Home Forums Poznajmy się Obroty

This topic contains 10 replies, has 7 voices, and was last updated by  filip78 6 years, 2 months ago.

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)
 • Author
  Posts
 • #4696

  Michal
  Participant

  Czy moglibyście coś napisać na poniższy temat ponieważ napisał do nas pacjent z następującym problemem:

  „Witam piszę do państwa ponieważ nie wiem gdzie mogę się zwrócić o poradę.Od nowego roku naszą stację przejęła prywatna firma Fresenius mają wymóg aby obroty były ustawiane 350 do 400 ja miałem 240 obecnie mam 260 i domyślam się że będę miał więcej.Jednak nikogo nie interesuje że ja zle się czuję na dużych obrotach i nie wytrzymuję przez to całej dializy.Moje pytanie, czy ja w prywatnej stacji mam wogóle jakieś prawa.Jako pacjent chyba nie muszę się na to godzić.Dodam że wyniki mam w porządku”

  #6336

  Syla
  Participant

  Michał dla nas zawsze najważniejszy jest pacjent! Ja również pracuję w prywatnej placówce i mamy gro pacjentów dializujących się na przetoce i na obrotach pompy 300 ml/min. To jest minimalna wartość przepływu dla dobrze wyrobionej przetoki.

  Głowa do góry.

  Pozdrawiam.

  A jakimi igłami jesteś kłuty?

  #6337

  Michael15
  Participant

  Od Jakiegoś tygodnia 15 kami.Jednak do tej pory były to 16.

  Mimo to u mnie efektywny przepływ przez to się praktycznie nie zmienił.

  Ale czy musi być tak że przez obroty pacjenci rezygnują z danego ośrodka.Jedna osoba wyjechała do córki a obecnie moja koleżanka także odchodzi właśnie przez obroty i powiem szczerze że jak bym miał gdzie także bym zmienił ośrodek.

  To że jedna osoba wytrzymuje obroty 350 i więcej nie znaczy że druga też musi każdy pacjent jest przecież inny i każdy reaguje inaczej jedni lepiej drudzy gorzej nie można chyba mierzyć wszystkich jedną miarą.

  #6338

  Tommy
  Participant

  mysle ze powinni wam je podnosić ale stopniowo do max tolerowanej wartości,

  są osoby które nie chcą więcej bo się przyzwyczaiły i sie boją, maja barierę psychiczna

  myslę też ze macie na tej stacji lekarza- warto z nim o tym porozmawiać

  #6339

  Syla
  Participant

  Michael stosowanie wysokich obrotów pompy krwi przy nakłuwaniu przetoki t-ż igłami 15 nie sprawdza się, ponieważ ciśnienie tętnicze jest bardzo niskie i tym samym jest nieefektywna dializa.

  W naszej Stacji Dializ obroty pompy krwi zwiększamy stopniowo i obserwujemy jak zachowuje się przetoka, czy nie ma wysokich wartości ciśnienia żylnego i niskich wartości ciśnienia tętniczego.

  A przede wszystkim rozmawiamy z pacjentem jakie są jego odczucia przy wyższych obrotach pompy krwi.

  Pozdrawiam:)

  #6340

  wladeczek
  Participant

  Dializuję się ponad dwa lata w sieci CENTRUM DIALIZA na pompie JHM-2028 made in China i jeszcze żyję a parametry wydializowania są porównywalne do dializ gościnnych na aparatach niemieckich lub szwedzkich.Jednak nie dają mi spokoju znaczące uśmieszki na ustach personelu renomowanego FRESENIUSA na temat mojej chińskiej pompki,czy naprawdę co chińskie musi być tandetne.Ma ktoś w tej kwestii jakieś pozytywne lub negatywne doświadczenia?

  #6341

  Michael15
  Participant

  Jak będziesz miał na koncie 18 lat dializ to wtedy pogadamy.I nie chodzi o sprzęt tylko o parametry dializy.

  #6342

  Jantar
  Participant

  Witaj Michal. Otóż obroty ustala lekarz na podstawie twoich wyników a także na podstawie stanu przetoki ponieważ nie u każdego przetoka może wytrzymać zbyt wysokie obroty. Istotny jest też wynik ktv który jest ustalony przez firmę Fresenius na 1.4 czyli efektywność dializy i po zakończeniu dializy powinien wynosić to 1.4 co oznacza że dializa jest 100%. niższe ktv oznacza nie do dializowanie a powodem tego może być źle funkcjonująca przetoka. Powiem na moim przekładzie.

  Na samym początku miałem ustawione obroty 320 czas dializy 4h i było wszystko ok a hematokryt czyli gęstość krwi 4.2. Ale od pewnego czasu zaczęły się problemy z przetoką i ktv osiągałem 1.18. Okazało się bowiem że hematokryt był za wysoki i w przetoce zrobił się skrzep co powodowało że oprócz krwi brudnej zasysana była też krew oczyszczona to nazywa się recyrkulacja. Podniesione zostały obroty na 360 ale ktv nie znaczni się poprawił. Lekarz zalecił mi zastrzyki między dializami CLEXAN i maść Heparynową. Po wchłonięciu skrzepu wynik ktv osiągałem 1.42 a czasem 1.53 a hematokryt 3.2. Nie mniej jednak pozostawiono mi obroty 360.

  Trzeba pamiętać że niezależnie od dializ trzeba ćwiczyć przetokę. Możesz poprosić lekarza by zalecił branie Akardu na rozrzedzenie krwi a maść heparynową możesz stosować sam do smarowania przetoki bowiem oba te leki są bez recepty.I ja je stosuję.

  Moje samopoczucie jest dobre i nie odczuwam tych obrotów a czasami po dializie czuję się lepiej niż przed choć czasami boli mnie głowa i łapią skurcze.

  Pozdrawiam

  #6343

  Michael15
  Participant

  Witam wyniki mam dobre także OCM też mam w porządku.Pozdrawiam.

  #6344

  wladeczek
  Participant

  Do Michael15.Gratuluję stażu.Weterani dializ mają budujący wpływ na nowicjuszy,są przykładem że warto i można nie poddać się chorobie.Życzę zdrowia i siły na dalsze lata.

  #6346

  filip78
  Participant

  witam, dializuje sie trzy lata, od niedawna w firmie fresenius, nie bede sie rozpisywal o zmianach ktore zostaly wprowadzone bo sa opisane w innym dziale, pompa 330 efektywny 300ml/m dializator 50′ nie wiem jakie igły, kt/V 1,45-1,55 wyniki wporzadku

  pozdrawiam

Viewing 11 posts - 1 through 11 (of 11 total)

You must be logged in to reply to this topic.