Home Forums Informacje praktyczne Bóle podczas dializ

This topic contains 6 replies, has 5 voices, and was last updated by  Anonymous 7 years, 5 months ago.

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
 • Author
  Posts
 • #4490

  Michal
  Participant

  Ostatnio rozmawiałem z Pacjentem który skarżył się na bóle podczas zabiegu hemodializy. Osoba ta pomimo starszego już wieku i dializ przez ostatnie kilkanaście lat jest aktywna fizycznie. Od jakiegoś czasu odczuwa okropne bóle podczas zabiegu zmuszające ją do skrócenia dializy. Pyralgina oraz Emla (nie jestem pewien czy tak się ten lek nazywa) nie pomagają. Osoba ta próbowała nawet akupunktury. Niestety nic nie przynosi efektów lekarze również nie potrafią pomóc.

  Czy może ktoś z Was sam miał podobne objawy lub zna osobę z podobnymi dolegliwościami?

  Może macie jakiś pomysł lub sprawdzony sposób?

  #5600

  kasia
  Participant

  Emla (krem) działa miejscowo znieczulająco i raczej krótko,łagodzi ból związany z wkłuciem.Nie można liczyć,iż jednorazowe posmarowanie wystarczy na 4-godzinną dializę.A kilkakrotne smarowanie w trakcie dializy jest niemożliwe.

  Co do leków p/bólowych podawanych doustnie czy też dożylnie w trakcie dializy -należałoby rozważyć czy nie są one w mniejszym czy większym stopniu usuwane w trakcie oczyszczania krwi(?).

  U mojego taty-gdy jeszcze miał przetokę-tylko raz wystąpił silny ból w czasie całej dializy-określał go jako „ból na granicy wytrzymałości”.Był to jednakże jednorazowy incydent i obyło się bez żadnych środków p/bólowych.Późniejsze problemy naczyniowe spowodowały konieczność zamknięcia przetoki.

  Jako laik zwróciłabym się z tym problemem bólowym do chirurga naczyniowego,może warto by było wykonać badanie dopplerowskie naczyń…(?).

  #5601

  dorotka
  Participant

  Nie rozumiem czy ten ból był w miejscu wkłucia w przetokę i ból ręki ogólnie czy całego organizmu w czasie dializy?

  #5602

  Anonymous

  WItam; nic nie piszesz o rodzaju bólu i miejscu, ale mam pomysł a mianowicie od kilku lat w większości szpitali powstały poradnie bólu przewlekłego i zatrudniają specjalistów w dziedzinie obchodzenia się z bólem, może spróbować tędy.

  #5603

  Michal
  Participant

  Przepraszam moje niedopatrzenie.

  Ból występuje w miejscu wkłucia po ok 2h od rozpoczęcia zabiegu hemodializy.

  Nie wiem czy wykonywano u tego pacjenta badanie dopplerowskie także zapytam się o to. Pomysł z poradnią bólu jest ciekawy poszukam czegoś na ten temat.

  #5604

  Syla
  Participant

  Temat dawno podejmowany ale może wrócimy:)

  Bardzo często ból w miejscu wkłucia na dializie jest spowodowany złym wkłuciem, być może igła dializacyjna dotyka ścianki naczynia i stąd ten problem. Zazwyczaj wtedy zmniejszamy obroty pompy krwi, obracamy powoli igłę, wysuwamy lub przekłuwamy w inne miejsce. A na następnej dializie wkłuwamy w całkowicie inne miejsce i obserwujemy. To pomaga w opinii pacjentów !

  #5605

  Anonymous

  Zgadzam się z Sylem; ja mam takie jedno miejsce wkłucia, gdzie muszę uważać by igła nie dotykała nerwu, bo to wiąże się z dość uciążliwym bólem; proszę wtedy o lekkie wysunięcie igły i to najczęściej pomaga.

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)

You must be logged in to reply to this topic.