Home Forums Informacje praktyczne Potrzebuje porady

This topic contains 10 replies, has 8 voices, and was last updated by  marcin 4 years, 9 months ago.

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
 • Author
  Posts
 • #4697

  Anna
  Participant

  Witam. Zarejestrowałam sie na tym forum, choć nie jestem osoba dializowaną ponieważ potrzebuję podpowiedzi jak postepowac aby pomóc osobie dializowanej. Mój Ojciec od 3 lat jest dializowany. Bardzo źle znosi swoje ograniczenia i co chwile pojawiają sie nowe chorobowe objawy, z którymi nie wiemy jak sobie radzić. Dodatkowym problemem jest to, że w stacji dializ nie otrzymujemy żadnej pomocy. Na każde pytanie dot. pojawiających sie dolegliwości otrzymuje zawsze tę sama odpowiedz – „przy dializie to normalne”. Takie podejście lekarzy powoduje, że ojciec nie chce już ich o nic pytac lekarzy i cała swoją złość kieruje na rodzinę. Pojawiały się różne objawy. Np.

  1. Bardzo duży ból w klatce piersiowej, który przeszkadzał nawet w oddychaniu. Co lekarze na to? „To normalne przy dializie”. Poszukałam informacji w internecie i okazało się, że w związku z ograniczeniem ruchowym ojciec ma niedotlenienie organizmu – zakupiłam tlen w kroplach, którego branie usunęło bóle.

  2. Puchnące i bolące nogi, uniemożliwiające chodzenie. Co na to lekarze? „przy dializie to normalne”. Znalazłam masażystę, który zaczął ojcu robić masaż limfatyczny oraz rozpoczął lekkie ćwiczenia. Ból i opuchlizna znikneły.

  Teraz pojawiło się ogromne osłabienie i brak apetytu, dosłownie ojciec niknie w oczach. Ojciec nie jest w stanie wyleżeć czy wysiedzieć na dializie 4 godz. Jakaż jest odpowiedz lekarzy na nasze pytanie co może być przyczyną i jak przeciwdziałać – oczywiście „przy dializie to normalne”, zaś o skróceniu dializy wogóle nie ma mowy.

  Zwracam sie więc do Państwa z zapytaniem co może byc przyczyną takich objawów. Jak moge pomóc ojcu. Bardzo żałuję, że wbrew temu co jest napisane w broszurach dla dializowanych nie można znaleźć pomocy u personelu medycznego.

  #6352

  Tommy
  Participant

  ból w klatce może być spowodowany brakiem ruchu- dobrze jest uprawiać jakiś sport,wtedy łatwiej znieść te 4 godz

  puchnące nogi mogą być z przewodnienia organizmu, rada na to jest ograniczenie płynów, i wieksze spadki(odciąganie płynow) przy dializie

  To co piszesz może mieć wiele przyczyn, trudno jest odpowiedzieć nie znając wyników badań

  co do skrócenia dializy, raczej to nie wchodzi w grę bo była by nieskuteczna

  jeśli chodzi o kompetencje personelu- podejrzewam ze na stacji jest więcej niż jeden lekarz, i wątpię aby wszyscy mieli złe nastawienie

  czasem wina leży też po stronie pacjenta. bo jeśli zamiast spokojnie spytać co by mogł zrobić, na dzień dobry zarzuca lekarza oskarżeniami typu „czemu pan nie pomoże ?! ” trudno się dziwić ze nie chce mu się z pacjentem gadać- to też człowiek mający uczucia i emocje

  #6353

  Syla
  Participant

  Aniu!

  Nie wiem w jakiej Stacji Dializ dializuje się Twój tata, ale zapewniam Cię że wykwalifikowany personel medyczny zawsze służy radą i pomocą u pacjentów.

  Wszyscy wiemy że zabiegi hemodializy są bardzo dużym obciążeniem dla organizmu, a brak apetytu u taty może być związany z wysokimi parametrami nerkowymi. Podpytajcie jakie są wartości mocznika i kreatyniny i w jaki sposób tata się dializuje – wartość kt/v.

