Home Forums Poznajmy się WItam serdecznie Re:WItam serdecznie

#6053

dorotka
Participant

Gratulacje Panie Wojtku ! Ja dializowałam się 20 lat i od roku i 4 mies. jestem po przeszczepie. Był to bardzo trudny rok dla mnie bo dializy niszczą organizm a teraz tego skutki wychodzą. Problemy z kręgosłupem i wiele innych.Mimo to był to szczęśliwy rok bez dializ i chciałabym jak najdłużej uniknąć powrotu na dializy. Wojtek trzymaj się i zdrowia.

Romek dobrze piszesz i zgadzam się że słaba kampania transplantacji narządów ale kto to ma robić.Pacjenci też sami muszą walczyć o siebie!

Lekarze, chirurdzy ile mogą to działają i nikt im za to akurat nie płaci. Jeśli zdobędą fundusze to przede wszystkim muszą zadbać o całą logistykę aby te przeszczepy mogły wogóle być, bo np do niedawna koordynatorzy regionalni działali charytatywnie.

Prasa natomiast woli sensacje i np napisać jaki jest faktycznie problem, na czym polega piszą mało istotne rzeczy.

OSOD na ile środków starcza bez przerwy robi kampanie na temat przeszczepów. Widziałam to z bliska i na pewno będą efekty widoczne w pokoleniu które teraz dorasta. Tu na stronie jest opisana akcja „Drugie życie” i nie tylko. Zaangażowanych jest w nią tysiące uczniów szkół średnich. Młodzież robi w tym temacie fantastyczne kampanie od rozdawania oświadczeń woli po nawet sztuki teatralne, od informowania w kościołach po akcje oddawania krwi i wiele innych.

Do kampanii na temat przeszczepień a zwłaszcza przeszczepień rodzinnych muszą przyłączyć się też sami pacjenci i ich rodziny. Bardzo mało jest pacjentów chętnych do jakichkolwiek działań. Ja sama gdyby pani prezes OSOD Iwona Mazur nie przyszła na stację dializ i osobiście nie przekonała, że warto to też pewnie bym narzekała i myślała – niech się inni martwią. Przeczytałam jej historię życia, jej ciężkie przeżycia i z jednej strony się nawet zawstydziłam jej poświęceniem i oddaniem pacjentom dializowanym a swoją biernością a z drugiej strony było to budujące i pełne nadziei, że ktoś walczy o nas. Czasem są to ciche działania np aby w popularnym serialu poruszyć problem choroby nerek a czasem jest to reprezentowanie polskich pacjentów dializowanych w całej Unii Europejskiej i dalej.