HISTORIA, STATYSTYKI, PATRONI       

W akcji Drugie życie, organizatorzy namawiają młodych ludzi, by kreowali w swoich szkołach działania, mające na celu przekazanie ich środowisku jak największej ilości informacji o przeszczepach narządów. Kształt prowadzonej w szkołach kampanii zależy wyłącznie od kreatywności i zaangażowania młodzieży. Uczniowie mogą m. in. kolportować dostarczone materiały informacyjne i oświadczenia woli, organizować spotkania ze specjalistami i przygotowywać własne, niekonwencjonalne działania promocyjne. Happening, zawody sportowe, przedstawienia teatralne, masowe biegi, filmy, teledyski, piosenki, sekcje zwierzęcych organów, akcje promocyjne w szkołach, parafiach, cmentarzach, wystąpienia w mediach, wizyty u włodarzy miast i powiatów, na posiedzeniach rad miejskich i sejmików wojewódzkich… to tylko przykłady organizowanego przez młodych pozytywnego zamieszania.

Zadaniem szkoły i organizatorów jest przekazywanie wiedzy (nasi eksperci medyczni przemierzają setki kilometrów by dotrzeć do każdej szkoły) i koordynacja działań. Akcja tradycyjnie kończy się w czerwcu. Szkoły, które przeprowadzą najbardziej kreatywne kampanie zostają wyróżnione czekami charytatywnymi – przekażą pieniądze wybranym organizacjom i osobom.

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu, wzięło w niej udział ponad 200 tys. uczniów z 600 szkół. W ośmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie i podkarpackie) młodzi ludzie rozdali blisko 700 tys. oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. W bieżącym roku szkolnym kampania Drugie życie prowadzona jest w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Kampanii Drugie życie w całej Polsce patronują ks. abp. Wojciech Polak – Prymas Polski, Minister Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, prof. Lech Cierpka, Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Polska Federacja Pacjentów DIALTRANSPLANT, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej oraz Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska.

Napisz komentarz