Home Forums Dializa i Ty Porady dla początkującego

This topic contains 7 replies, has 5 voices, and was last updated by  Anonymous 5 years, 2 months ago.

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)
 • Author
  Posts
 • #4632

  firefox647
  Participant

  Witam, moja mama 3 tygodnie temu, z powodu nowotworu na jedynej jej nerce przeszła operację usunięcia jej, a od tego czasu jest dializowana. Niestety nikt nie może nas uświadomić co może jeść, a czego nie. Ba! Na kartkach wiszących na oddziale nefrologii na jednej jest, że nie wolno jeść ryb, na drugiej zalecają je jeść ze względu na zawartość białka… Nic z tego nie rozumiemy, jednocześnie samy nie wiemy jak jej pomóc.

  Druga kwestia: drugi raz w tym tygodniu zaczęły się problemy z płucami, przedostaje się do nich woda… nie wiem jak to się fachowo nazywa.

  Ponadto mama mało je, być może ten organizm jest przewodniony, ponieważ nie je, chudnie, a dializa jest robiona do jakiejśtam wagi…

  I tutaj prosiłbym o pomoc, ponieważ może ludzie, którzy mają jakieś doświadczenie praktyczne w tej sprawie mogą bardziej pomóc niż lekarze… Proszę o odpowiedź!

  #6227

  dorotka
  Participant

  Witam,

  Już kilka razy było pisane na temat diety. Prawdopodobnie na stacji dializ gdzie leczy się Twoja Mama jest dietetyk lub przynajmniej udziela porad co jakiś czas. Zapytaj. Czasami na ten temat pisane było w czasopiśmie dla nas „Dializa i Ty”. Są też broszurki lub książki z podanymi ilościami i wartościami ile czego w czym jest i jaka jest optymalna dieta dla osób dializowanych. Nie jest to takie proste i tak jak zauważyłaś jedno drugiemu przeczy. Jednak należy się stosować i jest to konieczne. Nadmiar potasu może doprowadzić do śmierci pacjenta i tu trzeba uważać na owoce, niektóre warzywa (pomidory, soja) itd. Natomiast fosforany źle wpływają natomiast na kości a dodatkowo ich nadmiar powoduje swędzenie skóry, które też jest bardzo uciążliwe.

  Dobrze o tym pisała Syla tutaj na forum. Jest to w temacie np~: Dieta…~Problematyczne fosforany~

  Możesz się ze mną skontaktować przez OSOD jeśli będziesz chciała więcej się dowiedzieć.

  Pozdrawiam

  Ps. Święta pod względem diety dla osób dializowanych są okropne; barszczyk – potas, uszka – potas i fosfor, rybka mnóstwo fosforu, groch – potas , owoce – mnóstwo potasu, makowiec, sernik – wszystko na raz. Ale troszeczkę, z umiarem to nie zaszkodzi 😉

  Pozdrawiam

  #6228

  Jantar
  Participant

  Witam.Firefox647. Napisz do mnie na e-maila j-markowski@tlen.pl a postaram się wysłać Tobie ksero broszurek i wszystko co posiadam na temat diety w formie WORD i JPG.

  Niektórym osobom już wysłałem być może pomoże to Twojej mamie i Tobie w ustaleniu diety.

  Pozdrawiam

  #6229

  dorotka
  Participant

  Chciałam jeszcze dodać bo często o tym nie piszą w broszurkach, aby woda mineralna jeśli pijemy była z jak jak niższą zawartością potasu (K) lub aby wcale go nie zawierała. Na przykład Kryniczanka, Muszynianka czy Piwniczanka nie jest polecana ponieważ ma mnóstwo potasu. Przeważnie mniej niż naturalne wody mineralne mają mniej potasu naturalne wody źródlane. Należy zwracać uwagę przy zakupie, na etykiecie pisze ile jest potasu i wybierać te poniżej 2 mg/litr lub wcale bez potasu.

  #6230

  BARBARA
  Participant

  Jeżeli chodzi o dietę dla osób dializowanych to nie każdy dietetyk ma o tym pojęcie. Mój mąż również jest dializowany,był na operacji usunięcia części płuca z powodu przerzutu, w szpitalu w Bystrej nie mógł się doprosić o odpowiednią dla siebie dietę oraz o to żeby do niego przyszedł/szła dietetyk.

  #6231

  BARBARA
  Participant

  Wiem, że jest książka dla osób, które mają problemy z nerkami na każdej stacji dializ powinni ją mieć lub postarać się je udostępnić pacjentom do skserowania. Książka ma tytuł: „ŻYWIENIE CHORYCH Z NIEWYDOLNOŚCIĄ NEREK” w tej książce są opisane potrawy, w których np. jest bardzo dużo fosforu lub potasu oraz innych groźnych pierwiastków.

