Home Forums Problemy na stacjach dializ Prywatne stacje dializ

This topic contains 6 replies, has 3 voices, and was last updated by  Tommy 6 years, 1 month ago.

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
 • Author
  Posts
 • #4621

  dorotka
  Participant

  Witam,

  Wszyscy wiedzą jaka jest obecnie sytuacja w służbie zdrowych, ludzie którzy nie mają siły przebicia nie mają racji bytu, zostają w dużej mierze zbywani. Ludzie, którzy nie walczą i nie upominają się o swoje w sumie są skazani na gorszą jakość życia. Firmy prywatne, które są właścicielami stacji dializ liczą wiadomo na zarobek. Ale czasem pacjent może się dogadać a że jest na szczęście konkurencja to stacje też muszą „walczyć” o pacjenta. „Walczyć” w cudzysłowie, bo mimo wszystko mało jest jeszcze miejsc gdzie pacjent może wybrać stację dializ.

  Wcześniej gdy nie było prywatnych stacji dializ tylko państwowe to często pacjenci razem z personelem walczyli o lepszy sprzęt, o nie zwalnianie pielęgniarek, znam przykład gdzie prywatna osoba zasponsorowała nawet „sztuczne nerki” bezinteresownie, domagali się pacjenci lepszych łóżek itp. Były to wspólne działania we wspólnym interesie. Korzystali na tym wszyscy.

  W prywatnych stacjach raczej nie ma już tego. Pacjenci walczą o swoje a stacje o swoje. Jest trochę sprzeczność interesów. Wiadomo NFZ płaci ile płaci za dializę ale aby pacjenci jakoś wstawili się w NFZ o wyższe stawki to nie ma tego. Nie dziwi taka sytuacja ponieważ pacjenci i również ja myślą sobie po co? Czy to polepszy jakość dializ czy pójdzie do kieszeni firmy. Po co się więc starać. Niech się firma martwi o swoje a my pacjenci muszą walczyć o swoje.

  Myślę, że należy wymuszać lepsze warunki i jakość dializ aby móc prawie normalnie żyć i w jak najlepszej formie. A firmy muszą starać się też o większe kwoty aby sprostać oczekiwaniom pacjentów. (Po przeszczepie też nie jest łatwiej, w tej chwili musimy się upominać o refundację leków. Nie na wszystkie jest zamiennik np Advagraf, zmiana na inny nie jest taka oczywista a kogo stać płacić co miesiąc ok. 1 000 zł?)

  Wracając do dializ to np w Anglii pacjenci mają zapewnioną opiekę psychologa, fizjoterapeuty, rehabilitanta i inną. U nas tylko pomarzyć.

  Na pocieszenie na koniec napiszę o wigilii krakowskich stacji dializ. Pacjenci sami organizowali (z pomocą OSOD) i na własny koszt już po raz trzeci spotkanie opłatkowe. W tym roku firmy prywatne stacji dializ z których byli pacjenci mile wszystkich zaskoczyły i pokryły koszty wszystkim pacjentom, ich rodzinom i zaproszonym gościom. W imieniu swoim i wszystkich pacjentów dziękujemy firmie Diaverum i Fresenius.

  Pozdrawim

  #6213

  Tommy
  Participant

  odniosę się tylko do jednego akapitu

  „Wracając do dializ to np w Anglii pacjenci mają zapewnioną opiekę psychologa, fizjoterapeuty, rehabilitanta i inną. U nas tylko pomarzyć”

  czy naprawdę to jest potrzebne ? nie twierdzę ze rehabilitacja jest zła, jednak moim zdaniem masa osób nic ze sobą nie robi. Jedynie gadanie typu ” jestem chory, to takie straszne…” nic nie robią a potem już jest za późno i zostaje tylko rehabilitacja, która i tak nie przynosi efektów, a z ust chorego słyszymy ” ale mnie tam meczą, dobrze ze jeszcze tylko 2 zabiegi”

  za mało u nas jest „propagandy” pokazującej że dializy to nie koniec świata, a tylko mało przyjemny obowiązek który trzeba odbębnić, a poza nim żyć normalnie

  #6214

  dorotka
  Participant

  Trafiłeś w dziesiątkę w to o co mi chodzi. Mała świadomość ludzi jak ważna jest systematyczna rehabilitacja. Dodatkowy zabieg jak rehabilitacja to raczej kara dla niektórych i zmusić ciężko. Wiem, że w Polsce przy dwóch czy trzech stacjach powstały takie sale rehabilitacji gdzie pacjenci mogli poćwiczyć przed dializą i była tam fachowa opieka ale większość uważała że chorym ludziom robi się krzywdę zmuszając ich do dodatkowego wysiłku . Efekty zaniedbań rehabilitacji następują później ale wtedy już się mało da zrobić. Sama przeżyłam na sobie skutki dość boleśnie mimo, że ogólnie byłam bardzo aktywna. Niestety brakło systematycznych ćwiczeń. Teraz nikt nie musi mnie zmuszać a efekty widzę sama po sobie. Dużo sprzętu nie trzeba a nawet wcale, natomiast napewno dużo chęci i motywacji.

  Wygodniej każdemu tak jak napisałeś nic nie robić ze sobą. Jednak gdyby to była norma może stopniowo pacjenci zaczęliby korzystać widząc efekty u innych.Teraz można żyć na dializach ponad 40 lat to warto zadbać o kondycję. Bo życie jak kaleka jest nie za ciekawe.

  Pozdrawiam

  #6215

  Tommy
  Participant

  Mam nadzieję ze młodsze osoby będą w miarę aktywne, dostęp do neta daje ciutkę szersze spojrzenie na świat, niż tylko oglądanie dziadków w stacjach dializ. Więc jest jakaś szansa, że tacy nie będą.

  Tak jeszcze dodam coś co mnie martwi. PSST (polskie stowarzyszenie sportu po transplantacji) niby prężnie działa, artykuły o nich w DiT piszą a ja już napisałem do nich 3 maile i cisza, zero odzewu 🙁

  nie chcą mnie jako członka czy co ? może mają za dużo pracy? albo nie chcą mojej forsy ze składki ? będę dalej próbował 😛

  #6216

  dorotka
  Participant

  Witam..

  W kontakcie z PSST myślę, że napewno pomoże pani prezes OSOD dr Iwona Mazur. Często razem współdziałają te organizacje. Zadzwoń na numer OSOD podany w kontaktach.

  Pozdrawiam (;D)=

  #6218

  wladeczek
  Participant

  Witam.Jeden z moich znajomych dializowany dializowany w jednym kombinatów przyleciał do mnie cały w skowronkach ponieważ ma tak dobre wyniki że będzie miał tylko dwie dializy w tygodniu.Niestety przyczłapał za dwa dni zdołowany po odebraniu telefonu ze że będzie miał trzy dializy.Nasuwa mi się pytanie czy przypadkiem wolne niewykorzystane łóżko na zmianie nie jest w tym razie ważniejsze od pacjenta z dobrymi wynikami.Może ktoś z Was był w podobnej sytuacji.Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

  #6219

  Tommy
  Participant

  3 razy to standard, tak sie dializuje

  nawet jak by miał 2 razy to i tak po krótkim czasie by mu dodali, wiec niech się nie martwi, lepiej niech szybko robi badania do przeszczepu

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)

You must be logged in to reply to this topic.