Home Forums Problemy na stacjach dializ kanapki na stacji dializ

This topic contains 13 replies, has 7 voices, and was last updated by  wladeczek 6 years, 4 months ago.

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)
 • Author
  Posts
 • #4656

  Romek
  Participant

  witam, chciałem zapytać czy dostajecie na stacji kanapki i herbatę w czasie dializy albo po? My do tej pory dostawaliśmy a teraz mówią że NFZ odmówiło dotacji na posiłki, i w 2012 nie dostajemy.

  #6246

  BARBARA
  Participant

  Mój mąż dostaje tylko herbatę, kanapki bierze z domu.

  #6247

  Jantar
  Participant

  Witam. U nas dostajemy herbatę i kanapki ale po dializie tak zarządził właściciel stacji dializ firma FRESENIUS. Wcześnie dostawaliśmy posiłek w czasie dializ ale wtedy stacją zarządzała firma EURODIL

  Herbatę mamy do wyboru słodką i gorzką w termosach a jako posiłek na przemian kanapki lub duże słodkie bułki oraz do tego dodatek też na przemian jabłko lub banan lub mandarynka albo śliwka, brzoskwinia. Kanapki są z chleba tostowego podzielone w trójkąty i zawierają wędlinę – ser biały lub żółty albo jajko oraz dodatki takie jak papryka, sałata, surówka.

  Dwa trójkąty + owocowy dodatek to porcja dla jednego pacjenta

  Nic nam nie wiadomo aby coś miało się zmienić. Jeżeli mówią że NFZ odmówił dotacji na posiłek to z pewnością tylko wykręty.

  Napiszcie kto zarządza waszymi stacjami dializ być może to wiele wyjaśni.

  Jak mi wiadomo NFZ nie daje oddzielnej dotacji na posiłek to jest tylko w gestii stacji dializ i jej właściciela.

  #6248

  Tommy
  Participant

  u nas nic sie nie zmieniło po nowym roku

  kanapki 2sztuki kto chce to dostaje, poza tym jest wrzątek, być może herbata, tego nie wiem bo zawsze mam swoją wodę mineralną

  dostajemy je na początku dializy i każdy je kiedy chce w trakcie

  moim zdaniem dożywianie po dializie jest bezsensu, skoro wraca się prosto na obiad do domu

  #6249

  Jantar
  Participant

  Ja wracam grubo po kolacji o 22:15

  #6250

  Romek
  Participant

  Stacja na której jestem dializowany to Diaverum. Czyli poprostu myśłicie, że to to wina właściciela stacji? Czyli poprost będę musiał się dowiedziedzieć tego w NFZ. Wydaje mi się że jednak gorąca herbata powinna być zawsze bo jak się kończy np na 3 zmianie to póżno wraca sie do domu. W moim przypadku 60km jeżdzę w jedna stronę, co prawda na 2 zmianę.

  #6251

  Tommy
  Participant

  najlepiej spytaj pielęgniarek, przeważnie są spoko i pewnie się dowiesz jakie panują tam obyczaje.

  NFZ ma większe problemy niż brak herbaty, więc wątpię czy ktoś ci odpowie

  zawsze można po prostu zabrać sobie w termosie

  #6252

  Jantar
  Participant

  Witam Romku. U nas jest tak jak pisałem powyżej. Jeżeli FNZ nie chciał by dotować posiłków to by to tyczyło wszystkich stacji dializ. Ale tak nie jest. Dotacja na dializy z NFZ jest jedna w kwocie ok. 400zł za jedną dializę i nie jest rozgraniczana np. na posiłki czy też transport pacjentów na dializy i powrót z nich do domu.

  To jest jak pisałem w gestii stacji dializ a w Twoim przypadku firmy Diaverum. Jeżeli nie dostajecie posiłków i herbaty to może tylko oznaczać jedno, firma chce zaoszczędzić pieniądze i dlatego nie macie posiłków.

  Kiedyś był taki problem w jednej ze stacji dializ firmy Avitum kiedy to ordynator tej stacji oznajmił pacjentom ze jeżeli im się coś nie podoba to zlikwiduje posiłki i wyłączy telewizory. ale do tego nie doszło. Czytałem to na stronie internetowej Ranking Lekarzy – znany lekarz.