  Służę zawsze pomocą. Jak masz jeszcze jakieś pytania chętnie odpowiem – adres e-mail poda Ci Stowarzyszenie.

  Pozdrawiam:)

  #6354

  Jantar
  Participant

  Witaj Anno. Przy dializach jest wiele dolegliwości i jest to normalne ale nienormalne jest to że lekarze w stacji nie reagują na skargi Twojego taty. Wiele dolegliwości morze mieć też inną przyczynę nie związaną z dializami.

  Ja u siebie jeżeli coś mi dolega mówię lekarzowi jaki mam problem a ten od razu interweniuje. Bada,przegląda wyniki przepisuje leki a nawet zleca dodatkowe badania. Nawet przy głupiej biegunce podjął odpowiednie kroki i okazało się że miałem za wysoki potas – po biegunce 6.5 a przed biegunką to lepiej nie mówić. W naszej stacji nie ma tego problemu. Lekarze zawsze mają czas na rozmowy z pacjentem.

  Ja choć jestem dializowany od roku to już jestem po wszystkich badaniach do przeszczepu i w tym tygodniu będę do niego zgłoszony a to wszystko dzięki zaangażowaniu nasze ordynator stacji.

  Jeżeli lekarze nie chcą reagować to sama z nimi porozmawiaj albo napisz do rzecznika praw pacjenta.

  Lekarze w stacjach dializ są po to aby pomagać pacjentom reagować na ich uwagi odnośnie dolegliwości podejmować odpowiednie kroki dawać stosowne zalecenia udzielać porad i niezbędnych informacji a nie siedzieć w gabinecie i popijać kawkę i czekać na koniec dyżuru.

  #6355

  wladeczek
  Participant

  W pełni popieram JANTARA,personel i lekarze są dla nas a nie na odwrót.

  #6356

  Anonymous
  #6359

  lipka57
  Participant

  Witam , ja podobnie jak Anna mam w domu osobę dializowaną , jest nią moja mama,która jest dializowana od 7 lat. Od dwóch miesięcy walczy z biegunką , która ją bardzo męczy a zwłaszcza kiedy musi leżeć podczas dializy , zgłaszała kilkakrotnie problem lekarzowi prowadzącemu w stacji dializ i otrzymała odpowiedź ,że mama musi sama sobie uregulować dietę i wtedy biegunka zniknie a jeśli nie to zaproponowano mamie skierowanie na badania :kolonoskopię i gastroskopię , do tego mamie zaczęły puchnąć bardzo nogi i nie pomaga „odciąganie” wody podczas dializ , proszę bardzo o podpowiedź jak mogę mamie pomóc ponieważ stała się wobec wszystkich dolegliwości zrezygnowana z życia i coraz częściej mówi ,że to już jej koniec

  #6361

  lipka57
  Participant

  wangzi ale jesteś w temacie ! gratuluję dobrego samopoczucia !

  #6362

  Jantar
  Participant

  Witam. Biegunka może być w wyniku nadmiernej ilości potasu w organizmie. Ja tak miałem. Organizm wyzwala wówczas mechanizm obronny a jest nim biegunka. Na ograniczenie potasu w organizmie jest rada a mianowicie warzywa należy spożywać gotowane kilkakrotnie. Pokrojone gotujemy około kilkunastu minut i odlewamy wodę a następnie gotujemy w świeżej wodzie do miękkości. Warzywa które zawierają dużo potas to miedzy innymi ziemniaki, pomidory. Surówki raczej odpadają. Gdy puchną nogi jet kilka powodów. Zbyt dużo wypijanego płynu. Należy zmniejszyć ilość wypijanego płynu proporcjonalnie do ilości wydalanego moczu przy czy należy uwzględnić nie tylko napoje ale i wodę zawartą w posiłkach. Ograniczyć ilość spożywanej soli która zatrzymuje wodę w organizmie. Oraz jeżeli mama oddaje jeszcze mocz tabletki moczopędne np. Furosemid, Diuver. Powodem puchnięcia nóg może być też zanik w organizmie pewnego składnika odpowiedzialnego za równomierne trzymanie wody. Gdy go brakuje wówczas woda spływa do nóg i nogi zaczynają puchnąć. Częściowo można temu zapobiec i podczas leżenia nogi należy trzymać nieco wyżej niż pozostała część ciała. Można podłożyć pod nogi wałek, złożony koc lub zagłówek.

