Home Forums Przeszczep Usunieta nerka

This topic contains 6 replies, has 4 voices, and was last updated by  Syla 7 years, 6 months ago.

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
 • Author
  Posts
 • #4497

  bozenakrakow
  Participant

  Mam miec za pare dni operacje usuniecia nerki,bardzo sie boje. Moze juz ktos z Was jest po takim zabiegu? Prosze o pare slow na ten temat.

  #5651

  voycek
  Participant

  Witam, ten post był pisany dośc dawno temu, więc pewne wiele się wydarzyło od tego czasu. Mój syn trzy dni temu miał usuniętą nerke. Jest jeszcze w szpitalu. Uderzyło to we mnie jak grom, ponieważ wlaściwie nie było objawów, które wskazywałyby na konieczność leczenia a co dopiero mówieć o usunięciu. Niestety okazało się, że nie da się jej uratować. Bardzo proszę o opinię na temat tego jak żyć z jedną naerką, na co zwracać uwagę. Czego przestrzegać. Syn ma 15 lat, całe życie przed nim. Co zrobić, żeby mu ulatwić życie z jedną nerką.

  #5652

  Michal
  Participant

  Wiem, że wysłał Pan do OSODu maila. Trudna sprawa w zasadzie jeśli chodzi o znalezienie informacji. Na forum URONEFu znalazłem taki wątek jednak dotyczy on dzieci http://www.uronef.pl/forum/forum.php/1710.htm

  W tym temacie mam nadzieję, że Syla się wypowie.

  #5653

  Syla
  Participant

  Witam serdecznie Kochani!

  W trakcie swojej kilkuletniej pracy na oddziale chirurgicznym, później transplantacyjnym oraz dializacyjnym wielokrotnie spotykałam się z pacjentami po zabiegach usunięcia jednej nerki. Każdy z nich bardzo przeżywał sam zabieg, utratę narządu oraz obawiał się o swoje dalsze funkcjonowanie. Sama również bardzo obawiałam się o swoje zdrowie, kiedy przed 12 laty dowiedziałam się od lekarzy że trzeba będzie moją nerkę usuwać. Na szczęście została popędzona na czas do pracy i funkcjonuje do tej pory, choć i tak muszę na siebie bardzo uważać 🙂

  Cóż ale nie o mnie by tu pisać.

  Słuchajcie pacjenci po zabiegu usunięcia jednej nerki żyją i funkcjonują jak dawniej. To dlatego matka natura dała nam dwie nerki, żeby w razie „awarii” ta pozostała pracowała na jeszcze szybszych obrotach.

  Kilka słów o pielęgnacji po zabiegu – jest to zabieg chirurgiczny (nefrektomia), przeprowadzany w pełnym znieczuleniu ogólnym.

  1. Bezpośrednio po zabiegu oszczędzający tryb życia – proszę zwrócić uwagę na :

  a. gimnastykę oddechową – do butelki wlewamy 3/4 wody, dajemy choremu słomkę i rozpręża pęcherzyki płucne (głęboki wdech i wydech do butelki)

  b. pielęgnację rany pooperacyjnej – gdy pacjent wróci do domu będą jeszcze szwy na ranie (usuwane po około 10-14 dniach); ranę należy myć wodą z mydłem, często wietrzyć, nie zakładać uciskającej bielizny; ulgę przynosi i „odstrasza” bakterie Octenisept spray (w aptece bez recepty); jak rana się wygoi po około 3-4 tyg. mozna zacząć smarować maścią CEPAM (bez recepty) – ładnie goi blizny, będą niewidoczne przy regularnym stosowaniu;

  c. dieta – po zabiegu przez kilka dni lekkostrawna, najlepiej potrawy gotowane, na parze, nie smażone; gdy chory dojdzie do formy (trwa to około 6 miesięcy) nie wymaga żadnej specjalnej diety.

  Pacjent powinien uważać aby nie dźwigać ciężkich rzeczy, nie uprawiać wysiłku fizycznego (proponuję dla syna do końca roku szkolnego zwolnienie z wf-u).

  Najważniejsze żeby dużo odpoczywać, spacerować, dbać o siebie , a wszystko wróci do normy.

  No i nie zapominać proszę o piciu płynów. Najlepsza jest woda niegazowana, w dalszej kolejności soki – tylko nie grejfrutowe (podobnie jak owoce) – zawierają w swoim składzie substancję sprzyjającą powstawaniu piasku w nerkach – ja równiez uwielbiam, ale raz do roku szaleję i piję cały karton!

  To myślę tyle.

  Gdyby były pytania – bardzo chętnie odpowiem. Podaję swój e-mail do kontaktu: sweetangel4444@wp.pl. Piszcie !!!

  #5654

  voycek
  Participant

  Bardzo dziękuję za wyczerpujaca informację. Mam nadzieje, że wszystko ułoży się dobrze. O grejfrutach nie miałem pojęcia. Jeszcze raz dziękuję. Życzę zdrowia i przychylności losu.

  #5655

  Michal
  Participant

  Dzięki Syla za pomoc 🙂

  Niestety nie dysponowałem ani materiałami ani wiedzą na ten temat 🙁

  #5656

  Syla
  Participant

  Polecam się na przyszłość i z góry przepraszam że nie odpisuję na bieżąco, ale czasami dnia brakuje.

  Ściskam:)

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)

You must be logged in to reply to this topic.