Home Forums Poznajmy się Duszności

This topic contains 4 replies, has 3 voices, and was last updated by  Syla 5 years, 5 months ago.

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)
 • Author
  Posts
 • #4839

  admin
  Keymaster

  Witam, ostatnio otrzymaliśmy maila od jednego z pacjentów poniższej treści. Czy ktoś miał może podobne doświadczenia?

  „20 minut po połączeniu do dializatora zaczynają się duszności,muszę być połączony do tlenu.lekarze twierdzą, że to jest przyzwyczajenie prosił bym o poradę w tej sprawie”

  #6575

  admin
  Keymaster

  Na Facebooku Łukasz napisał: „duszności moga byc bo po podlaczeniu niektórym spada ciśnienie … darmowy tlen nic strasznego pownno sie ułożyć …ewenetualnie dla profilaktyki zbadac serce … przetoka moze je czasami nieznacznie osłabiać”

  Czy ktoś z Was zna podobny przypadek?

  #6576

  Syla
  Participant

  Witam serdecznie!

  Z mojego doświadczenia jako pielęgniarki z ponad 12 letnim stażem na hemodializie mogę powiedzieć, iż problem ten występuje już bardzo rzadko. Moje pytanie czy dializatory są reutylizowane u tego pacjenta – jeżeli tak, to być może jest uczulony na środek do dezynfekcji. Jeżeli jednak za każdym razem zakładany jest nowy dializator, może to być uczulenie na dreny lub na dializator (wtedy naszym pacjentom zamawiamy specjalne dreny i dializator sterylizowane specjalnymi promieniami gamma, które nie wywołują reakcji lub przepłukujemy całe linie dużą ilością soli fizjologicznej). Czasem występuje u pacjenta uczulenie na heparynę – i stąd mogą też być podobne dolegliwości – a więc może zmiana środka do heparynizacji. Kolejny problem – z jakim ciśnieniem pacjent rozpoczyna dializę – ciśnienie mierzone przed podłączeniem do zabiegu – jeżeli jest niskie podłączamy bez skrwawiania (tzn. na drenach wypełnionych solą fizjologiczną) i podajemy hydocortizon.

  Wszystko zależy od pacjenta i od personelu pracującego, od ich doświadczenia.

  czekam na przebieg sytuacji.

  #6577

  irek
  Participant

  Witam serdecznie

  Mimo polecanych zaleceń Pani nadal występuje duszność.Ostatnio miałem w sobotę

  dializę ,gdzie zastosowano tabletki Hydroxyzini VP w dawce 20g.Po dwudziestu

  minutach ponownie wystąpiła duszność gdzie trwała 1 godzinę,po godzinie wszystko się unormowało.Proszę o potrzymanie wątku.

  #6578

  Syla
  Participant

  Szanowny Panie Ireneuszu,

  Zlecenia dializy i wykonywane badania są sprawą bardzo indywidualną i zależną od lekarza prowadzącego Pana na Stacji Dializ. Może warto by skonsultować się z lekarzem kardiologiem.

  Pozdrawiam i czekam na info

Viewing 5 posts - 1 through 5 (of 5 total)

You must be logged in to reply to this topic.