Home Forums Dializa i Ty Waga i "sucha waga"

Tagged: 

This topic contains 2 replies, has 3 voices, and was last updated by  Anonymous 8 years, 3 months ago.

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)
 • Author
  Posts
 • #4492

  kasia
  Participant

  Mnie interesowałby temat dotyczący wagi pacjenta.Jaka jest zasada ustalania po raz pierwszy-jeszcze przed dializami- tzw.suchej wagi,do której odnoszą się kolejne pomiary wagi dializowanego.Nurtuje mnie również sposób ważenia pacjenta przed dializą.Jeśli przyjmuje się za wagę ciała wagę łącznie z ubraniem,które niekiedy (zimą) stanowi np.1kg,ta część jest uznawana za „nadwagę” w stosunku do „suchej wagi” i jest usuwana jako nadmiar płynu.Kiedy pacjent przebywa w szpitalu i jest ważony tylko w piżamie jest zatem „szczuplejszy”,no i również latem,”sucha waga” pozostaje ta sama.

  Ktoś mi kiedyś opowiadał,że na stacji dializ wszyscy byli przebierani w piżamy i tak ważeni.Czy to jeszcze funkcjonuje?

  #5618

  dorotka
  Participant

  Witam…

  Ja mam spore doświadczenie na temat wagi a zwłaszcza pilnowania aby nie był za duży przybór między dializami. Suchą wagę ustalają lekarze ze względu na różne parametry tj np. ciśnienie, obrzęki zwłaszcza na nogach, szmery w płucach co oznacza że jest jeszcze woda, samopoczucia pacjenta i jeszcze parę. Jeśli za dużo wody to ugniatając palcem najlepiej mięsień na nodze zostaje ślad.

  Co do ważenia to sam pacjent musi mniej więcej pilnować w czym się waży aby było jednakowo. Ja ważę się w tym samym tzn jeśli mam coś więcej ubrane to odliczam.

  #5619

  Anonymous

  Ludzie ważenie się w ubraniu, w którym się przyjechało na dializę to jakaś paranoja.

  Ważymy się przed samą dializą zawsze w tym samym ubraniu( piżama, lub t.p.)i w tym samym po dializie. Sucha waga się zmienia w czasie i zależy od różnych czynników. Przez pierwsze kilka miesięcy dializ ona nie może być stała , bo pacjent na dializy przychodzi mocno przewodniony i aby dojść do suchej wagi potrzeba kilkudziesięciu dializ.

Viewing 3 posts - 1 through 3 (of 3 total)

You must be logged in to reply to this topic.