Home Forums Dializa i Ty Porady dla początkującego Re:Porady dla początkującego

#6232

dorotka
Participant

Podam przykłady gdzie można jeszcze znaleźć na temat diety czyli zasady, porady, ilości i gotowe jadłospisy;

1 – „Dieta w hemodializie” (zasady żywienia) – opracowanie Małgorzata Ilnicka – dietetyk.

Niewielka broszurka z głównymi zasadami żywienia i z podaniem podstawowych produktów zalecanych i niewskazanych oraz ich miar gospodarczych.

2 – „Żywienie chorych z niewydolnością nerek” – opracowanie pod redakcją Jacka A. Pietrzyka – Kraków 1995.

Dość obszerne opracowanie gdzie wskazano na co zwracać szczególną uwagę przy żywieniu chorych z niewydolnością nerek, jakie ma być żywienie w różnych okresach choroby, składniki odżywcze i ich rola (białka, tłuszcze, węglowodany,energia, woda, składniki mineralne i pierwiastki śladowe, witaminy), sposoby przyrządzania potraw, produkty zalecane i niewskazane, przykładowe diety i przepisy, również porady dla osób po przeszczepie. Dodatkowo bardzo dużo załączników min z zawartością kalorii, białka, węglowodanów, wapnia, fosforu, sodu i potasu w 100g produktów,z różnymi miarami i dla różnych grup pacjentów.

3 – „Dializoterapia” – przewodnik dla pacjentów pod redakcją Bolesława Rutkowskiego – Gdańsk 1996.

Prawie wszystko na temat choroby a w tym obszernie na temat zasad żywienia w chorobach nerek. Kontrola stanu odżywiania, żywienie w zespole nerczycowym, w kamicy nerkowej, w ostrej niewydolności nerek, w przewlekłej niewydolności nerek, w okresie dializoterapii oraz po transplantacji.

4 – „Leczenie nerkozastępcze” – poradnik dla pacjentów i ich rodzin – pod redakcją Bolesława Rutkowskiego – Gdańsk 2010.

Najbardziej obszerny poradnik na temat choroby nerek z rozdziałem na temat zasad żywienia na różnych etapach choroby nerek, przykłady zawartości sodu, potasy, fosforu białka a w załączniku kilka przykładowych dziennych jadłospisów.

Najwięcej na temat diety jest w opracowaniu z pozycji 2 czyli „Żywienie chorych z niewydolnością nerek”. Pozycja 3 i 4 też jest myślę wystarczająca jednak napewno można kupić „Leczenie nerkozastępcze”. Warto mieć przynajmniej jeden z poradników gdyż oprócz diety zawierają wiele innych przydatnych wskazówek np dbałość o sprawność fizyczną co jest równie ważne jak dieta a często pomijane. Na niektórych stacjach dializ pacjenci otrzymują takie poradniki.

Pozdrawiam