Home Forums Poznajmy się Reportaż o przeszczepieniach rodzinnych w „Wiadomościach” Re:Reportaż o przeszczepieniach rodzinnych w „Wiadomościach”

#5790

dorotka
Participant

Znamy się z innego tematu ale musiałam tu napisać, bo całkowicie niezgadzam się z Tobą. Ja dawniej też tak myślałam ale teraz bliżej poznałam tą możliwość, bo sama przygotowywałam się do takiego przeszczepu. Byłam w lecie na spotkaniu z prof. dr hab. med W. Rowińskim na temat przeszczepów rodzinnych. Wiem jakie są zagrożenia ale i jakie korzyści. Jak zawsze ryzyko jest ale właśnie przykład Salety i to co on mówi: Czy było warto i czy drugi raz by się zdecydował odpowiada tak.

Po drugie nie jest to napewno zmuszanie kogoś aby mi oddał nerkę, tylko dobrowolna decyzja tej osoby. Mama na początku jak zaczynałam dializy od razu się zdecydowała oddać mi nerkę (po badaniach wyszło, że nie może), bez zastanowienia. Ja miałam w pierwszej chwili obawy czy jej to nie zaszkodzi ale pomyślałam, że skoro ja mam żyć z przeszczepioną, nie swoją nerką to Mama tym bardziej se swoją jedną będzie żyć.Teraz z mężem przygotowywaliśmy się również i w tym czasie akurat miałam wezwanie.

Statystyki też mówią same za siebie. Osobiście poznałam Panią której oddał brat nerkę i jest wszystko dobrze a najbardziej jest tu szczęśliwy brat tej Pani, że mógł pomóc.

Wogóle przeżywalność pacjentów przeszczepionych od żywego dawcy jest większa,, również żyją dłużej.

W innych krajach jest to powszechne i jakby były złe efekty to by napewno nie robili przeszczepów rodzinnych.