  W razie pytań podaję mojego e-maila barbara_zaba@wp.pl

  #6232

  dorotka
  Participant

  Podam przykłady gdzie można jeszcze znaleźć na temat diety czyli zasady, porady, ilości i gotowe jadłospisy;

  1 – „Dieta w hemodializie” (zasady żywienia) – opracowanie Małgorzata Ilnicka – dietetyk.

  Niewielka broszurka z głównymi zasadami żywienia i z podaniem podstawowych produktów zalecanych i niewskazanych oraz ich miar gospodarczych.

  2 – „Żywienie chorych z niewydolnością nerek” – opracowanie pod redakcją Jacka A. Pietrzyka – Kraków 1995.

  Dość obszerne opracowanie gdzie wskazano na co zwracać szczególną uwagę przy żywieniu chorych z niewydolnością nerek, jakie ma być żywienie w różnych okresach choroby, składniki odżywcze i ich rola (białka, tłuszcze, węglowodany,energia, woda, składniki mineralne i pierwiastki śladowe, witaminy), sposoby przyrządzania potraw, produkty zalecane i niewskazane, przykładowe diety i przepisy, również porady dla osób po przeszczepie. Dodatkowo bardzo dużo załączników min z zawartością kalorii, białka, węglowodanów, wapnia, fosforu, sodu i potasu w 100g produktów,z różnymi miarami i dla różnych grup pacjentów.

  3 – „Dializoterapia” – przewodnik dla pacjentów pod redakcją Bolesława Rutkowskiego – Gdańsk 1996.

  Prawie wszystko na temat choroby a w tym obszernie na temat zasad żywienia w chorobach nerek. Kontrola stanu odżywiania, żywienie w zespole nerczycowym, w kamicy nerkowej, w ostrej niewydolności nerek, w przewlekłej niewydolności nerek, w okresie dializoterapii oraz po transplantacji.

  4 – „Leczenie nerkozastępcze” – poradnik dla pacjentów i ich rodzin – pod redakcją Bolesława Rutkowskiego – Gdańsk 2010.

  Najbardziej obszerny poradnik na temat choroby nerek z rozdziałem na temat zasad żywienia na różnych etapach choroby nerek, przykłady zawartości sodu, potasy, fosforu białka a w załączniku kilka przykładowych dziennych jadłospisów.

  Najwięcej na temat diety jest w opracowaniu z pozycji 2 czyli „Żywienie chorych z niewydolnością nerek”. Pozycja 3 i 4 też jest myślę wystarczająca jednak napewno można kupić „Leczenie nerkozastępcze”. Warto mieć przynajmniej jeden z poradników gdyż oprócz diety zawierają wiele innych przydatnych wskazówek np dbałość o sprawność fizyczną co jest równie ważne jak dieta a często pomijane. Na niektórych stacjach dializ pacjenci otrzymują takie poradniki.

  Pozdrawiam

  #6238

  Anonymous

  About Us

  Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych

  Dolnośląskie

  Kujawsko-pomorskie

  Lubelskie

  Lubuskie

  Łódzkie

  Małopolskie

  Mazowieckie

  Opolskie

  Podkarpackie

  Podlaskie

  Pomorskie

  Śląskie

  Świętokrzyskie

  Warmińsko-mazurskie

  Wielkopolskie

  Zachodniopomorskie

  VIII OGÓLNOPOLSKIE IGRZYSKA DLA OSÓB PO TRANSPLANTACJI I DIALIZOWANYCH

  3 Czerwiec 2013

  W dniach od 22 do 26 maja 2013 r. odbyły się VIII Ogólnopolskie Igrzyska dla Osób po Transplantacji i Dializowanych w Krakowie, na obiektach Akademi…

  Powered by FeaturedArticles for WordPress

  Tak, chcę otrzymywać Newsletter

  Nie, proszę nie wysyłąc do mnie maili

  Home

  Stowarzyszenie

  Dla pacjentów

  Do pobrania

  Forum

  kontakt

  Zmień rozmiar czcionki:

  A- A A+

  Narzędzie do kontrolowania rozmiaru czcionki, wybierz A+ by powiększyć, A by zresetowac, A- by pomniejszyć

  Witaj, nehaali | Wyloguj się

  OSOD Forum » nehaali » Edytuj profil

  nehaali (nehaali)

  Profil

  Imię

  Nazwisko

  Podpis

  E-mail

  Witryna internetowa

  Położenie

  Zawód

  Zainteresowania

  Wypełnienie tych pól jest wymagane.

  Hasło

  Aby zmienić swoje hasło, dwukrotnie wprowadź poniżej nowe hasło:

  Nowe hasło

  Siła hasła

  Wskazówka: W swoim haśle użyj wielkich i małych liter, cyfr oraz symboli, takich jak !, „, ?, $, %, ^ czy &.

  na góre

  Stats4U.net – Counters, live stats & more! Statystyki

  Designed by CzakiX dla osod.info

Viewing 8 posts - 1 through 8 (of 8 total)

You must be logged in to reply to this topic.