Home Forums Problemy na stacjach dializ Zmiana właściciela stacji dializ Re:Zmiana właściciela stacji dializ

#6125

Jantar
Participant

Witam. Dorotko mogły to być zakłócenia od telefonu ponieważ takie piszczenie, trzeszczenie czy brzęczenie najczęściej powstaje gdy telefon zaczyna dzwonić lub wysyła sygnał dzwonienia. W czasie rozmowy to wszystko cichnie.

Zakłócenia powodowane przez telefony komórkowe to dość obszerny temat. Nie tylko telefony komórkowe wprowadzają zakłócenia a raczej mogą je wprowadzać. Zakłócenia mogą wprowadzać też urządzenia nadawcze takie jak radiotelefony np.radio CB ,nadajnik itp. a także urządzenia wykorzystujące rezonans magnetyczny powszechnie stosowany w medycynie.

Najważniejszym elementem telefonu mającym wpływ na powstawanie zakłóceń jest antena. Źle zestrojona antena w telefonie tak jak i w innych urządzeniach nadawczych jest przyczyną powstawanie częstotliwości harmonicznych.

Co to jest takiego.

Otóż każda częstotliwość ma określoną długość fali a antena musi być dopasowana do tej długości tak aby cała częstotliwość była wypromieniowana przez nią. Jeżeli antena nie jest dopasowana to część tej częstotliwości wraca z powrotem a wynikiem tego jest powstanie częstotliwości harmonicznej która jest powodem zakłóceń. Istotną rzeczą w powstawaniu zakłóceń jest też rodzaj modulacji AM lub FM. Modulacja amplitudy (AM) choć wprowadza więcej zakłóceń jest powszechnie używana w radiach CB. Natomiast modulacja częstotliwości (FM) praktycznie tych zakłóceń nie wprowadza. Najbardziej na zakłócenia podatny jest stary sprzęt oraz sprzęt który nie spełnia określonych norm między innymi odporności na zakłócenia elektromagnetyczne i magnetoelektryczne.

Zachodzi zatem pytanie czy sztuczne nerki są odporne na wyładowania atmosferyczne. Takie wyładowania potrafią skutecznie wprowadzać zakłócenia co objawia się trzaskami a nawet uszkodzić sprzęt.

Jednym ze sposobów ochrony przed tego typu zakłóceniami jest stosowanie tzw. filtrów przeciwzakłóceniowych oraz ekranów przeciwzakłóceniowych tzw.osłon tak jak obudowy urządzeń które są uziemiane lub zerowane.

Dam prosty przykład. Miałem radio CB i podczas pracy z modulacją (AM) sąsiadka która mieszka parę domów dalej słyszała mnie w radiu na wszystkich falach oraz telefonie stacjonarnym jak się okazało jej radio i telefon były starej daty. Inni sąsiedzi mając nowoczesny sprzęt radiowy wcale mnie nie słyszeli. Natomiast w czasie pracy z modulacją (FM) zakłócenia wcale nie występowały.

Telefony nowej generacji pracujące w zakresie wysokich częstotliwości 800-900MHz, 1800-1900MHz prędzej mogą być przyczyną powstawania efektu termicznego podobnie jak w kuchence mikrofalowej.

Tu jest link do strony z filmikiem to obrazującym co mogą zrobić trzy telefony komórkowe kiedy zaczną dzwonić

http://www.milanos.pl/vid-50261-Jak-zrobic-popcorn-telefonem-komorkowym.html

W internecie znalazłem też wzmiankę dotyczącą rozruszników serca które są podatne na zakłócenia telefonów komórkowych oraz rezonans magnetyczny wykorzystywany w tomografach. Naukowcy opracowali nowy typ rozrusznika odporny na tego typu zakłócenia.

Dlaczego więc nie można tego zrobić w stosunku do sztucznej nerki.

Pozrdawiam