Home Forums Poznajmy się Przeszczepy rodzinne i wyprzedzające

This topic contains 3 replies, has 2 voices, and was last updated by  Jantar 6 years, 9 months ago.

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)
 • Author
  Posts
 • #4592

  Michal
  Participant

  Chciałbym się dowiedzieć jak wyglądał Wasz stan wiedzy, zanim zaczęliście się dializować lub zaraz po rozpoczęciu dializ na temat przeszczepów rodzinnych lub przeszczepień wyprzedzających? Czy ktokolwiek poinformował Was o takich możliwościach lub czy musieliście wszystkiego dowiadywać się sami?

  Poniżej linki do filmów z operacji przeszczepień nerek (osoby o słabych nerwach może niech nie oglądają. Jeden z filmów przedstawia operację przeszczepienia nerki metoda laparoskopową.

  http://www.youtube.com/watch?v=OKDA7BYzDRU&feature=related

  #5965

  Jantar
  Participant

  Witam.

  Ja dowiedziałem się o takich przeszczepach od kolegi a później czytałem o nich w internecie. Fakt jest taki ze nefrolodzy ukrywają to i nie informują o tym pacjentów. Mnie w szpitalu tylko powiedziano że dializa to szansa na przeszczep i powrót do normalnego życia. Nefrolog w poradni zresztą profesor gdy poprosiłem go o skierowanie na badania kwalifikujące do przeszczepu i ewentualne zgłoszenie ponieważ w rodzinie znalazł by się dawca po prostu olał to i powiedział że tylko kieruje do stacji dializ a ona dopiero na takie badania. Z tego co wiem aby dostać się na taki przeszczep lekarz prowadzący czyli nefrolog musi przeprowadzić pacjenta przez szereg badań potem je wysłać do centralnej bazy danych do Transplantu i co jakiś czas odświeżać te badania ponieważ mają one określony termin ważności. A im to się nie opłaca bo nikt im z to nie płaci pomimo iż w umowie z NFZ jest napisane że jest to ich obowiązkiem i w pierwszej kolejności powinni rozważyć możliwość przeszczepu. Jeżeli natomiast jest dawca w rodzinie to wszystko powinno się odbyć w pierwszej kolejności. Niektórzy pacjenci zwracają się w takiej sytuacji bezpośrednio do Transplantu w Warszawie dowiedziałem się o tym od znajomego i udaje się im dostać na przeszczep. W innym przypadku po za Transplantem trzeba mieć dużo kasy aby opłacić nefrologa a to dużo kosztuje albo mieć dobre układy. Jeżeli chodzi o taki przeszczep zaraz po rozpoczęciu dializ to na badania kieruje stacja dializ i ona Ciebie prowadzi przez wszystkie procedury Ty natomiast jeżeli nasz już dawcę powinieneś powiadomić ordynatora stacji a on powinien to uwzględnić. Ja na badania zostałem skierowany kilku dializach. I nie ma tu tłumaczenia jak w niektórych stacjach praktykują że pierw musisz się dializować rok aby być skierowanym na takie badania, choć wiem że dużo stacji niechętnie kieruje na takie badania. Same badania trochę trwają ponieważ są dość wydłużone terminy jeżeli chcesz je robić z NFZ, prywatnie szybciej.

  Badania które robisz poza stacją u specjalistów to miedzy innymi

  Gastroskopia, Kardiolog – próba wysiłkowa i echo serca, Rtg klatki piersiowej,USg tętnic dolnych i aorty oraz jamy brzusznej, konsultacje laryngologiczne, okulistyczne, stomatologiczne. Możesz mieć zlecone dodatkowe badania w zależności od wieku i stanu zdrowia.Dawca robi badania czy może oddać nerkę dopiero jak ty się zakwalifikujesz i zostaniesz zgłoszony na tak zwaną listę oczekujących. Jeżeli już na niej się znajdziesz to obowiązuje kolejka. Nerkę dostaje ten kto najdłużej czeka jeżeli do tej samej nerki pasuje kilku biorców.Jeżeli masz dawcę jak wspomniałem to idziesz po za kolejką.

  Możesz w internecie przeczytać artykuł pod tytułem PRZESZCZEP SIĘ NIE OPŁACA on wyjaśnia sprawę dlaczego tak jest a nie inaczej wystarczy w google wpisać ten tytuł. Wiem że takie przeszczepy wykonuje się miedzy innymi w Gdańskiej Klinice Transplantologi z dużym powodzeniem od kilku lat. I jak sami piszą jest to najlepsze dla pacjenta. U pacjenta z takim przeszczepem nerka od obcego dawcy jest w stanie pracować nawet do 9 lat a od dawcy rodzinnego do 15lat a nawet dłużej. Tą informacje też znalazłem w internecie. Po prostu wszystkiego dowiedziałem się ze stron internetowych i od znajomych którzy się już z tym spotkali. Jeżeli trochę mogłem pomóc to jest mi miło. Pozdrawiam

  #5966

  Jantar
  Participant

  To jest Link do tego o czym pisałem wcześniej

  http://wyborcza.pl/1,75248,6858989,Przeszczep_sie_nie_oplaca.html

  #5967

  Jantar
  Participant

  Drugi link do tego tematu nie napawa optymizmem ale wyciska łzę z oka i budzi gniew.

  http://wyborcza.pl/1,76842,6869599,Boje_sie_zycia_bez_przeszczepu.html

Viewing 4 posts - 1 through 4 (of 4 total)

You must be logged in to reply to this topic.