Home Forums Poznajmy się Obroty Re:Obroty

#6342

Jantar
Participant

Witaj Michal. Otóż obroty ustala lekarz na podstawie twoich wyników a także na podstawie stanu przetoki ponieważ nie u każdego przetoka może wytrzymać zbyt wysokie obroty. Istotny jest też wynik ktv który jest ustalony przez firmę Fresenius na 1.4 czyli efektywność dializy i po zakończeniu dializy powinien wynosić to 1.4 co oznacza że dializa jest 100%. niższe ktv oznacza nie do dializowanie a powodem tego może być źle funkcjonująca przetoka. Powiem na moim przekładzie.

Na samym początku miałem ustawione obroty 320 czas dializy 4h i było wszystko ok a hematokryt czyli gęstość krwi 4.2. Ale od pewnego czasu zaczęły się problemy z przetoką i ktv osiągałem 1.18. Okazało się bowiem że hematokryt był za wysoki i w przetoce zrobił się skrzep co powodowało że oprócz krwi brudnej zasysana była też krew oczyszczona to nazywa się recyrkulacja. Podniesione zostały obroty na 360 ale ktv nie znaczni się poprawił. Lekarz zalecił mi zastrzyki między dializami CLEXAN i maść Heparynową. Po wchłonięciu skrzepu wynik ktv osiągałem 1.42 a czasem 1.53 a hematokryt 3.2. Nie mniej jednak pozostawiono mi obroty 360.

Trzeba pamiętać że niezależnie od dializ trzeba ćwiczyć przetokę. Możesz poprosić lekarza by zalecił branie Akardu na rozrzedzenie krwi a maść heparynową możesz stosować sam do smarowania przetoki bowiem oba te leki są bez recepty.I ja je stosuję.

Moje samopoczucie jest dobre i nie odczuwam tych obrotów a czasami po dializie czuję się lepiej niż przed choć czasami boli mnie głowa i łapią skurcze.

Pozdrawiam