Home Forums Poznajmy się Pozdrawiam forumowiczów!!

Tagged: 

This topic contains 20 replies, has 8 voices, and was last updated by  wojtek 6 years, 5 months ago.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 21 total)
 • Author
  Posts
 • #4488

  Anonymous

  Witam na forum naszego stowarzyszenia. Jestem pacjentem od 14 lat i chętnie wymienię się doświadczeniami z dializ. Gorąco Wszystkich pozdrawiam i … do usłyszenia.

  #5570

  dorotka
  Participant

  Witam…Do usłyszenia??? Też chętnie się wymienie doświadczeniami. W tej chwili jestem jedną sprawą wręcz zbulwersowana tzn wczoraj to usłyszałam ale nie wiem czy na forum można o tym rozmawiać.

  #5571

  Michal
  Participant

  Witam obecnych za co serdecznie dziękuję i czekamy na kolejnych użytkowników, zgłaszajcie się z pytaniami lub problemami możne będziemy mogli wspólnie sobie pomóc.

  #5572

  Michal
  Participant

  Witam i składam wszystkim serdeczne życzenia wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkiej Nocy. Niech te święta będą spędzone w rodzinnym gronie pełne miłości i radości.

  Pozdrawiam serdecznie

  #5573

  Syla
  Participant

  Witam wszystkich!

  Jestem pielęgniarką dializacyjną i chętnie pomogę porozmawiam o tym co Was nurtuje. Pozdrawiam;)

  #5574

  marekzet
  Participant

  Witam, mam na imię Marek i jestem świeżutkim dializowiczem. Mam 52 lata i od 12 marca przetokę. Miałem już 3 dializy i tak mi spuchła łapa, że pani Doktor zrobiła mi tydzień urlopu od dializ. Opuchlizna schodzi bardzo wolno, czy ktoś wie jak się jej szybko pozbyć? Pozdrawiam.

  #5575

  Syla
  Participant

  Witam Cię Marku!

  Na początku bardzo ważna sprawa – oszczędzaj rękę i dbaj o nia bardzo.

  Kolejna istotna rzecz. Gdy kończy się dializa pielęgniarka usuwa igły i Twoim zadaniem jest WŁAŚCIWIE tamować. Co to znaczy? Najlepiej ręka uniesiona wyżej, nie zgięta! Tamować należy na początku po jednej igle. Czas tamowania około 15-20 minut, przy przetoce ze sztucznych naczyń nawet 30 minut!

  U Ciebie nastapiło pewnie przekłucie przetoki. Tworzy się wówczas krwiak widoczny w okolicy igły dializacyjnej, bądź w jej pobliżu oraz towarzyszący temu silny, rozpierający ból. Po usunięciu igły z przetoki pacjent powinien tamować krwawienie z ręką skierowaną ku górze a rolą pielęgniarki jest wykonanie okładu z lodu na okolicę krwiaka po opanowaniu krwawienia oraz edukowanie pacjenta w kierunku samoopieki dotyczącej łagodzenia skutków zaistniałego powikłania. Bardzo ważne jest częste wykonywanie okładów z Altacetu na okolice krwiaka, smarowanie okolicy krwiaka maścią heparynową lub żelem Lioton 1000, ewentualnie maścią Arcalen.

  Pozdrawiam;)

  #5576

  dorotka
  Participant

  Witam Syle. Dobrze że fachowej osoby można się poradzić. Co do wpisu wcześniej ja mam takie uwagi. Często właśnie nowe przetoki przy wykłuwaniu pękają lub robią się krwiaki i trzeba dobrze trzymać aby temu zapobiedz. Ale nowi pacjenci tego nie wiedzą i nie mają wprawy. Dużą rolę odgrywa tu pielęgniarka aby poinformować pacjenta bo o takich szczegółach lekarze często zapominają. Druga sprawa ja jako bardzo doświadczony pacjent obserwuję, że część pielęgniarek super potrafi wykłuć igłę, bazboleśnie a część dociska igłę gazikiem do żyły. Wówczas oprócz wielkiego bólu zdarza się, że tak ryśnie po żyle, że aż pęknie. Jedne i te same osoby to robią i nie można zwrócić uwagi. Są też takie przylepce, że trudno je odkleić zwłaszcza w rękawiczkach. Dlatego ja jak mnie odłącza pielęgniarka to w tym momencie rogi od przylepca sama odklejam trochę aby było łatwiej. Bo jeżeli ten lepiec jest na igle która jest pod spodem to pielęgniarka palcem usiłując go odkleić, przyciska i znowu ból. Ale ostatnio wręcz dostałam zakaz od jednej pielęgniarki i nie wolno mi tych rogów odklejać. Robi to ona ale ja cierpię i boli. Przecież ja sobie krzywdy nie chcę zrobić.