  Najlepszym wyjściem byłoby abyście zadzwonili do Firmy która zarządza waszą stacją i nie tylko waszą bo ma kilka stacji i tam się spytali. Być może jak nie oni do ordynator waszej stacji was kantuje.

  Podzdrawiam

  #6253

  dorotka
  Participant

  Ja jak jeździłam na dializy to posiłki zawsze były i ich cena wliczona była w koszty dializy. NFZ dawał na to pieniądze i obowiązkiem stacji było aby pacjent dostał posiłek. Co było w takim posiłku zależało już tylko to od stacji. Czasem były bułki, czasem dodawali jabłko czy coś innego zależnie od stacji. Wrzątek zawsze był a herbatę albo swoją miał każdy albo była na stacji.

  Druga sprawa to kiedy te posiłki można było zjeść. Było na początku, że kiedy kto chciał tzn w czasie dializy lub po dializie. Jednak wiadomo, że człowiek leży na dializie a dodatkowo może nagle zasłabnąć, może dojść do spadku ciśnienia i w takiej pozycji i sytuacji jedzenie nie jest wskazane. Może dojść do zadławienia. Dlatego teraz najczęściej jest zakaz spożywania posiłków w czasie dializy.

  #6254

  Jantar
  Participant

  Witaj Dorotko. Jak pisałem wcześniej my mamy kanapki na przemian z bułkami słodkimi do tego owoce t.j jabłko, banan, śliwka, mandarynka, też na przemian ale najczęściej jabłko. Herbatę w termosach do wyboru słodką i gorzką ze względu na to że nie każdy może pić słodką. Co do spożywania to oczywiście po dializie. Przed dializą można zjeść własny posiłek. W czasie dializ jest nie wskazane spożywanie posiłków z takich względów jak pisałeś.

  Pozdrawiam

  #6255

  gosial11
  Participant

  Witam.

  U nas na stacji nie wolno spożywać żadnych posiłków. Zakaz ten jest nagminnie łamany. Z doświadczenia wiem, że lepiej się czuję jeśli zjem małe conieco w trakcie zabiegu. Oczywiście w pierwszej jego połowie{potem może to spowodować spadek ciśnienia}. Dlatego nie ma mowy o herbacie. Po dializie dostajemy kanapki, oczywiście na „sucho”. Chyba, że zrobimy swoją herbatkę.

  Napiszcie jak jest w Waszych stacjach. Czy możecie jeść w trakcie dializy? Jeśli nie to jak sobie radzicie i jak się czujecie?

  Pozdrawiam!!!

  #6256

  Jantar
  Participant

  Witaj Gosia. U mnie tak jak pisałem wyżej. A jak sobie radzę. Otóż tak. Zanim wskoczę na fotel dializacyjny jem swoją przyniesioną kolację kanapkę i popijam herbatą. Później idę na wagą i na fotel. Lekarz nie widzi żadnego sprzeciwu co do tej kolacyjki tylko prosi bym nie jadł na sali. Na fotel czasami przemycam baton albo wafelek lub cukierki w kieszeni. Resztę herbaty w buteleczce chowam pod koc. Na fotelu przebywam w pozycji pół siedzącej bo mamy regulowane fotele pilotem tak że o zadławieniu nie ma mowy. Kiedy można było jeść w czasie dializ nigdy nie doznałem spadku ciśnienia.

  Pozdrawiam

  #6257

  Tommy
  Participant

  u nas wszyscy jedzą, w czasie, i nie zauważyłem żeby ktoś miał spadki ciśnienia. Każdy je kiedy ma ochotę i nikt nie narzeka

  #6258

  wladeczek
  Participant

  Dializuję się w sieci stacji CENTRUM DIALIZA i u nas jak u Tommiego nie było żadnych zakazów,chyba że komuś szkodzlło ale to były zakazy indywidualne.Posiłki swoje ,kawusia lub herbatka stacji do tego słodki wafelek w czekoladzie,fajnie,luz,blues,picco bello.Hanka i Rysio zginęli a od kwietnia zarząd obciął nam ten warty kilkadziesiąt groszy wafelek-CENTRUM DIALIZO JAK ŻYĆ.

Viewing 14 posts - 1 through 14 (of 14 total)

You must be logged in to reply to this topic.