Finał trzeciej edycji kampanii „Drugie życie“ w Małopolsce

Ponad 20 tysięcy uczniów z 32 szkół ponadgimnazjalnych objęła akcja „Drugie życie” na terenie Małopolski. W trakcie kampanii, której celem jest promocja transplantacji, młodzi ludzie m.in. rozdawali oświadczenia woli, organizowali happeningi, przekonywali rodziców, układali piosenki i odwiedzali kościoły. Finał akcji „Drugie życie” odbył się w czwartek, 16 czerwca, o godz. 11:00 w auli I LO im. B. Nowodworskiego przy pl. Na Groblach 9 w Krakowie.

Kampania „Drugie życie” ruszyła w 2009 roku. Do dziś, we wszystkich województwach, gdzie była organizowana (wielkopolskie, małopolskie i warmińsko-mazurskie), wzięło w niej udział ponad 100 tys. uczniów ze 185 szkół. Młodzi ludzie rozdali ponad 170 tys. oświadczeń woli. Od 2010 roku kampania „Drugie życie” jest częścią zainicjowanego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji”, ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów pod patronatem Minister Zdrowia Ewy Kopacz. W Małopolsce, w tym roku w akcję zaangażowali się Wojewoda Stanisław Kracik oraz Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski.

Tegoroczna małopolska kampania ruszyła 26 stycznia w Krakowie (Dzień Transplantacji). Zakwalifikowane do programu szkoły otrzymały od organizatorów pakiet materiałów promocyjnych: oprócz oświadczeń woli, także koszulki, plakaty, wpinki i naklejki. O tym, jak wyglądała kampania w każdej z placówek, decydowali sami uczniowie. Ich pomysłowość, zaangażowanie i zapał oceniali członkowie jury, którzy po zakończeniu akcji nagrodzili wyróżnieniami 5 szkół:

  • I miejsce – Zespół Szkół nr 2 z Bochni
  • II miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Chrzanowie
  • III miejsce – Zespół Szkół w Zawoi Wilcznej

Wyróżnienia:

  • Powiatowy Zespół nr 8 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Chełmku
  • Zespół Szkół nr 3 w Bochni

Najważniejszym celem akcji „Drugie życie” jest zmiana nastawienia młodych ludzi do transplantacji. „Wizyty w szkołach w ramach kampanii nie są takie proste, jak mogłoby się wydawać. Młodzi ludzie chcą dyskutować, zadają trudne pytania i żądają jasnych odpowiedzi, ale co najważniejsze: wychodzą ze spotkań mając jasno określone zdanie na temat transplantacji. I o to nam chodzi. Chcemy skłonić ich do myślenia, ale także do porozmawiania o transplantacji w domu czy w kręgu przyjaciół” – mówi Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych, współorganizatorka akcji „Drugie życie”.

Oprócz edukacyjnych, akcja „Drugie życie” przyniosła jednak także efekty widoczne w statystykach przeszczepów. „W ostatnich latach w Polsce rośnie liczba transplantacji. Cieszę się, że i my dołożyliśmy swoją cegiełkę. Stosując kilka prostych rozwiązań (które nie są wymagane przez NFZ) doprowadziliśmy do tego, że 12 proc. naszych pacjentów jest zgłaszanych do przeszczepu nerki i może oczekiwać na narząd. Ten wskaźnik o 70 proc. przekracza wymóg jaki stawia przed nami Narodowy Fundusz Zdrowia i jest to najlepszy wynik wśród wszystkich operatorów stacji dializ w Polsce. W 2010 roku, 29% wszystkich pacjentów w Polsce, którzy otrzymali przeszczep nerki pochodziło z naszych ośrodków. Nasza determinacja do tego, by każdy pacjent, który pod względem medycznym ma możliwość uzyskania przeszczepu otrzymał go, na pewno wzrosła od czasu, gdy dzięki naszej akcji widzimy jak bardzo w działania na rzecz transplantacji potrafią zaangażować się uczniowie wielkopolskich szkół” – mówi Teresa Rydzyńska, prezes Fresenius Medical Care Polska (FMCP), głównego organizatora kampanii „Drugie życie”.

W Polsce na przeszczep nerek lub wątroby nadal czeka blisko 2000 osób (dane: Poltransplant, maj 2011). Czas, który upływa od momentu wpisania na listę oczekujących na transplantację do samej operacji przekroczył już w naszym kraju trzy lata. Dla wielu chorych to za długo – umierają, nie doczekując nowego narządu.

Organizatorzy akcji:

  • Fresenius Medical Care Polska
  • Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych

 

Partnerzy akcji:

  • Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej
  • Polska Federacja Pacjentów „Dialtransplant”

Patronat:

  • Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik

Patronat medialny:

  • Dziennik Polski

Fresenius Medical Care to największy światowy dostawca produktów i usług dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Na rynku działa od ponad 40 lat, dysponując siecią ponad 2,7 tys. placówek w 100 krajach. Zatrudnia 75 tys. pracowników, obejmując opieką ponad 210 tys. pacjentów. Fresenius inwestuje w badania i rozwój, aby zapewnić pacjentom najwyższe standardy opieki medycznej, najnowocześniejsze technologie i coraz doskonalsze metody lecznicze. Co druga sprzedawana na świecie sztuczna nerka została wyprodukowana właśnie pod marką Fresenius. W Polsce Fresenius Medical Care świadczy usługi dializacyjne poprzez spółkę Fresenius NephroCare Polska, która jest największym w Polsce dostawcą usług dializacyjnych – dysponuje siecią 47 stacji dializ z ponad 700 najnowocześniejszymi stanowiskami dializacyjnymi, obejmującą opieką ponad 3,5 tys. pacjentów.

OSOD – ogólnopolska organizacja zaangażowanych społecznie pacjentów

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych jest organizacją pozarządową skupiającą pacjentów dializowanych oraz będących po przeszczepieniu, a także ich bliskich oraz przyjaciół. Stowarzyszenie inicjuje i wspiera przedsięwzięcia, realizowane dla dobra członków Stowarzyszenia oraz całego środowiska osób dotkniętych lub zagrożonych chorobami nerek. Działa na rzecz profilaktyki chorób nerek, pomocy pacjentom oraz na rzecz promocji transplantacji jako najlepszej metody leczenia.

Napisz komentarz