  Jeżeli chodzi o potas to lekarz w stacji dializ powinien to sprawdzić i zlecić dodatkowe badanie. Jak wspomniałem w moim przypadku lekarz od razu zareagował wykonał natychmiastowe badanie przed dializą i okazało się że poziom potasu po biegunce miałem 6.0 co oznaczało że przed biegunką był dobre ponad 6 a nawet 8. Przy uciążliwej biegunce można brać środki powstrzymujące np.Smetkę jest bez recepty.

  Ponadto na stacji dializ powinni udostępnić poradnik dieta w chorobie nerek na pewno taki mają. A jak nie mają napisz na adres j-markowski@tlen.pl a postaram się przesłać to co posiadam na e-maila Pozdrawiam

  #6363

  Jantar
  Participant

  A pro po biegunki.

  Kiedy dostałem biegunkę nie wiedziałem z jakiego powodu. Z początku myślałem że zjadłem coś co mi zaszkodziło. Ledwo wyszedłem z toalety i za moment wracałem z powrotem. Bałem się że nadmiernie się odwodnię więc to co oddałem uzupełniałem ponownie a lało się ze mnie jak z rynny w czasie deszczu. I tak w koło Macieju. Na szczęście było to w dzień wolny od dializ konkretnie w niedzielę. Małżonka widząc jak pokonuję niemal kilometry i okupuję toaletę poleciła bym wziął Smetkę na powstrzymanie biegunki. Na szczęście jeszcze w domu były dwie saszetki.Po zażyciu biegunka zaczęła ustępować ale jeszcze była odczuwalna w poniedziałek. Więc rano wziąłem dla pewności jeszcze jedną dawkę a po południu na dializy.

  W stacji powiedziałem o tym ordynatorowi a ten natychmiast zlecił dodatkowe badanie na potas. No i wyszło szydło z worka potas przed dializą a po biegunce był 6,0 co oznaczało że przed biegunką musiał być znacznie wyższy i to było powodem tej męczącej biegunki. Nie mniej jednak dla pewności abym nie wystartował w czasie trwania dializy do toalety ordynator dał mi jeszcze dwie tabletki przeciwko biegunce i spokojnie dotrwałem do końca zabiegu. Nie zapomniał też się spytać czy zapoznałem się z broszurą o diecie u osób dializowanych dostępna w naszej stacji dając odpowiednie zalecenia.

  Innym razem powiedziałem ordynatorowi że często między dializami łapią mnie skurcze w nogi. Nie musiałem długo czekać. Natychmiastowe dodatkowe badanie na poziom wapna i okazało się że był zbyt wysoki. Przyczyna została znaleziona i wydane odpowiednie zalecenia.

  Wniosek z tego jest taki.

  Naszym obowiązkiem jest przestrzeganie diety i zaleceń lekarza. A obowiązkiem lekarza jest doinformowanie pacjenta, znalezienie przyczyny dolegliwości i danie odpowiednich zaleceń. A nie jak w wielu przypadkach danie do świadomości radź cobie samemu.

  Tu mogę powiedzieć że jestem szczęśliwy że zajmują się nami w naszej stacji tak wspaniali, życiowi i uczuciowi lekarze dla których nasz los nie jest obojętny.

  #6704

  marcin
  Participant

  Witam:)
  Dializuję się otrzewnowo ok 1,5 roku. Od ok. roku miałem obrzęki na stopach, a od ok. m-ca zaczęły mi puchnąc nogi do kolan. Biorę leki na obniżenie ciśnienia i cholesterolu. Co można zrobić , aby ograniczyć puchnięcie nóg? Co prawda zrobiło się ostatnio gorąco, a sporo czasu poświęcam na pracę przy komputerze – kilka godzin dziennie.
  Pozdrawiam serdecznie
  Marcin

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)

You must be logged in to reply to this topic.