Festiwal Zdrowia w Galerii Krakowskiej 20-22 maja

500 000 000 o tyle wzrośnie w ciągu 15 lat liczba chorych na nadciśnienie tętnicze na świecie.

Już po raz szósty 17 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego, ustanowiony przez Światową Ligę Nadciśnienia Tętniczego. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na zagrożenie zdrowotne, jakim jest nadciśnienie tętnicze i zachęcenie do kontroli ciśnienia oraz prowadzenia zdrowego stylu życia – właściwa dieta i aktywność fizyczna to sprzymierzeńcy w profilaktyce i leczeniu tej choroby. W Galerii Krakowskiej od 20 do 22 maja w Ramach Festiwalu Zdrowia można będzie wykonać bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cukru, zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie oraz tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Organizatorami akcji są: Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny, Fundacja Żyjmy Zdrowo oraz Galeria Krakowska, partnerem akcji jest Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.

Na świecie na nadciśnienie tętnicze choruje ponad 1,5 mld ludzi, w Polsce ponad 8 mln osób. Liczba chorych stale rośnie, wraz z rosnącym problemem otyłości i redukcją aktywności fizycznej. Szacuje się, że w 2025 roku nadciśnieniem tętniczym dotkniętych będzie już 2 miliardy osób. Już obecnie wg danych Światowej Organizacji Zdrowia, nadciśnienie jest głównym czynnikiem ryzyka przedwczesnego zgonu na całej kuli ziemskiej! – Nie lecząc właściwie nadciśnienia narażamy się na zawał serca, udar mózgu, choroby nerek, niewydolność serca i inne groźne powikłania. Pamiętajmy, żeby nie przerywać zapisanego przez specjalistę leczenia. Dla własnego dobra zadbajmy również o prawidłową wagę ciała. Ograniczmy spożycie alkoholu i rzućmy palenie. Zmiana trybu życia, odpowiednia dieta, regularny ruch zwiększą skuteczność zażywanych leków u osób z nadciśnieniem, a u innych mogą uchronić przed chorobą – apeluje prof. Zbigniew Gaciong – Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nie wolno na własną rękę odstawiać przepisanych przez lekarza środków, ani zmieniać ich dawkowania. Jeśli po zażyciu leków samopoczucie jest gorsze lub wartości ciśnienia nie uległy obniżeniu, trzeba jak najszybciej wrócić do lekarza z prośbą o modyfikację terapii.

Jednym z poważniejszych zaniedbań pacjentów z nadciśnieniem jest rezygnacja z leczenia. Często pacjenci, którzy nie czują poprawy, przestają się leczyć. Po roku od diagnozy rzuca leczenie ok. 20% pacjentów, po 9 latach – ponad 90%.

Złote zasady postępowania w nadciśnieniu

  1. Poznaj swoje ciśnienie tętnicze i mierz je co najmniej raz na rok!
  2. Normalizacja masy ciała, unikanie słonych potraw, aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko rozwoju nadciśnienia!
  3. Jeśli masz nadciśnienie – pamiętaj, że leczenie zapobiega groźnym powikłaniom – zawałowi serca, udarowi mózgu, chorobie nerek!
  4. Pamiętaj o systematycznym przyjmowaniu leków – to warunek skutecznej terapii!
  5. Regularne wizyty u lekarza to warunek skutecznego i bezpiecznego leczenia nadciśnienia!

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze to najpoważniejszy czynnik ryzyka chorób serca, udaru mózgu, chorób nerek oraz cukrzycy. Statystyki światowe biją na alarm! Na nadciśnienie choruje ponad 1,5 miliarda ludzi na całym świecie, a 7 milionów rocznie umiera z tego powodu.

Na nadciśnienie tętnicze cierpi coraz więcej Polaków. Jak wynika z badań WOBASZ 2005, aż 36% populacji polskiej w wieku 20 -74 lata choruje na nadciśnienie tętnicze. Z kolei z badań NATPOL wynika, że ponad 8,5 mln dorosłych Polaków ma rozpoznane nadciśnienie tętnicze, a drugie tyle jest zagrożone wystąpieniem tej choroby. Chorują częściej mężczyźni niż kobiety – z danych ogólnopolskich wynika, że choruje ponad 40% mężczyzn i ponad 30% kobiet.

Istnieje rodzinna skłonność do nadciśnienia. O wysokości naszego ciśnienia decydują czynniki genetyczne i środowiskowe związane ze stylem życia. Jednak za zdecydowaną większość przypadków nadciśnienia odpowiadamy my sami – a dokładnie nasz niezdrowy tryb życia: nadmiar spożywanych kalorii, nadużywanie soli i alkoholu, mało ruchu, dużo stresu, brak snu.

O nadciśnieniu mówimy, kiedy ciśnienie tzw. górne, czyli skurczowe wynosi co najmniej 140 mm Hg, a ciśnienie tzw. dolne – 90 mm Hg. Niestety, bardzo często nadciśnienie nie daje żadnych objawów. Jeśli pojawiają się dolegliwości, mogą stanowić objaw powstałych już poważnych powikłań choroby.

Dlatego jest to choroba podstępna: rozwija się, nie dając objawów, czasem nawet przez kilka lat. Znaczące czynniki ryzyka nadciśnienia to: nadwaga i otyłość, spożywanie dużych ilości soli, brak ruchu, nadużywanie alkoholu. Szczególnie zagrożone nadciśnieniem są osoby cierpiące na cukrzycę i choroby nerek, a także pacjenci z podwyższonym poziomem cholesterolu (pow. 190 mg% cholesterolu całkowitego i powyżej 115 mg% cholesterolu LDL).

Artykuł pochodzi ze strony internetowej Fundacji Żyjmy Zdrowo www.zyjmyzdrowo.org.pl

 

Napisz komentarz