  Apel do pielęgniarek!!! Często wykłucie gorzej boli. Proszę nie dociskać igieł przy wykłuciu!!

  Pozdrawiam

  #5577

  marekzet
  Participant

  Bardzo dziękuję i Syli i Dorotce. Moje panie Pielęgniarki tak mnie uczyły, może tylko nie mówiły żeby trzymać rękę w górze. Dzięki. Jestem pół godziny po dializie, ręka jeszcze napuchnięta i dializa była tylko jedną igłą, a oprócz tego dostałem jakiegoś uczulenia albo od plastrów albo od Altacetu i panie Pielęgniarki kazały robić okłady tylko z soli fizjologicznej 0,9%. Serdecznie pozdrawiam.

  #5578

  dorotka
  Participant

  Jest też coś w aerozolu z heparyną i ostatnio lekarz mówił, że bardzo dobrze się wchłania i przez to bardzo skuteczne. Nie stosowałam jeszcze tego, ale w pogotowiu mam Lioton 1000 i jest dobre a sól fizjologiczna 0,9% faktycznie najlepsza na krwiaki z moich doświadczeń i altacet – teraz wygodny bo w żelu.

  #5579

  robertow
  Participant

  Witam ! bardzo dziękuję za cenne wskazówki i rady .Ja jestem na dializie 5 miesięcy raz jest lepiej a raz gorzej jeśli chodzi o wkuwanie się.Mam dializy 3 razy w tygodniu na dwie igły.W dni bez dializ smarowłem rękę heparyną ale od pewnego czasu ręka bardzo mnie bolała.W tej chwili smaruje rękę maścią Lioton 1000 i jak na razie jest ok.Ale boję się jeśli wróci znów ten sam ból co był .Mam przetokę od 10 miesięcy.Pozdrawiam

  #5580

  marekzet
  Participant

  Podobno dobrze robi trzymanie ręki w bardzo letniej /prawie zimnej/ wodzie i pocieranie szarym mydłem. Uwaga,żeby nie zetrzeć naskórka. Pozdro.

  #5581

  marekzet
  Participant

  Mam pytanie- czy może ktoś z Was wytłumaczyć tak „po chłopsku”,prostym językiem co to znaczy – „sucha waga”? Z czym się to je i do czego jest potrzebna? Dzięki.

  #5582

  Syla
  Participant

  #

  W momencie gdy równowaga wodna jest prawidłowa, masę ciała nazywa się masą „suchą” lub „docelową”. Natomiast jeśli w organizmie ilość płynów jest niewłaściwa, lekarz doradzi, jak ją skorygować, dostosowując ilość wypijanych płynów oraz wykorzystując dializę.

  #

  Ponad połowę masy ciała stanowi woda. Ilość ta może się znacząco zmieniać z dnia na dzień, dlatego codzienne ważenie się jest dobrym sposobem kontrolowania równowagi wodnej.

  #

  Jeden litr wody waży 1 kilogram, dlatego jeśli waga zmniejsza się o kilogram w porównaniu z „suchą” masą, oznacza to, że z organizmu ubył 1 kg wody. Podobnie, uzyskany 1 kg masy ciała odpowiada dodatkowemu 1 litrowi wody.

  #

  Lekarz, znając „docelową” masę ciała pacjenta, może łatwo ustalić, ile płynów należy usunąć z organizmu podczas dializy.

  #

  Po rozpoczęciu dializy jednym z celów jest utrzymanie stałej masy ciała równej wadze docelowej. Aby to osiągnąć, pacjenci są regularnie ważeni podczas pobytów w stacji dializ.

  #5583

  dorotka
  Participant

  Sucha waga dla mnie jest wtedy prawidłowa (tak myślę) jak optymalnie najlepiej się czuję: czyli ciśnienie mam prawidłowe, ani nie za duże ani nie za małe, nie kurczy mnie w czasie dializ ani po dializach, nie mam duszności, nie mam obrzęków.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 21 total)

You must be logged in to reply to this topic.