Home Forums Informacje praktyczne Potrzebuje porady Re:Potrzebuje porady

#6362

Jantar
Participant

Witam. Biegunka może być w wyniku nadmiernej ilości potasu w organizmie. Ja tak miałem. Organizm wyzwala wówczas mechanizm obronny a jest nim biegunka. Na ograniczenie potasu w organizmie jest rada a mianowicie warzywa należy spożywać gotowane kilkakrotnie. Pokrojone gotujemy około kilkunastu minut i odlewamy wodę a następnie gotujemy w świeżej wodzie do miękkości. Warzywa które zawierają dużo potas to miedzy innymi ziemniaki, pomidory. Surówki raczej odpadają. Gdy puchną nogi jet kilka powodów. Zbyt dużo wypijanego płynu. Należy zmniejszyć ilość wypijanego płynu proporcjonalnie do ilości wydalanego moczu przy czy należy uwzględnić nie tylko napoje ale i wodę zawartą w posiłkach. Ograniczyć ilość spożywanej soli która zatrzymuje wodę w organizmie. Oraz jeżeli mama oddaje jeszcze mocz tabletki moczopędne np. Furosemid, Diuver. Powodem puchnięcia nóg może być też zanik w organizmie pewnego składnika odpowiedzialnego za równomierne trzymanie wody. Gdy go brakuje wówczas woda spływa do nóg i nogi zaczynają puchnąć. Częściowo można temu zapobiec i podczas leżenia nogi należy trzymać nieco wyżej niż pozostała część ciała. Można podłożyć pod nogi wałek, złożony koc lub zagłówek.

Jeżeli chodzi o potas to lekarz w stacji dializ powinien to sprawdzić i zlecić dodatkowe badanie. Jak wspomniałem w moim przypadku lekarz od razu zareagował wykonał natychmiastowe badanie przed dializą i okazało się że poziom potasu po biegunce miałem 6.0 co oznaczało że przed biegunką był dobre ponad 6 a nawet 8. Przy uciążliwej biegunce można brać środki powstrzymujące np.Smetkę jest bez recepty.

Ponadto na stacji dializ powinni udostępnić poradnik dieta w chorobie nerek na pewno taki mają. A jak nie mają napisz na adres j-markowski@tlen.pl a postaram się przesłać to co posiadam na e-maila Pozdrawiam