Home Forums Przeszczep Usunieta nerka Re:Usunieta nerka

#5653

Syla
Participant

Witam serdecznie Kochani!

W trakcie swojej kilkuletniej pracy na oddziale chirurgicznym, później transplantacyjnym oraz dializacyjnym wielokrotnie spotykałam się z pacjentami po zabiegach usunięcia jednej nerki. Każdy z nich bardzo przeżywał sam zabieg, utratę narządu oraz obawiał się o swoje dalsze funkcjonowanie. Sama również bardzo obawiałam się o swoje zdrowie, kiedy przed 12 laty dowiedziałam się od lekarzy że trzeba będzie moją nerkę usuwać. Na szczęście została popędzona na czas do pracy i funkcjonuje do tej pory, choć i tak muszę na siebie bardzo uważać 🙂

Cóż ale nie o mnie by tu pisać.

Słuchajcie pacjenci po zabiegu usunięcia jednej nerki żyją i funkcjonują jak dawniej. To dlatego matka natura dała nam dwie nerki, żeby w razie „awarii” ta pozostała pracowała na jeszcze szybszych obrotach.

Kilka słów o pielęgnacji po zabiegu – jest to zabieg chirurgiczny (nefrektomia), przeprowadzany w pełnym znieczuleniu ogólnym.

1. Bezpośrednio po zabiegu oszczędzający tryb życia – proszę zwrócić uwagę na :

a. gimnastykę oddechową – do butelki wlewamy 3/4 wody, dajemy choremu słomkę i rozpręża pęcherzyki płucne (głęboki wdech i wydech do butelki)

b. pielęgnację rany pooperacyjnej – gdy pacjent wróci do domu będą jeszcze szwy na ranie (usuwane po około 10-14 dniach); ranę należy myć wodą z mydłem, często wietrzyć, nie zakładać uciskającej bielizny; ulgę przynosi i „odstrasza” bakterie Octenisept spray (w aptece bez recepty); jak rana się wygoi po około 3-4 tyg. mozna zacząć smarować maścią CEPAM (bez recepty) – ładnie goi blizny, będą niewidoczne przy regularnym stosowaniu;

c. dieta – po zabiegu przez kilka dni lekkostrawna, najlepiej potrawy gotowane, na parze, nie smażone; gdy chory dojdzie do formy (trwa to około 6 miesięcy) nie wymaga żadnej specjalnej diety.

Pacjent powinien uważać aby nie dźwigać ciężkich rzeczy, nie uprawiać wysiłku fizycznego (proponuję dla syna do końca roku szkolnego zwolnienie z wf-u).

Najważniejsze żeby dużo odpoczywać, spacerować, dbać o siebie , a wszystko wróci do normy.

No i nie zapominać proszę o piciu płynów. Najlepsza jest woda niegazowana, w dalszej kolejności soki – tylko nie grejfrutowe (podobnie jak owoce) – zawierają w swoim składzie substancję sprzyjającą powstawaniu piasku w nerkach – ja równiez uwielbiam, ale raz do roku szaleję i piję cały karton!

To myślę tyle.

Gdyby były pytania – bardzo chętnie odpowiem. Podaję swój e-mail do kontaktu: sweetangel4444@wp.pl. Piszcie !!!